Klastry lekiem na wzmocnienie gospodarki

maryla
Joanna Gajda-Sobieszczańska z ministerstwa rozwoju regionalnego przypomniała wczoraj, że jeszcze przez dwa miesiące resort czeka na zgłaszanie specjalizacji rozwoju gospodarczego przez województwa Polski Wschodniej. Na zdjęciu także (od lewej) dr Jolanta Koszelew, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego i Joanna Podgórska, z-ca dyrektora Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności PARP.
Joanna Gajda-Sobieszczańska z ministerstwa rozwoju regionalnego przypomniała wczoraj, że jeszcze przez dwa miesiące resort czeka na zgłaszanie specjalizacji rozwoju gospodarczego przez województwa Polski Wschodniej. Na zdjęciu także (od lewej) dr Jolanta Koszelew, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego i Joanna Podgórska, z-ca dyrektora Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności PARP. Andrzej Zgiet
Udostępnij:
Kongres Polski Wschodniej Przez dwa dni przedsiębiorcy, samorządowcy i naukowcy pięciu województw szukali wspólnej recepty na przyspieszenie rozwoju makroregionu.

Największą wartością Kongresu było to, że różne środowiska usiadły razem przy jednym stole - ocenia zakończoną dziś dwudniowa imprezę w Białymstoku Tomasz Kozłowski, koordynator Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu, Wschodniego Klastra Budowlanego i Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej, prezes Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego. – Instytucje klajstrowe, przedsiębiorstwa, misje, agencje rozwoju regionalnego, parki naukowo technologiczne i samorządowcy.  Dzięki temu mogliśmy wypracować wspólne zdanie i możemy mieć jeden głos w walce o przedsiębiorczość i podlaskich przedsiębiorców.
– Ten głos ma być usłyszany przez samorządy, urzędy marszałkowskie – dodaje Tomasz Kozłowski. - Dziś tworzymy strategię rozwoju województwa podlaskiego, więc dziś też  to my powinniśmy mówić, co nas czeka, a nie władza będzie nam mówiła, jak mamy wydawać pieniądze.

W podobnym duchu ocenia  imprezę Wojciech Winogrodzki, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców i Północno-Wschodniego Klastra Edukacji Cyfrowej. – Najważniejsze że jesteśmy tu razem, z województw Polski Wschodniej. Bo razem możemy więcej. Jest nam to niezwykle potrzebne, bo obiektywnie rzecz biorąc, mamy mniejszą siłę nacisku w porównaniu z województwami zachodnimi czy centralnymi, tymi uprzemysłowionymi.

Na pytanie, czy jest pewien, że podjęte przez te dwa dni inicjatywy nie ograniczą się do przelania rzeki słów i kaw, Wojciech Winogrodzki odpowiada: – Niczego nie jestem pewien i mam duże wątpliwości w tym zakresie, bo jedną z naszych cech jest też słomiany zapał, więcej słów niż czynów. Ale moim zdaniem uczymy się. I z moich obserwacji wynika, że jest postęp. Powinno być dobrze – kończy optymistycznie.

Przypomnijmy, że 1. Kongres Polskie Wschodniej został zorganizowany przez dziewięć klastrów tego makroregionu. I wszystkie dyskusje odbywające się w gronie kilkuset osób uczestniczących w Kongresie miały za kontekst właśnie pogłębianie tego rodzaju – klastrowych – więzi gospodarczych. Zarówno w skali regionu, jak i między województwami, czy nawet w perspektywie jeszcze szerszej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w kolejnym rozdaniu dotacji unijnych (bez względu na wielkość pozyskanej przez Polskę kwoty), właśnie klastry mogą być ich głównym odbiorcą.

      W trakcie wczorajszych obrad padła także bardzo ważna dla podlaskich firm deklaracja. Złożył ją Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej. Obiecał przedsiębiorcom, że uczelnia  dużo bardziej niż do tej pory zainteresuję się naukami stosowanymi: – Niezależnie od zainteresowania przedsiębiorców naszymi pomysłami, będziemy sami pukać  do ich drzwi z prośbą o współpracę. Potraktujcie tę deklarację poważnie i oficjalnie.

 

Zobacz wideo »
[b]Tomasz Kozłowski odpowiada na pytanie, co uważa za największą wartość imprezy

Zobacz wideo »
[b]Wojciech Winogrodzki odpowiada na pytanie, co było największą wartością Kongresu.

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie