MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kładka nad Narwią czeka na remont. Obecnie można nią spacerować wyłącznie od strony Śliwna (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Kładka Śliwno-Waniewo jest otwarta, ale tylko z jednej strony
Kładka Śliwno-Waniewo jest otwarta, ale tylko z jednej strony Wojciech Jakubicz
Wiosną i latem kładka nad Narwią przyciąga spacerowiczów z regionu i kraju. To wspaniała atrakcja turystyczna, ale też niezwykle pechowa inwestycja. Pomost pomiędzy Śliwnem a Waniewem, prowadzący przez rozlewiska rzeki, jest obecnie dostępny dla turystów tylko w połowie. Potrzebny jest remont.

Ponad kilometrowa drewniana kładka jest rozpięta nad rozlewiskami rzeki Narew. Łączy dwie miejscowości: Śliwno i Waniewo, i dwie gminy: Choroszcz i Sokoły. To właśnie po tej drugiej stronie kładka nie nadaje się do spacerów. Olchowe drewno z którego został wykonany pomost, zgniło. Poruszanie się po nim od strony Waniewa jest więc bardzo niebezpieczne. Ta część od dłuższego czasu pozostaje zamknięta. Gmina ma w planach remont. I to jeszcze przed majówką.

- Staram się o dofinansowanie na przebudowę kładki z narodowego funduszu. Zależy mi na gruntownej przebudowie pomostu z użyciem drewna dębowego. To bardziej wytrzymały materiał, który nie zniszczy się tak szybko pod wpływem warunków atmosferycznych. Inne drewno znowu szybko zgnije i problem powróci. Póki co planujemy tylko remont. Cały czas trwają prace przygotowawcze, eksperci oceniają koszty i sprawdzają możliwości - mówi Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

Wójt zakłada optymistycznie, że uda się wyremontować część kładki do majówki. To m. in. wtedy miejsce odwiedza najwięcej osób spragnionych obcowania z przyrodą w Narwiańskim Parku Narodowym. Na gruntowną przebudowę musimy jeszcze poczekać.

Zobacz też: Kładka Waniewo-Śliwno po wypadku zamknięta. Sprawę bada policja [ZDJĘCIA]

Obecnie na kładkę można wejść od strony Śliwna. Niestety tą samą stroną trzeba wrócić. Ubytki i zgnite drewno na pomoście od strony Waniewa to nie jedyny problem. Dojście tam uniemożliwiają rozlewiska po roztopach.

Na kładce Waniewo - Śliwno obowiązują bilety wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego. Zakupu można dokonać w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie oraz on-line poprzez stronę NPN.

Przypomnijmy, że ścieżka przyrodnicza biegnąca w poprzek doliny Narwi to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego, która obrazuje większość ekosystemów parkowych. Jest to teren bagienny, z natury niedostępny, więc kładka o długości 1050 m pozwala odwiedzającym dotarcie do „serca” parku bez konieczności korzystania z łodzi lub kajaka.

Niewątpliwą atrakcją tej ścieżki jest przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Mniej więcej pośrodku trasy, w miejscu dawnego zamczyska, znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę doliny. Przy ścieżce znajduje się pięć tablic edukacyjnych, dzięki którym można zapoznać się z najważniejszymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi tego obszaru.

Część pomostu Śliwno-Waniewo (od strony parku) przeszła już gruntowny remont w 2018 roku. Było to konieczne, bo stare, spróchniałe deski były niebezpieczne dla zwiedzających. Wybudowano też nowe czatownie do obserwowania ptaków oraz pomosty pływające. Prace kosztowały 3 mln zł, 85 procent tej kwoty pochodziło z Unii Europejskiej. Kładka po stronie gminy Sokoły ma już dziesięć lat, chociaż wykonawca dawał na nią tylko trzy lata gwarancji. Potrzebna jest przebudowa ok. 200 m. pomostu, by znów mogli z niego korzystać mieszkańcy i turyści.

Dwa lata temu, w marcu 2019 roku na przeprawie po stronie parku zdarzył się wypadek. Jedna z platform wywróciła się i częściowo zatopiła. Turyści wpadli do wody. Przez długi czas po tym zdarzeniu pomost był całkowicie zamknięty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny