sportowy24
  Kiryl Lazarov, legenda piłki ręcznej: Uwielbiałem grać w...

  Kiryl Lazarov, legenda piłki ręcznej: Uwielbiałem grać w Kielcach

  Jaromir Kruk

  Sportowy24

  Aktualizacja:

  Sportowy24

  Kiryl Lazarov – legenda światowego handballu, obecnie trener rodzimej reprezentacji Macedonii Północnej

  Kiryl Lazarov – legenda światowego handballu, obecnie trener rodzimej reprezentacji Macedonii Północnej ©eurohandball.com

  Macedońska legenda handballu, człowiek, który występował w trzech największych hiszpańskich klubach, zdobywał mistrzostwa Macedonii, Chorwacji, Węgier, Hiszpanii, a z Bareloną triumfował w Lidze Mistrzów, Kiryl Lazarov prowadzi obecnie reprezentację swojej ojczyzny. Po słabym występie na mistrzostwach świata 2023 w Polsce nie zamierza się poddawać.
  Kiryl Lazarov – legenda światowego handballu, obecnie trener rodzimej reprezentacji Macedonii Północnej

  Kiryl Lazarov – legenda światowego handballu, obecnie trener rodzimej reprezentacji Macedonii Północnej ©eurohandball.com

  Grałeś w trzech największych klubach Hiszpanii – Ciudad Real, Atletico Madryt i Barcelonie. Czujesz się dzięki temu szczególnie?
  Kiryl Lazarov: Jestem dumny, bo byłem częścią tych trzech wielkich firm, żałuje też, że dwóch już na ma mapie piłki ręcznej. Trenowałem u najlepszych szkoleniowców na świecie i cieszyłem się z każdego spędzanego tam dnia i osiąganych sukcesów. W każdym klubie, w którym miałem przyjemność grać byli wspaniali kibice, to się tyczy także Zagrzebia, Veszprem, Nantes, Pellister z Bitoli.

  Jaka jest tajemnica twojej wysokiej formy przez tak wiele lat?
  Profesjonalne podejście do sportu, a przede wszystkim miłość do handballu.
  Ciężko mi przyszło zakończenie kariery zawodniczej, ale od razu zająłem się trenowaniem. Przejście nie było proste, cieszę się jednak, że pozostałem przy piłce ręcznej, nie wyobrażam sobie co bym robił bez tego sportu.

  Reprezentacyjnie jesteś spełniony?
  Sześć miesięcy temu zakończyłem karierę zawodniczą i wiem czego mogłem się spodziewać na stanowisku selekcjonera. W Macedonii jesteśmy na etapie przebudowy składu, zmiany pokoleniowej, więc nie za każdym razem wyniki będą na miarę oczekiwań kibiców, dziennikarzy. Też liczyliśmy w Polsce na awans do drugiej rundy mistrzostw świata 2023, ale nie wyszło nam spotkanie z Argentyną. Kibice się obrazili, na turnieju pozostał jeden dziennikarz, a ja uważam, że drużyna narodowa potrzebuje wsparcia. Nie wygraliśmy Pucharu Prezydenta, ale dałem świadomie pograć naszej młodzieży, bo już w marcu czekają nas ważne mecze eliminacji Euro. Gdy byłem jeszcze zawodnikiem Macedonia regularnie brała udział w największych imprezach, teraz musimy to kontynuować. Będę ciężko pracował wraz z moimi podopiecznymi, chcemy się liczyć na arenie międzynarodowej. Sam przeżyłem wiele pięknych chwil w kadrze, odnosiliśmy zwycięstwa z wielkimi rywalami, ja odczuwałem wielką dumę broniąc barw mojego ukochanego kraju.

  Rzuciłeś w kadrze Macedonii Północnej ponad tysiąc goli. Potrafiłbyś byś wskazać tego najważniejszego?
  Wiesz, często dostaje takie pytanie nie tylko od dziennikarzy. Nie umiem wskazać takiego trafienia, każdy mecz ma swoją historię, a trochę ich rozegrałem w reprezentacji. Za to najbardziej zabolała mnie porażka z Danią w mistrzostwach Europy 2012, która zamknęła nam drogę do najlepszej czwórki turnieju. Graliśmy wtedy bardzo dobrze, pokonaliśmy Polskę, Serbię, zremisowaliśmy ze Szwedami. Duńczykom rzuciłem 13 goli, lecz to nie pomogło, przegraliśmy różnicą jednego.

  Często na swojej drodze spotykałeś reprezentację Polski i polskie kluby. Jak wspominasz te konfrontacje?
  Polska miała swój świetny okres, dysponowała zespołem złożonym z zawodników najwyższej klasy. Podziwiałem Sławomira Szmala, fenomenalnego golkipera. Jaszka, Krzysztof Lijewski, jego brat, bracia Jureccy, Tkaczyk, Bielecki, jeszcze pewnie by się tych nazwisk podało znacznie więcej. Mieliście super drużynę narodową i aż dziwi, że nie wygraliście żadnej wielkiej imprezy. Czasami o tym decydują niuanse. Z klubami grałem w Polsce wiele razy, a najbardziej uwielbiałem mecze w Kielcach. Tamtejsi kibice tworzą fantastyczną atmosferę, czułem się tam rewelacyjnie, aż chciało się dawać z siebie więcej niż można.

  Kielecki klub poradzi sobie z wielkimi problemami?
  Mam taką nadzieję. Słyszałem o problemach Kielc, a ewentualny upadek klubu źle wpłynąłby nie tylko na polską piłkę ręczną. Taki ośrodek jak Kielce jest potrzebny całej dyscyplinie.

  Jak oceniasz polską część mistrzostw świata 2023?
  Polska to kraj handballu, zarówno Euro 2016, jak i mistrzostwa świata 2023 były znakomicie zorganizowane. W tym roku zabrakło wam lepszych wyników waszej reprezentacji, ale musicie się uzbroić cierpliwość. Podobnie jak Macedonia przebudowujecie drużynę narodową, a taki proces trwa, w jednym przypadku krócej, w innym dłużej. Będzie lepiej. Pozdrawiam wszystkich polskich kibiców piłki ręcznej.

  Rozmawiał Jaromir Kruk

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Porannego za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Porannego za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Oto lista najbardziej popularnych ginekologów - Białystok, woj. podlaskie

  Oto lista najbardziej popularnych ginekologów - Białystok, woj. podlaskie