MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kino Jutrzenka. Dom Ludowy bez remontu przez zły wniosek

Julita Januszkiewicz
Tak miał wyglądać budynek kina Jutrzenka
Tak miał wyglądać budynek kina Jutrzenka
Zaniedbany dziś budynek kina Jutrzenka miał odzyskać dawny blask. Miał, bo gmina nie otrzymała unijnego dofinansowania. - Szkoda, będziemy próbowali szukać pieniędzy gdzie indziej - mówi Marta Szymska, dyrektorka Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

Jak poinformowała Urszula Mirończuk z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, gminny wniosek został negatywnie oceniony. Nie spełnił on bowiem tzw. kryteriów dopuszczających.

- To znaczy, że nie podlega już ocenie, w której przyznawane są punkty. Punktacja stanowi podstawę do stworzenia listy rankingowej projektów - wyjaśnia Urszula Mirończuk.

Chodzi o prawie cztery miliony złotych. Za te pieniądze gmina Supraśl planowała odnowić zaniedbany zabytkowy budynek kina Jutrzenka.

Dom Ludowy został wybudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Jest rzadkim przykładem drewnianego modernizmu. Od początku służył też celom publicznym. I tak naprawdę, nigdy, nie był gruntownie remontowany. Dlatego konieczna jest jego generalna modernizacja.

Zgodnie z planem, budynek miał być ocieplony, a jego drewniana konstrukcja zakonserwowana. W ten sposób, że słoje i sęki byłyby widoczne.

Z kolei w środku zostałaby odnowiona (również pod względem wystroju) główna sala. Dzięki temu zostałaby ona przystosowana do wystawiania spektakli teatralnych, organizowania koncertów i filmowych projekcji.

Z tyłu budynku powstałaby też tzw. letnia scena, która miała zostać połączona z salą wewnętrzną wspólnym wejściem. Władze Supraśla uzyskały na to zgodę podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Nie ma unijnych pieniędzy, nici z planów

Jednak powodzenie tych planów zależało głównie od tego, czy miastu uda się otrzymać unijne dofinansowanie na remont Domu Ludowego.

Marta Szymska, szefowa supraskiego Centrum Kultury i Rekreacji, zdaje sobie sprawę, że suma pieniędzy jest ograniczona.

- W konkursach tak zazwyczaj bywa. Tym bardziej, że o unijne fundusze z tego samego programu starał się również supraski klasztor. Dla nas to duża konkurencja - nie ma złudzeń dyrektorka CKiR.

Natomiast Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla, zapewnia że gmina skorzysta z drugiej szansy i będzie startowała w kolejnych konkursach. Tym razem może z lepszymi efektami.

Supraśla nie stać bowiem, by samodzielnie, bez dofinansowania z zewnątrz, modernizować Dom Ludowy. Tymczasem trwa niewielki remont kina. Centrum odnawia wnętrze budynku własnymi siłami. - Pojawi się nowy wystrój oraz tak zwane przejście techniczne - mówi Marta Szymska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny