Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino Forum. Krzysztof Zanussi będzie opowiadał o filmie Eter

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Eter okaże się pierwszym krokiem na drodze pozbawienia człowieka wolnej woli - mówi Zanussi
Eter okaże się pierwszym krokiem na drodze pozbawienia człowieka wolnej woli - mówi Zanussi Karolina Misztal
Jacek Poniedziałek jako pan życia i śmierci, który duszę naukowca zaprzedał szatanowi i umundurowany Andrzej Chyra, a w tle widmo wojny światowej. Krzysztof Zanussi nakręcił „Eter”. W niedzielę, 12 maja, spotka się z widzami!

Kto pokochał „Kamerdynera”, kino kostiumowe, piękne wnętrza i znakomite kadry - tego „Eter” zachwyci.

Krzysztof Zanussi i międzynarodowi współproducenci na film pieniędzy nie pożałowali. Zdjęcia wnętrz kręcone były w Budapeszcie, zagrały twierdze Modlin i Przemyśl, a w ekipie aktorów mamy oprócz Jacka Poniedziałka i Andrzeja Chyry, także Węgrów i Ukraińców. Jest też wątek szpiegowski!

Przypomnijmy. Eter był środkiem do usypiania i znieczulania stosowanym w szpitalach jeszcze w latach 50. XX wieku. Łatwopalnym i trującym. Jak silną trucizną jest władza, co zatruwa umysł racjonalnego naukowca i czy pęd do wiedzy usprawiedliwia eksperymenty na ludziach to tylko kilka z pytań, jakie stawia film „Eter” w reżyserii i ze scenariuszem Krzysztofa Zanussiego. Nad bohaterami filmu i widzami długi cień rzuca „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

- Klimat filmu, mroczny i sensualny, przywołuje na myśl thriller, mimo że jego korzenie były bardziej klasyczne - projekt nawiązuje bezpośrednio do mitu Fausta - mówi sam Krzysztof Zanussi. - Odmiennie niż u Goethego stawką nie jest młodość i rozczarowanie nauką. Przeciwnie, w „Eterze” mój doktor wierzy w naukę jako narzędzie dla spełnienia najbardziej wszetecznego z ludzkich pragnień, jakim jest pełna fizyczna i duchowa władza nad drugim człowiekiem.

Czytaj też: Eter. Jacek Poniedziałek vs Andrzej Chyra. Sąd (nie)Ostateczny (wideo)

Kreujący tę rolę Jacek Poniedziałek otoczony machinami elektrostatycznymi, zabalsamowanymi ciałami penetruje możliwości nauki w sposób kojarzący się brzydko z późniejszymi pseudoeksperymentami zbrodniarza Mengele. Zdaje się, że w ten sposób Krzysztof Zanussi wywołuje dyskurs o horyzontach nauki, powinnościach i obowiązkach naukowców. Ale bez obaw - warstwa intelektualna obrazu nie przeszkadza w śledzeniu zajmującej historii opętanego przez szatana doktorka.

Projekcja „Eteru” i spotkanie z reżyserem w niedzielę, 12 maja, w kinie Forum, o godz. 15.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2018. Konferencja po filmie "Eter"

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny