Kino Forum. Krzysztof Zanussi będzie opowiadał o filmie Eter

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Eter okaże się pierwszym krokiem na drodze pozbawienia człowieka wolnej woli - mówi Zanussi
Eter okaże się pierwszym krokiem na drodze pozbawienia człowieka wolnej woli - mówi Zanussi Karolina Misztal
Jacek Poniedziałek jako pan życia i śmierci, który duszę naukowca zaprzedał szatanowi i umundurowany Andrzej Chyra, a w tle widmo wojny światowej. Krzysztof Zanussi nakręcił „Eter”. W niedzielę, 12 maja, spotka się z widzami!

Kto pokochał „Kamerdynera”, kino kostiumowe, piękne wnętrza i znakomite kadry - tego „Eter” zachwyci.

Krzysztof Zanussi i międzynarodowi współproducenci na film pieniędzy nie pożałowali. Zdjęcia wnętrz kręcone były w Budapeszcie, zagrały twierdze Modlin i Przemyśl, a w ekipie aktorów mamy oprócz Jacka Poniedziałka i Andrzeja Chyry, także Węgrów i Ukraińców. Jest też wątek szpiegowski!

Przypomnijmy. Eter był środkiem do usypiania i znieczulania stosowanym w szpitalach jeszcze w latach 50. XX wieku. Łatwopalnym i trującym. Jak silną trucizną jest władza, co zatruwa umysł racjonalnego naukowca i czy pęd do wiedzy usprawiedliwia eksperymenty na ludziach to tylko kilka z pytań, jakie stawia film „Eter” w reżyserii i ze scenariuszem Krzysztofa Zanussiego. Nad bohaterami filmu i widzami długi cień rzuca „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

- Klimat filmu, mroczny i sensualny, przywołuje na myśl thriller, mimo że jego korzenie były bardziej klasyczne - projekt nawiązuje bezpośrednio do mitu Fausta - mówi sam Krzysztof Zanussi. - Odmiennie niż u Goethego stawką nie jest młodość i rozczarowanie nauką. Przeciwnie, w „Eterze” mój doktor wierzy w naukę jako narzędzie dla spełnienia najbardziej wszetecznego z ludzkich pragnień, jakim jest pełna fizyczna i duchowa władza nad drugim człowiekiem.

Czytaj też: Eter. Jacek Poniedziałek vs Andrzej Chyra. Sąd (nie)Ostateczny (wideo)

Kreujący tę rolę Jacek Poniedziałek otoczony machinami elektrostatycznymi, zabalsamowanymi ciałami penetruje możliwości nauki w sposób kojarzący się brzydko z późniejszymi pseudoeksperymentami zbrodniarza Mengele. Zdaje się, że w ten sposób Krzysztof Zanussi wywołuje dyskurs o horyzontach nauki, powinnościach i obowiązkach naukowców. Ale bez obaw - warstwa intelektualna obrazu nie przeszkadza w śledzeniu zajmującej historii opętanego przez szatana doktorka.

Projekcja „Eteru” i spotkanie z reżyserem w niedzielę, 12 maja, w kinie Forum, o godz. 15.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2018. Konferencja po filmie "Eter"

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie