Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim jest Elżbieta Kraszewska, podlaski wojewódzki inspektor sanitarny? Lekarz pediatra, była wójt, kandydatka do Sejmu

red
Elżbieta Kraszewska podczas konferencji u wojewody podlaskiego
Elżbieta Kraszewska podczas konferencji u wojewody podlaskiego Wojciech Wojtkielewicz
Na obrzeżach podlaskiej polityki powiatowej i medycyny Elżbieta Kraszewska jest od ponad ćwierć wieku. Była wójtem, radną, kandydatką do Sejmu w 2015 roku. Od czterech lat kieruje podlaskim sanepidem. To ją prof. Robert Flisiak, kierownik białostockiej Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK, obwinia o to, że do tej pory nie przeprowadza się w Białymstoku testów na koronawirusa.

Początki działalności publicznej Elżbiety Kraszewskiej przypadają na rok 1994. Wtedy po raz pierwszy została wybrana przez radnych na wójta gminy Jasionówka w powiecie monieckim. To właśnie z tym regionem ówczesnego województwa białostockiego związała swoje życiowe losy ponad dwie dekady wcześniej.

ZOBACZ: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT

W 1975 roku, zaraz po studiach w Akademii Medycznej w Białymstoku, podjęła pracę lekarza stażysty w Zespole Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Dwa lata później została zatrudniona w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Jasionówce, Specjalizowała się w pediatrii, medycynie społecznej, rodzinnej. Tak wynika z biogramu zamieszczonego na stronie podlaskiego sanepidu.

Dwie kadencje w roli wójta

W 1998 roku ponownie radni powierzyli jej fotel wójta. Cztery lata później, gdy po raz pierwszy wprowadzono bezpośredni wybór wójtów, prezydentów i burmistrzów, starała się o reelekcję. W pierwszej turze zdobyła najwięcej głosów, ale dwa dni po ogłoszeniu jej wyników, niespodziewanie wycofała się z wyścigu wyborczego. Rezygnację złożyła w Gminnej Komisji Wyborczej. Zrobiła to także w inny, dość nietypowy sposób.

Czytaj też:Sprzętu na trzy dni

Zadzwoniła do monieckiego oddziału " Gazety Współczesnej" i powiedziała: - Proszę poinformować Czytelników "Współczesnej" i wyborców z gminy Jasionówka, że rezygnuję z kandydowania do stanowiska wójta.

A tak tłumaczyła swoją decyzję: - Wszystkie najważniejsze inwestycje w gminie powstały w ciągu ostatnich ośmiu lat. Jasionówka ma nową szkołę z salą gimnastyczną, jasionowanie mogą odpoczywać i wędkować nad zbudowanym niedawno zalewem, a wodociągi położono już praktycznie wszędzie. Okazało się, że to wszystko jest mało przekonywujące dla miejscowej społeczności, bo tylko niewielka część wyborców poparła moją kandydaturę. Czy można było zrobić więcej? Być może tak, ale wydumane wizje fantastów mnie nie przekonują. Ja realnie oceniam możliwości tej gminy, a następcom życzę realizacji "świetlanych wizji" - mówiła Elżbieta Kraszewska.

Formalnie nadal wtedy była pracownikiem Gminnego Ośrodka Zdrowia.

- Mam co robić i z czego żyć. Mieszkańcy Jasionówki mogą liczyć na moją pomoc w każdej sytuacji - stwierdziła.

Zobacz też:Mieszkańcy o rezygnacji wójta

Pod nadzorem wojewody

Ale jeszcze w tym samym roku została pracownikiem Podlaskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Białymstoku. To była jednostka budżetowa podległa wojewodzie podlaskiem. Zajmowałą się m.in. analizami w dziedzinie organizacji systemu opieki zdrowotnej czy szkoleniem wyższego personelu medycznego. Elżbieta Kraszewska byłą w nim dyrektorem, ale odeszła z Centrum w 2006 roku.

Tu przeczytasz:Prof. Flisiak obwinia szefową sanepidu

W tym samym roku została z listy PiS radną powiatu monieckiego i jego przewodniczącą. Powróciła też do pracy w ośrodku zdrowia w Jasionówce. Od 2014r. Radna Powiatu Monieckiego z komitetu PiS. W wyborach do Sejmu w 2015 roku startowała z listy PiS. Rok później została Podlaskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Białymstoku.

Robert Tyszkiewicz lider podlaskiej Platformy Obywatelskiej nie pozostawia suchej nitki na działaniach podlaskiego isanepidu za brak testów na koronawirusa. Przyznaje, że nie śledził, w jaki sposób Elżbieta Kraszewska, została szefową WSSE,

- Ale mogę się domyślać - mówi.

Nawiązuje do zmiany kadrowej, która w wojewódzkich instytucjach podległych rządowi nastąpiła po objęciu władzy przez dobrą zmianą po wyborach w 2015 roku.

O komentarz poprosiliśmy ówczesnego lidera podlaskich struktur PiS, a obecnego europosła Krzysztofa Jurgiela. Nie chciał się jednak wypowiadać na ten temat.

Z kolei inny polityk PiS, w poprzedniej kadencji blisko administracji rządowej, a w obecnej znany samorządowiec, mówi, że dzisiaj nikt się nie przyzna do tego, jak było z nominacją dla szefowej sanepidu: - Bo nakłada się na obecną sytuację element polityczny. A wiadomo, że obsada stanowisk po wygranej jest układanką partyjną.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

🔔🔔🔔

Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce

Dyrektor sanepidu nie chciała odnosić się do słów profesora Flisiaka

- Moją pracę oceni mój pracodawca - powiedziała Elżbieta Kraszewska, gdy poprosiliśmy ją o komentarz podczas konferencji u wojewody w piątek 13 marca.

Zobacz też:W Białymstoku będą w końcu testy na koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny