MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierunek Uzbekistan i Kazachstan - o eksporcie w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku

(peż)
Do korzystania z możliwości, jakie daje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Białymstoku zachęcała przedsiębiorców Grażyna Porosińska z COIiE
Do korzystania z możliwości, jakie daje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Białymstoku zachęcała przedsiębiorców Grażyna Porosińska z COIiE
Pierwszy raz pojechałem do Uzbekistanu osiem lat temu z misją, w której brał udział premier Pawlak - opowiadał 1 grudnia w Izbie Przemysłowo-Handlowej Mikołaj Charkiewicz, założyciel i wieloletni prezes firmy ChM.

To przedsiębiorstwo należy do nielicznych w naszym województwie, które z powodzeniem prowadzą biznes w tym azjatyckim kraju. A właśnie o takich rynkach, jeszcze egzotycznych dla naszych eksporterów, trwała w poniedziałek debata w IP-H, inspirowana przez  Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Białymstoku.

- Obecność premiera nas wtedy uwiarygadniała jako przedsiębiorców – dodał Mikołaj Charkiewicz. - Nie da się ukryć, że takie towarzystwo bardzo pomaga przy wchodzeniu nieznanych firm na nieznane rynki, choć absolutnie niczego nie załatwia. Załatwić trzeba wszystko samemu, ciężko pracując i to nie przez telefon tylko w bezpośrednich rozmowach.

Gronu kilkudziesięciu przedsiębiorców przewodniczący rady nadzorczej ChM uświadamiał, że jeśli ma się tak innowacyjny produkt jak jego (super innowacyjne implanty ortopedyczne) i chce się legalnie działać, to trzeba zacząć od zdobycia wszelkich certyfikatów i pozwoleń na ich stosowanie w danym kraju, ale także otoczenia technicznego, które umożliwia stosowanie tak nowoczesnych rozwiązań.
- W Uzbekistanie poznałem świetnych lekarzy, którzy dokonywali cudów na sprzęcie bardzo słabej jakości – opowiadał Mikołaj Charkiewicz. - Dziś u nas w firmie szkoli się rocznie 20-30 uzbeckich lekarzy. Natomiast nie ma warunków, żeby tam, na miejscu otworzyć nasz zakład. Po prostu brak jeszcze tak wykwalifikowanych kadr.

Korzystając z obecności uzbeckich dyplomatów w IPH, Mikołaj Charkiewicz apelował, żeby wydłużyć przynajmniej do roku ważność wiz, bo trzymiesięczne nie pozwalają na swobodne poruszanie się biznesmenów, którzy  po pokonaniu tej ogromnej odległości chcieliby zostać tam dłużej poruszając się od razu po kilku sąsiednich krajach.
Innym problemem, na który zwrócił uwagę w Uzbekistanie Mikołaj Charkiewicz, są trudności z zabraniem z tego kraju dywidendy, a konkretnie z wymianą pieniędzy na inną walutę niż miejscowa.

Jak przyznał przedsiębiorca łatwiej jednak jest prowadzić biznes w Kazachstanie, gdzie ChM został  „ściągnięty” z inicjatywy jednego z kontrahentów. Główny ortopeda kraju bardzo szybko udzielił tam stosownych pozwoleń na korzystanie z metod pracy i sprzętu Polaków. A w dodatku szpitale zostały szybko dofinansowane przez rząd i sprawnie przeprowadzono przetargi na ich wyposażenie umożliwiające  wykorzystanie instrumentów produkowanych pod Białymstokiem.
Zachęcając do wchodzenia na te może jeszcze trudne, ale bardzo perspektywiczne rynki, Mikołaj Charkiewicz podpowiadał przedsiębiorcom biorącym udział w spotkaniu, że konkurencją w Kazachstanie są raczej Amerykanie czy Szwajcarzy. Bo wbrew pozorom, Chiny czy Indie to tylko biznesowe tło: - W Kazachstanie stawia się na jakość – oceniał były prezes ChM.

Także wiele praktycznych podpowiedzi dla próbujących startować w Uzbekistanie czy w Kazachstanie miał przedstawiciel podlaskiego giganta logistycznego – Adampolu z Zaścianek.
Sławomir  Łukjaniuk, który właśnie wrócił z forum gospodarczego w kazachskiej Astanie, zwracał uwagę zebranych, że od tego drugiego co do wielkości miasta w tym kraju, dzieli nas ok. 3200 km. A od Alma Aty ponad 5 tys. km. - Oba te miasta stanowią główną siłę inwestycyjną tego kraju – podkreślał. -  Tam mieści się 70 procent  odbiorców polskiego eksportu.
- Konkurencja nie jest tam zbyt wysoka, a kraj rozwija się bardzo szybko i warto to wykorzystać – zachęcał Sławomir Łukjaniuk podpowiadając jednocześnie, że dzięki swoim terminalom przeładunkowym i rozbudowanej bazie transportowej Adampol może świadczyć wszystkim chętnym przedsiębiorcom usługi transportowe. A Adam Byglewski, wiceprezes Adampolu zadeklarował nawet od razu, że  firma, która 10 razy skorzysta z transportu Adampolu, 11. przewóz będzie miała gratis.
- Produkty z Polski są tam bardzo cenione - zachęcał jeszcze Sławomir Łukjaniuk – wcale nie jest to rynek zdominowany przez Chiny.

Jak natomiast znaleźć ewentualnych kontrahentów na tych dalekich rynkach, podpowiadała Grażyna Porosińska z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Białymstoku działającego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Polecała m.in. portal COIiE jako kopalnie informacji o różnego rodzaju ewentach gospodarczych pozwalających na poznanie rynku Kazachstanu i Uzbekistanu. A także takie strony jak www.eksporter.gov.pl, gdzie można m.in. zarejestrować swoją ofertę sprzedażową. 

Czytaj też: Centrum Mediacji i Arbitrażu w Białymstoku. Spory w biznesie - bez udziału sądu powszechnego

Grudzień w Izbie Przemyslowo-Handlowej
Spotkanie pod hasłem "Gospodarcze aspekty współpracy podlaskich przedsiębiorstw z Kazachstanem i Uzbekistanem" było pierwszą z imprez w grudniowym kalendarzu IPH. Kolejną jest konferencja „Mediacja i arbitraż szansą podlaskich przedsiębiorców”, jaka odbędzie się 8 grudnia 2014 roku, w godzinach 10.00-15.00 w sali nr IV Sądu Rejonowego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 103. Konferencja skierowana jest do przedsiębiorców, samorządowców, środowisk naukowych i prawniczych. Jej celem jest promowanie arbitrażu i mediacji jako polubownych metod rozstrzygania sp
orów gospodarczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny