Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy: Na granicy wprowadzono miesięczne limity na paliwo z Białorusi. Celnicy: Walczymy z nielegalnym handlem

(adek)
Kierowcy: Na granicy wprowadzono miesięczne limity na paliwo z Białorusi. Celnicy: Walczymy z nielegalnym handlem
Kierowcy: Na granicy wprowadzono miesięczne limity na paliwo z Białorusi. Celnicy: Walczymy z nielegalnym handlem pixabay.com
Kierowcy tankujący na Białorusi skarżą się na polskich celników, że ci wprowadzają limity na paliwo bez podstawy prawnej. Asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku odpowiada na zarzuty kierowców.

- Polscy celnicy wprowadzają miesięczne limity na paliwo z Białorusi - opowiada nam mieszkaniec Grodna, który regularnie odwiedza rodzinę w Białymstoku. - Jeśli za dużo razy przekroczę granicę zatankowanym na Białorusi samochodem, to będę musiał zapłacić karę. Moi koledzy już płacili.

- Niedawno dowiedziałem się na granicy, że miesięcznie można przewieźć w baku samochodu 600 litrów paliwa z Białorusi - dodaje polski kierowca. - Nie słyszałem o takim przepisie, więc poprosiłem o jakąś podstawę prawną. Jednak celnicy nie byli mi w stanie na to odpowiedzieć.

Jest zawodowym kierowcą. Na Białoruś jeździ kilka razy w miesiącu i zawsze tam tankuje, bo jest o wiele taniej. Robi tam również zakupy. Do tej pory do Polski mógł wjechać zatankowanym do pełna samochodem osobowym. Dodatkowo mógł wwieźć 10 litrów paliwa w kanistrze. Wszystko zgodnie z prawem. Najnowsze zmiany bardzo go zaskoczyły, bo nigdzie o nich nie słyszał.

Dlatego zapytaliśmy Izbę Administracji Skarbowej w Białymstoku o nowe limity, o których informowani są kierowcy na granicy polsko-białoruskiej.

- Nie potwierdzam informacji o nowych limitach - stanowczo zaprzecza asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. - Kierowcy samochodów osobowych nadal mogą przekraczać granicę z pełnym bakiem i 10 litrami paliwa w kanistrze.

Dodaje jednak, że Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku obserwuje wzrastającą skalę wwozu paliwa z Białorusi przez podróżnych wielokrotnie przekraczających granicę w autach osobowych. Paliwo to nie może być sprzedawane na terenie naszego kraju, a częste kontrole mają temu przeciwdziałać.

Kliknij w następną stronę
- Zwolnione z należności przywozowych są towary przywożone w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego, jeżeli ilość i rodzaj tych towarów wskazuje na przywóz o charakterze niehandlowym - mówi Maciej Czarnecki. - Przez przywóz o charakterze niehandlowym rozumie się przy tym przywóz, który odbywa się okazjonalnie oraz obejmuje towary wyłącznie na własny użytek podróżnych lub ich rodzin lub towary przeznaczone na prezenty.

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku szczegółowo przygląda się kierowcom, którzy często przekraczają granicę, wwożąc paliwo z Białorusi.

- Każdy podróżny ma możliwość przedstawienia dowodów, że spełnione zostały warunki do zwolnienia paliwa z należności przywozowych, zgodnie z którymi przywóz odbywał się okazjonalnie, wyłącznie na własny użytek podróżnego w pojeździe, w którym paliwo zostało przywiezione - dodaje Maciej Czarnecki. - Należy przy tym podkreślić, że Służba Celno-Skarbowa prowadząc działania kontrolne, w żaden sposób nie ogranicza możliwości i wielokrotności przekraczania granicy przez obywateli Polski czy obcokrajowców. Jednakże, organ celno-skarbowy na podstawie obowiązujących przepisów ma prawo podjąć decyzję o zwolnieniu lub niezwolnieniu przywożonych towarów z należności celno-podatkowych.

Dodaje, że jeśli kierowca naruszy zasady przywozu paliwa ze zwolnieniem z należności celnych i podatkowych i się do nich przyzna, nie zostanie ukarany, ale będzie musiał uiścić należności przywozowe, których podstawą wymierzenia jest ilość paliwa zadeklarowana przez podróżnego.

- W przypadku, gdy podróżny kwestionuje ustalenia organu celnego prowadzone jest postępowanie celne i podatkowe, w trakcie którego każdy podróżny ma możliwość przedstawienia dowodów, iż zostały spełnione warunki do zwolnienia paliwa z należności przywozowych - dodaje Maciej Czarnecki. - Postępowanie karne skarbowe wszczynane jest natomiast w sytuacjach, gdy zadeklarowana przez podróżnego ilość paliwa jest niezgodna ze stwierdzonym w trakcie kontroli stanem faktycznym, przywiezione paliwo zostało usunięte ze środka transportu lub zostało odpłatnie lub nieodpłatnie odstąpione przez osobę korzystającą ze zwolnienia.

Kliknij w następną stronę

Regulacje dotyczące przywozu oraz zwolnień z należności przywozowych w zakresie paliw zawarte są min. w:

  • art. 56 ust. 1, 5 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U z 2018 roku, poz. 2174)
  • art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 roku, nr 3, poz. 11 z późn. zm.)
  • art. 41 i art. 101 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2008 z dn. 16 listopada 2019 ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. UE L 324 z 10.12.2009r. z późn. zm.)
Lexus LS 460 F4 EleganceRok produkcji: 2007Pojemność silnika (ccm): 4608Kwota oszacowania (zł): 24600¾ kwoty oszacowania (zł): 18450

Podlascy celnicy wyprzedają samochody. Będzie licytacja aut ...

- Na niezwykłe znalezisko celnicy natknęli się podczas szczegółowej kontroli volkswagena passata - mówi mł. asp. Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku. - Jego kierowca próbował tłumaczyć funkcjonariuszom, że przedmioty które przewozi w bagażniku to zwykły złom. Nie zmyliło to jednak czujności celników, którzy zabezpieczyli trzy szable i hełm oraz skontaktowali się z Narodowym Instytutem Dziedzictwa (NID).

Bobrowniki. Celnicy zatrzymali białoruskiego przemytnika. Pr...

CENY PALIW IDĄ W GÓRĘ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny