Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Bartłomiej Bitner
Masz pomysł na biznes i chcesz z nim wystartować? Swoje przedsiębiorcze pomysły możesz zrealizować w Kielcach, bo jest to miasto przyjazne dla inwestorów, pełne gospodarczych walorów.

Takim zresztą było od dawna. Mówimy tu nawet o czasach, kiedy o biznesmenach nikt jeszcze nie słyszał, a w Kielcach i najbliższej okolicy rodziła się przedsiębiorczość oparta na górnictwie i hutnictwie. Górnictwo kruszcowe rozwijało się tutaj już w średniowieczu. Wydobywano galenę i wapień dewoński w obrębie leżących obecnie na terenie miasta gór - Karczówki i Grabiny, a w późniejszych czasach, również skały wapienne na Kadzielni, która dziś jest niezwykle cennym i znanym rezerwatem przyrody. Mało tego, na początku XIX wieku w Białogonie, wówczas pod Kielcami, powstała huta „Aleksandra” – odlewano w niej miedź, bito srebrne monety i produkowano wyroby ogólnego użytku. Założył ją Stanisław Staszic, który był także twórcą powstałej w tym samym czasie – właśnie w Kielcach – Szkoły Akademiczno-Górniczej, uchodzącej za pierwszą polską wyższą uczelnię techniczną, do tradycji której odwołuje się współczesna Politechnika Świętokrzyska.

Doskonała lokalizacja i rozwinięta infrastruktura
Ale tyle o historii. W gospodarce liczy się przecież dziś i jutro. Żeby jednak zacząć realizować swój biznesplan, należy mieć do tego odpowiednie warunki. Chodzi tu między innymi o dobrą lokalizację, oznaczającą łatwą dostępność dla potencjalnych partnerów biznesowych czy infrastrukturę pozwalającą im na szybki dojazd do naszej firmy.

Kielce jak najbardziej spełniają te warunki. Lokalizacyjnie miasto znajduje się w dobrym położeniu, między Krakowem a Warszawą, z dogodnym połączeniem z Łodzią, Tarnowem i Katowicami. Dzięki dobrej lokalizacji i systemowi komunikacji Kielce stają się wschodzącym ośrodkiem dla centrów logistyczno-magazynowych. Mowa tu zwłaszcza o trasie S7, która w 90 procentach jest już dwujezdniowa na trasie Kielce-Warszawa i która w tym celu jest rozbudowywana w kierunku Krakowa. Ta modernizacja jest już na finiszu – planowane otwarcie drogi przewidziane jest na przyszły rok. Kielce są bardzo dobrze skomunikowane. Nie tylko bliskość „siódemki” jest tutaj atutem, choć niewątpliwie to największy plus. Również krzyżujące się w mieście drogi krajowe 73 i 74 oraz modernizowana kolej na trasie do Warszawy stanowią punkt kontaktowy w rozmowie z inwestorem.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

A co z infrastrukturą w samym mieście? Główne arterie w stolicy województwa świętokrzyskiego, zmodernizowane lub wybudowane od podstaw dzięki skutecznemu pozyskiwaniu przez miasto funduszy unijnych, są jednymi z najnowocześniejszych w kraju. Co więcej, budowa węzłów Żytnia i Żelazna, czy ulicy Pileckiego (ta ostatnia planowana jest na 2018 rok) znacznie usprawniła lub usprawni w przyszłości komunikacyjnie Kielce. Rozwiązania transportowe w mieście pozwalają na płynny przejazd nawet w godzinach szczytu.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Śródmieście Kielc w ciągu ostatniej dekady również przeszło całkowitą przemianę. Rewitalizacja miejsc reprezentacyjnych, do których wkrótce dołączy ulica Bodzentyńska sprawiła, że mające dawno za sobą czasy świetności okolice Rynku zyskały nowy blask i przyciągają spacerowiczów. Ulica Sienkiewicza jest jednym z najładniejszych deptaków w Polsce, a urokliwe miejsca na mapie miasta znów zapełniły się ludźmi.

Mocną stroną Kielc jest też infrastruktura biznesowa. W perspektywie najbliższych lat planowana jest realizacja inwestycji w zakresie budowy obiektów biurowych o najwyższej klasie. Dziś łączna dostępna powierzchnia biurowa budynków wynosi 74 tysiące metrów kwadratowych. Duży wpływ na rozwój infrastruktury biznesowej w mieście ma Kielecki Park Technologiczny oferujący powierzchnie biurowe, laboratoryjne i produkcyjne, znajdujące się w nowoczesnych inkubatorach technologicznych Orange oraz Skye, a które już stanowią zagłębie nowej przedsiębiorczości w Kielcach.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Prężny ośrodek akademicki

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo to odpowiednie kadry. Zakładając firmę w stolicy województwa świętokrzyskiego nie trzeba się o to obawiać. Powody są dwa: pierwszy to Politechnika Świętokrzyska, a drugi – Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Obie uczelnie co roku dostarczają na rynek pracy wykwalifikowanych absolwentów o dużym potencjale, z którego warto skorzystać. W ubiegłym roku akademickim PŚk ukończyło 2,5 tysiąca studentów, natomiast UJK – 3,6 tysięcy. Dołączając do tego absolwentów wyższych szkół prywatnych, otrzymujemy grono około 7 tysięcy gotowych do wejścia na rynek pracy specjalistów.
Wśród zapytań inwestorskich, obsługiwanych przez działające w Urzędzie Miasta Centrum Obsługi Inwestora, widoczny jest trend popularności pożądanych kierunków studiów. Są to przede wszystkim finanse i rachunkowość, księgowość, informatyka, filologie obce oraz te ściśle techniczne, takie jak inżynieria produkcji i automatyka. Inwestorzy poszukują także osób z zawodowym przygotowaniem do pracy. Miasto stara się wyjść temu naprzeciw i wspiera tworzenie tzw. klas patronackich w szkołach zawodowych, dzięki czemu przyszli pracodawcy szkolą najlepszych uczniów według własnych potrzeb. Powstające u zbiegu ulic Łódzkiej i Olszewskiego Centrum Kształcenia Praktycznego także odpowiada na ten trend. W niedalekiej przyszłości ta placówka będzie kształcić w wysoko opłacanych i potrzebnych na lokalnym rynku pracy zawodach technicznych.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Innowacyjny i kreatywny biznes
Należy zaznaczyć, że potencjalnym inwestorom Kielce oferują znacznie więcej niż dobrze wyszkolone kadry. Poza nimi miasto umożliwia rozpoczęcie biznesowej działalności w zupełnie nowych obszarach, w branżach, które mimo, iż dopiero rozwijają się, to szturmem zdobywają rynek i klientów. Należy do nich na pewno branża kreatywna (polecamy zapoznać się ze startupami platformy Technopark BiznesHub działającej w Kieleckim Parku Technologicznym jako inkubator dla rodzących się firm z potencjałem), branża nowoczesnych usług dla biznesu (tutaj należy wspomnieć o innowacyjnym outsourcingu oferowanym np. przez startup CABIOMEDE), branża nowoczesnych technologii (w tym dla zdrowia, reprezentowana przez m.in. rodzime jednostki badawczo rozwojowe – Inwex oraz Invex Remedies, PODOPHARM, startup COSSI) oraz dla usług i handlu (innowacyjne systemy sprzedaży oferuje np. startup Pub4Social).

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Młody biznes kreatywny w Kielcach to nie tylko Platforma Startowa Technopark BiznesHub, choć jest ona niewątpliwie płaszczyzną dla rodzących się w mieście nieprzeciętnych pomysłów. Innowacyjne Kielce to również inicjatywy podpatrywane na świecie. Sponsorowany przez Google Startup Weekend Kielce cieszy się w naszym mieście dużą popularnością. 8 grudnia odbędzie się jego trzecia edycja. Tym razem organizatorzy (między innymi fundacja Startup Poland i Miasto Kielce) postawili na temat smart city.

Sukcesy kieleckich gigantów
Przykłady sukcesów gospodarczych miasta to firmy o ugruntowanej pozycji, liderzy w swoich branżach. Echo Investment jest światowym deweloperem, realizującym projekty w sektorach biurowym, handlowym i mieszkaniowym. Kolporter – największy dystrybutor prasy w Polsce i jeden z czołowych pracodawców na rynku kieleckim, VIVE Group – rozwijająca działalność w obszarach takich, jak transport i logistyka, optymalizacja kosztów, innowacyjne metody recyklingu. Wydawnictwo Jedność i MAC Edukacja należą do czołówki wydawców w Polsce. Wystarczy spojrzeć na swoją domową, firmową i szkolną bibliotekę – z pewnością znajdziecie się tam album, książka czy podręcznik wydane w Kielcach. W każdym dobrym kiosku można kupić ogólnopolski magazyn „Charaktery” poświęcony psychologii, a wydawany przez spółkę Charaktery. Producent najpopularniejszego majonezu w Polsce – WSP Społem Kielce, to marka sama w sobie. Doceniany i eksportowany na całym świecie Majonez Kielecki jest identyfikowany z naszym miastem. Producent dbając o najwyższą jakość swojego sztandarowego wyrobu buduje i ugruntowuje nie tylko swoją markę – Kielce zyskują na tym pozytywnym odbiorze bardzo dużo.

Dominujące sektory. Obszary rozwoju miasta i regionu
Wspominany sektor usług outsourcingowych – nowoczesnych usług dla biznesu – skupiający firmy wyspecjalizowane w konkretnej funkcji, realizujące zadania i projekty na zlecenie innej, zewnętrznej korporacji, rozwija się w Kieleckim Centrum Biznesu oraz Kieleckim Parku Technologicznym. Miasto oferuje atrakcyjne powierzchnie biurowe (ale także tereny inwestycyjne, hale oraz oferty lokali handlowo-usługowych w Śródmieściu), wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestora branży outsourcingowej. Baza Ofert Inwestycyjnych Miasta Kielce, dostępna pod adresem www.mapa.invest.kielce.pl, skupia propozycje dla przedsiębiorcy zainteresowanego ulokowaniem biznesu w niemal każdej branży. Sektor usług dla biznesu jest jednym z priorytetowych obszarów dla rozwoju miasta. To dobra zachęta do zakładania firm specjalizujących się w danych, wąskich dziedzinach.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Kolejnym sektorem jest kongresowo-wystawienniczy. To w Kielcach ma swoją siedzibę najdynamiczniej rozwijający się ośrodek targowo-wystawienniczy w Polsce i drugi w Europie Środkowo-Wschodniej – Targi Kielce SA. Wicelider rynku targowego w Polsce oferuje możliwość zaprezentowania i wypromowania wyrobów, usług czy technologii na najwyższym, światowym poziomie. Targi Kielce organizują rocznie ponad 70 wystaw i imprez targowych, przyciągających ponad 248 tysięcy zwiedzających. Tak szerokie spektrum wydarzeń i grono odbiorców gwarantuje powodzenie w odbiorze, promocję wśród wyselekcjonowanych odbiorców, prestiż i wizerunek.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Sektor budowlany ma w Kielcach i regionie ogromne tradycje i nie sposób go pominąć. Bogate złoża zasobów naturalnych miasta i okolic spowodowały, że to właśnie tutaj zlokalizowały swoją siedzibę firmy działające w obszarze przemysłu budowlanego i produkcji materiałów budowlanych. Z tym sektorem powiązany jest następny sektor, czyli metalowo-maszynowy, metalurgiczny i precyzyjny. Region świętokrzyski pielęgnuje tradycje związane z działalnością Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na tych terenach, dlatego Kielce wciąż są miastem przychylnym dla wspomnianych branż. Dzięki temu w Kielcach prężnie rozwijają się takie firmy jak: NSK Bearings, Gervasi, Stokota, AEBI Schmidt, Moto-Truck, KH-Kipper, Kielecka Fabryka Pomp Białogon, SHL Production, DELFO, które reinwestując i rozszerzając działalność zarówno lokalną, jak i eksportową, wpływają na budowanie pozytywnego ekosystemu gospodarczego w mieście. A w regionie? W województwie świętokrzyskim aż 33% osób czynnych zawodowo znajduje zatrudnienie w tym właśnie sektorze. Liczby nie kłamią – przemysł metalowo-maszynowy, metalurgiczny i precyzyjny to wizytówka miasta i regionu.

Miasto wspiera
Często słyszy się, że nic nie decyduje o gospodarce bardziej jak sprzyjający klimat. I słusznie, bo gdy jest zły, to nie zachęca do inwestowania. Ale co to za klimat? Na pewno nie ten związany z pogodą. Chodzi tu o przyjazność i wsparcie lokalnych władz dla tych, którzy chcą realizować swój biznes w danym mieście.

Centrum Obsługi Inwestora działające w Urzędzie Miasta Kielce od lat buduje pozytywny wizerunek Kielc jako miasta otwartego na świat, inwestującego w sektory o największym potencjale, oferującego wsparcie w procesie inwestycyjnym. Kielecki Portal Gospodarczy www.invest.kielce.pl, redagowany przez zespół COI, to pierwsze źródło informacji o aktualnej ofercie inwestycyjnej, realizowanych zadaniach z zakresu promocji gospodarczej, aktualnościach gospodarczych, wspieraniu przedsiębiorczości, wydarzeniach i spotkaniach biznesowych.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Oprócz wspierania przedsiębiorczości i budowania klimatu dla biznesu, włodarze Kielc szczególną troską otaczają działania podejmowane w obszarze work-life balance, czyli tego, czym mieszkańcy miasta żyją po pracy: sport, kultura, rozrywka, edukacja. Wspierane są wyjątkowe miejsca i jednostki – Centrum Geoedukacji, Kielecki Teatr Tańca, Energetyczne Centrum Nauki. Poza tym, Kielce to prawdziwe miasto sportu – nie bez przyczyny Kielcom przyznano tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2018. To właśnie wysokiej klasy obiektami sportowymi i ekstraklasowymi drużynami miasto przyciąga do siebie rzesze kibiców, turystów, pasjonatów emocji, czy miłośników rozrywki.

Kielce są gospodarzem wielu unikatowych imprez, z których najbardziej rozpoznawalną wśród odbiorców branży kreatywnej jest Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody „Off Fashion”. To świetna informacja dla tych, którzy chcą realizować się w teoretycznie niszowej, a jednak dostrzeganej przez włodarzy branży modowej. Jak widać, także i w tym sektorze można rozpocząć działalność biznesową w Kielcach.

Nowoczesna dzielnica biznesowa
Ale wróćmy do Kieleckiego Parku Technologicznego. Jak można wyczytać na oficjalnej stronie internetowej, jest to miejsce nastawione na innowacyjność oraz kreatywność, otwarte na współpracę z przedsiębiorcami z całej Polski oraz zagranicy. Mówiąc językiem nieco mniej biznesowym, Kielecki Park Technologiczny zachęca do ulokowania tu działalności gospodarczej tych, którzy nie boją się tworzyć biznesu nowoczesnego.

Park oferuje bowiem nowoczesną i profesjonalnie przygotowaną infrastrukturę oraz uzbrojone tereny inwestycyjne, objęte działaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Są tu więc idealne warunki, które sprawią, że nie trzeba się będzie obawiać o powodzenie w żadnej z branż.

Wiodący ośrodek targowy w Europie
O tym, że przedsiębiorczość w mieście nad Silnicą może się powieść, świadczą Targi Kielce. Ten drugi co do wielkości ośrodek targowy w Polsce, który pełni coraz większą rolę w Europie, właśnie obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Gdy w 1993 roku rozpoczynała się pierwsza impreza wystawiennicza w ówczesnym Centrum Targowym Kielce, mało kto wierzył w powodzenie całego przedsięwzięcia. Ale udało się i dziś Targi Kielce to uznana marka tej branży w całej Europie Środkowo-Wschodniej. To również dowód wzorowej współpracy na linii biznes-samorząd oraz przykład sukcesu gospodarczego naszego miasta.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu - Plus Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie