sportowy24
  "Kiełbasy do góry", czyli najsłynniejsze cytaty Janusza...

  "Kiełbasy do góry", czyli najsłynniejsze cytaty Janusza Wójcika

  KM

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na zdjęciu: Janusz Wójcik

  Na zdjęciu: Janusz Wójcik ©Grzegorz Jakubowski

  W poniedziałek zmarł Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski. Wójcik był postacią niezwykle kontrowersyjną, słynącą z barwnych wypowiedzi. Poniżej przytaczamy najbardziej pamiętne z nich.
  Na zdjęciu: Janusz Wójcik

  Na zdjęciu: Janusz Wójcik ©Grzegorz Jakubowski

  "Kiełbasy do góry i golimy frajerów!" - chyba pierwszy tekst, który przychodzi do głowy na myśl o Januszu Wójciku. Tymi słowami zmarły dziś trener motywował piłkarzy młodzieżowej reprezentacji przed finałem igrzysk olimpijskich w 1992 roku. Biało-czerwoni przegrali wówczas 2:3.

  "Kasa, misiu, kasa..." - wiele rzeczy o Wójciku można powiedzieć, ale gdy w 1994 roku odchodził z Legii Warszawa, by prowadzić reprezentację olimpijską Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nie bawił się w żadne opowieści o szerzeniu piłki nożnej. Tłumacząc powody swojej decyzji powiedział wprost: "kasa, misiu, kasa...".

  „Nie jestem zazdrosny, bo też nie mam czego zazdrościć temu handlarzowi cytrusów.” - tymi słowami Wójcik skomentował zatrudnienie Jerzego Engela w 2003 roku na stanowisku dyrektora sportowego Legii Warszawa. "Mnie się tylko serce kraje, że mój ukochany klub stacza się na psy" - dodał. Przypomnijmy, że trzy lata wcześniej Engel zastąpił Wójcika na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski.

  „Prezesie, tu nie ma co trenować, tu dzwonić trzeba” - tak powiedział Wójcik, gdy w 2004 roku objął stanowisko trenera Świtu Nowy Dwór Mazowiecki z zadaniem utrzymania tego klubu w ekstraklasie. Później wyszło na jaw, że Wójcik ustawił wówczas osiem meczów Świtu, za co został ukarany czteroletnią dyskwalifikacją przez Komisję Dyscyplinarną PZPN, a także na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres pięciu lat próby oraz na karę grzywny. Co ciekawe, Świt wówczas i tak spadł z ekstraklasy.

  "Alkohol był, jest i będzie na zgrupowaniach kadry" - w 2010 roku Sławomir Peszko i Maciej Iwański zostali wyrzuceni z reprezentacji Polski za picie alkoholu na zgrupowaniu. Tak wówczas sprawę skomentował Wójcik na portalu futbolnews.pl.

  „Mamy ludzi tworzących dzieła sztuki. Tyle, że są to dzieła sztuki bez farby.” - tymi słowami Wójcik wypowiedział się na temat polskich trenerów.

  „Co to, k...a, ma być? Miała być jazda z frajerami. Ale to oni mieli być frajerami!” - w ten sposób Wójcik potrafił motywować piłkarzy w przerwie.

  Do powyższej kolekcji cytatów dorzućmy jeszcze to, co o Wójciku mówili inni.

  "Wójcik? Dobry trener, ale z jedną wadą – nie ma wyników" - słynne powiedzenie Kazimierza Górskiego, najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej i prezesa PZPN w czasie, gdy Wójcik sięgał z młodzieżówką po srebro olimpijskie. Dodajmy, że po remisie 0:0 z Anglią w 1999 roku, który kosztował nas udział w barażach o awans na Euro 2000, Wójcik powiedział: "Gramy lepiej od kadry Górskiego, a stare mecze na Wembley i te z 1973 roku nikogo już w Polsce nie obchodzą."

  „Przyszedł mecz półfinałowy z Australią. Trener Wójcik powtarzał, że nie możemy dostać od gości, którzy na co dzień kopią się z kangurami” - tak metody motywacyjne Wójcika wspominał Wojciech Kowalczyk, jeden z członków kadry olimpijskiej z 1992 roku. Polacy rozbili wówczas Australię 6:1, a dwie bramki zdobył sam Kowalczyk. Pozostając przy nazwisku byłego napastnika, przytoczmy pewną scenę z treningu. Wywiązała się wówczas taka dyskusja między Wójcikiem a Kowalczykiem:

  WK – Strzelam podcinką, pyk, brameczka.
  JW – Mocniej! Laga!
  WK – Dobrze, trenerze. […] Strzelam podcinką, pyk, brameczka.
  JW – Kowal, laga!
  WK – Weszło, czy nie?! Weszło.
  JW – Ale ty masz napier....ć…


  Nie żyje Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski. "Była to barwna postać, szkoda, że tak wcześnie nas opuścił"

  Agencja TVN/x-news


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka