Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zgłosić niepracującego, przeliczenie emerytury

fot. Archiwum
Na Państwa pytania odpowiada Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń  Społecznych w Białymstoku
Na Państwa pytania odpowiada Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku fot. Archiwum
Maria: Syn ukończył studia. Ma 25 lat. Nie podjął jeszcze pracy. Ja zgłaszałam go do zdrowotnego ubezpieczenia. Czy muszę zgłosić ten fakt w zakładzie pracy?

- Tak, bowiem w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej pani syn utracił status członka rodziny. Kształcące się dziecko może być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego do 26. roku życia. Syn już skończył edukację, zatem ustały okoliczności do dalszego pozostawania w ubezpieczeniu zdrowotnym jako członka rodziny. Należy więc ten fakt zgłosić w zakładzie pracy celem wyrejestrowania go ze zdrowotnego ubezpieczenia. Chcę jednak podkreślić, że pani syn przez okres czterech miesięcy od zakończenia nauki ma prawo do świadczeń zdrowotnych.

Maria: Składając wniosek o emeryturę, nie mogłam przedłożyć zarobków z pełnych 20 lat, ponieważ były zakład pracy nie zachował dokumentów płacowych. Czy od 1 stycznia 2009 roku ZUS będzie z urzędu przeliczał takie emerytury?

- Każda osoba zainteresowana przeliczeniem podstawy wymiaru emerytury będzie musiała złożyć wniosek w tej sprawie. Od 1 stycznia 2009 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zmiana jest korzystna dla osób, które składając wniosek o emeryturę lub rentę, nie mogły udowodnić wysokości zarobków, które są ważnym elementem w ustalaniu wysokości świadczenia. W przypadku braku dokumentów płacowych, ustalając podstawę wymiaru świadczenia bez wskazanych zarobków, przyjmowano podstawę zerową. Po styczniu roku 2009 ta sytuacja będzie mogła ulec zmianie, o ile zaistniała taka okoliczność i zostanie złożony wniosek.

Przeliczenie będzie polegało na przyjęciu kwoty najniższego wynagrodzenia, jakie obowiązywało w okresie zatrudnienia, zostanie odpowiednio obniżone przy zmniejszonym wymiarze czasu pracy.

Ważne jest to, że nie ma potrzeby spieszyć się ze złożeniem wniosku zaraz po wejściu w życie ustawy, ponieważ wnioski, które wpłyną do końca roku 2009, zawsze będą obejmowały wyrównanie od 1 stycznia 2009 roku. Tym samym nie będzie miało znaczenia, czy wniosek wpłynie w lutym, maju czy grudniu 2009 roku. Wyrównanie i tak będzie policzone od 1 stycznia 2009 roku. Dopiero wnioski złożone po 2009 roku będą uwzględniane na bieżąco. Oznacza to, że podwyższone świadczenie zostanie wypłacone od pierwszego dnia miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny