MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy ubiera się choinkę? Czy świąteczne drzewko można udekorować przed Bożym Narodzeniem? Poznaj symbolikę ozdób choinkowych

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ubieranie bożonarodzeniowej choinki to bardzo istotny element przedświątecznych przygotowań. Udekorowane i mieniące się różnokolorowymi światełkami świąteczne drzewko to symbol Bożego Narodzenia i świątecznej aranżacji domu. Sprawdźmy, kiedy według tradycji powinniśmy ubrać choinkę. Zobacz, czy można dekorować drzewko jeszcze przed świętami.

Spis treści

Kiedy powinno się ubrać choinkę na Boże Narodzenie? Sprawdź, co mówi na ten temat polska tradycja

Zgodnie z tradycją świąteczne drzewko należy przystrajać tuż przed Wigilią, czyli 24 grudnia, ponieważ to ostatni dzień przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Kiedyś choinkę przynosiło się z lasu w wigilijny poranek, dlatego właśnie w Wigilię powinno się ubierać drzewko.

Zobacz, kiedy wg tradycji ubiera się choinkę
Sprawdź, ile dni przed Bożym Narodzeniem można wg tradycji dekorować choinkę. Freepek

Jednak Kościół dopuszcza wyjątki od tej zasady i pozwala na dekorowanie bożonarodzeniowego drzewka ok. 14 grudnia, czyli 7 dni przed świętami. Zwyczaj mówi też o tym, że w strojeniu drzewka powinna uczestniczyć cała rodzina.

Kiedy dotarł do Polski zwyczaj dekorowania choinki?

W naszym kraju zwyczaj ubierania choinki towarzyszy nam od XVIII wieku. Najpierw świątecznie dekorowane drzewka pojawiły się w miejskich wnętrzach, a potem ta tradycja dotarła również na wieś. Sam zwyczaj świątecznej dekoracji domu zielonymi gałązkami drzew iglastych (sosny, świerku i jodły) oraz gałęziami derenia i jemioły znany był już dużo wcześniej.

Symbolika świątecznej choinki. Poznaj znaczenie ozdób choinkowych

Bożonarodzeniowe drzewko symbolizuje m.in. zdrowie, życie, płodność, pomyślność i odrodzenie. Jego zielony kolor ma się kojarzyć z narodzinami, nadzieję i witalnością.

Oprócz samej symboliki drzewka równie istotne jest to, dlaczego i czym dekorujemy choinkę. Ta tradycja jest już bardzo stara. W poprzednich wiekach dekorowano drzewka jabłkami, aby przypominało rajskie drzewo i tradycyjnymi ozdobami z papieru i słomy oraz słodyczami i orzechami.

Świąteczne ozdoby choinkowe też mają swoją symbolikę, zwłaszcza te tradycyjne, od których teraz często się odchodzi na rzecz dekoracyjnych bombek o przeróżnych wzorach. Takie typowe klasyczne bombki swoim kształtem nawiązują do jabłek.

Symbolika dekoracji choinkowych:

  • anioły – mają za zadanie otaczać opieką domowników,
  • orzechy – to symbol udanego małżeństwa, dobrobytu, zdrowia i siły,
  • jabłko – symbolizuje zdrowie, życie, miłość i pokarm dla duchów przodków,
  • pierniczki – mają zapewnić domownikom dobrobyt,
  • szpic choinkowy i ozdoby w kształcie gwiazdy – nawiązują symboliką do Gwiazdy Betlejemskiej, która wskazała Trzem Królom drogę do stajenki,
  • bombki – ich kulisty kształt symbolizuje odradzanie się oraz ciągłości i powtarzalności,
  • lampki choinkowe – są symbolem narodzin Jezusa i mają za zadanie wskazać drogę, ochronić dom i przegnać złe duchy.

Zwyczaj ozdabiania choinki to także dekorowanie jej kolorowymi łańcuchami z różnych materiałów i w wielu kształtach. Zakładanie łańcuchów choinkowych ma symbolizować istnienie rodzinnych więzi.

Czy można ubrać choinkę przed Wigilią Bożego Narodzenia?

Zwyczaj ubierania choinki tuż przed Wigilią mocno ewoluował, zwłaszcza w XXI wieku, gdy mamy coraz więcej zajęć i cierpimy na deficyt wolnego czasu.

Coraz częściej decydujemy się ustawić i udekorować choinkę w salonie już 6 grudnia, tj. w dniu, kiedy wypadają Mikołajki, bo chcemy stworzyć w domu magiczną atmosferę i klimat, zwłaszcza dla dzieciaków, które wyczekują ze zniecierpliwieniem na Boże Narodzenie.

Sporo osób nie ma też wolnej chwili na ubieranie choinki 24 grudnia, ponieważ ma mnóstwo innych obowiązków i nie widzi możliwości zrobienia tego w ostatniej chwili. Dlatego też większość z nas decyduje się przystroić świąteczne drzewko już tydzień przed świętami. Robimy tak ze względu na wygodę. Zakup i ubieranie choinki często traktujemy jako kolejny obowiązek do odhaczenia na naszej długiej liście spraw do załatwienia przed świętami i nie chcemy zostawiać tego na ostatnią chwilę. Zwłaszcza gdy planujemy ustawić w domu sztuczną choinkę i nie boimy się, że do świąt mogą nam się z niej obsypać igły.

Radość i podekscytowanie, które towarzyszą zbliżającym się świętom, nierozerwalnie łączą się również z wielkimi przygotowaniami i ogromną pracą. Ale w tym zabieganiu, w ferworze sprzątania i gotowania, nie możemy zapominać o tradycji i magii świątecznego drzewka. Bo przecież różnorodne choinkowe ozdoby i rozbłyskujące wieloma kolorami lampki choinkowe, to główny element i symbol wystroju bożonarodzeniowego.

Nie ważne, więc kiedy ubierzemy świąteczne drzewko, najważniejsze, żeby spróbować to zrobić wspólnie i bez pośpiechu, w rodzinnym gronie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy ubiera się choinkę? Czy świąteczne drzewko można udekorować przed Bożym Narodzeniem? Poznaj symbolikę ozdób choinkowych - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny