Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy temperatura spada, zaczyna się dramat bezdomnych. Potrzebne są buty, skarpetki, spodnie

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Coraz więcej osób bezdomnych szuka schronienia w białostockich noclegowniach i ogrzewalniach
Coraz więcej osób bezdomnych szuka schronienia w białostockich noclegowniach i ogrzewalniach pixabay.pl
Zima to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych. Do ogrzewalni Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" trafia coraz więcej osób szukających schronienia. Potrzebują nowych butów, skarpet, spodni.

Ośrodki wsparcia osób bezdomnych prowadzi w Białymstoku m. in. Stowarzyszenie "Ku Dobrej Nadziei".

- Mamy noclegownię dla 30 osób i ogrzewalnię dla maksymalnie 50 osób. Jest też schronisko z usługami opiekuńczymi. W naszych ośrodkach przebywa zazwyczaj około setka osób, w sezonie jesienno-zimowym oczywiście liczba potrzebujących rośnie. Noce zaczynają się robić bardzo zimne, więc przybywa osób szukających schronienia. W ogrzewalni mamy jeszcze kilka miejsc. Nie ma przeciążenia, ale już szykujemy dodatkowe pomieszczenia - mówi Elżbieta Żukowska-Bubienko, szefowa Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei".

Stowarzyszenie przygotowało w tym roku oddzielne miejsca dla kobiet.

- W ogrzewalni zawsze tego brakowało. Bezdomnych kobiet przybywa i czasami mieliśmy problem, gdzie je położyć. To zaskakujące ile bezdomnych pań pojawia się u nas. Jeśli chodzi o liczbę mężczyzn, to niewiele się zmienia. Zauważyliśmy też, że w tym roku nie ma u nas młodych osób w kryzysie bezdomności. To nas cieszy - dodaje Elżbieta Żukowska-Bubienko.

Osoby bezdomne w czasie zimy mają szczególne potrzeby. Brakuje butów, ciepłych skarpet i spodni.

- Buty męskie to podstawa. Zawsze jest ich za mało. Zrobiło się zimno, a część bezdomnych, którzy do nas trafiają, wciąż nosi letnie obuwie. Przemoczone buty trzeba wymienić na nowsze i cieplejsze. To najpilniejsza potrzeba. Przydadzą się również porządne skarpetki i spodnie - apeluje szefowa "Ku Dobrej Nadziei".

Zobacz też:10 skutecznych sposobów pomocy bezdomnym. Idzie zima, sprawdź co możesz dla nich zrobić

Najbardziej popularny rozmiar męskiego obuwia to 42-44. Mieszkańcy, którzy chcą wesprzeć bezdomnych, mogą przynosić rzeczy do siedziby stowarzyszenia przy ul. Grunwaldzkiej.

Osoby w kryzysie mogą znaleźć pomoc w kilku ośrodkach w Białymstoku. Przykładowo Caritas Archidiecezji Białostockiej ma dla potrzebujących łącznie 150 miejsc. Noclegowania dla mężczyzn św. Brata Alberta przy ul. Sienkiewicza z dziennym pobytem czynna jest całodobowo i pomieści 70 osób, które mogą liczyć na wyżywienie. Oddzielnie prowadzona jest noclegowania dla kobiet przy ulicy Raginisa. Jest tam 18 miejsc. Caritas w ubiegłym roku reaktywował również ogrzewalnie przy ul. Kolejowej, gdzie schronienie znajdzie nawet 50 potrzebujących.

Noclegownię przy ul. Kolejowej, dla 34 osób, prowadzi w Białymstoku Fundacja Dialog. Dodatkowo funkcjonuje tam Centrum Integracji Społecznej, które zapewnia zatrudnienie socjalne, wsparcie instruktorów, pracownika socjalnego, psychologa, prawnika. W noclegowni można otrzymać żywność, skorzystać z pralni, sanitariatów, kąpieli i przygotować gorący posiłek.

Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej „ELEOS” w Białymstoku prowadzi jadłodajnię dla osób bezdomnych (może przyjąć 40 osób). Działa tam również punkt pomocy doraźnej (wydaje odzież i żywność, realizuje recepty), punkt konsultacyjny dla uzależnionych i łaźnia. Zarząd Okręgowy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Białymstoku prowadzi za to stołówkę dla kobiet i mężczyzn: wydaje obiady osobom bezdomnym, po uprzednim zakwalifikowaniu.

Pomoc osobom bezdomnym, które z różnych przyczyn nie korzystają z pomocy ośrodków, niesie Fundacja „Spe Salvi”. To m. in. Centrum Streetworkingu (streetworking - docieranie do osób bezdomnych w ich miejscu przebywania, interwencje, rozmowy wspierające, pomoc, rzecznictwo w urzędach, instytucjach, szpitalach, pomoc w znalezieniu pracy, mieszkania).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny