Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy ruszą białostockie kina i teatry? Konkretne daty nie są jeszcze znane

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wciąż nie wiadomo kiedy ruszą Kina Helios.
Wciąż nie wiadomo kiedy ruszą Kina Helios. Wojciech Wojtkielewicz
Kino Forum, Teatr Dramatyczny, Opera i Filharmonia Podlaska i Helios... Przedstawiciele białostockich instytucji nie wiedzą jeszcze, kiedy będą w stanie gościć u siebie widzów.

Rząd ogłosił w końcu odmrożenie instytucji kultury. W placówkach kulturalnych i w kinach, które mają możliwość ruszenia już od 6 czerwca, będzie mogła być zajęta jedynie połowa miejsc. Ponadto widzowie będą musieli mieć założone maseczki.

Jednak prawdopodobnie spragnieni artystycznych doznań białostoczanie, będą musieli jeszcze trochę ma to poczekać.

Opera i Filharmonia Podlaska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Ewa Iżykowska-Lipińska przyznaje, że na decyzje rządu zareagowała zarówno radością jak i ostrożnością.

- Z jednej strony, zawieszenie działalności najbardziej uderzyło w artystów i ich psychikę, gdyż artysta nie istnieje bez sceny, bez publiczności i bez innych artystów. Twórczość to interakcja, wzajemne budowanie siebie, psychologia, która jednak zaważyła na pewnym uśpieniu zespołów, bo to przecież wrażliwe jednostki. Istnieją oni w sferze emocji, duchowości, a tu nagle w marcu ta materia wyparowała. Stąd, z drugiej strony, radość powrotu. Jednak radość ta podszyta jest odrobiną obawy, gdyż przez ostatnie dwa miesiące widownia także nabyła nowych przyzwyczajeń, a mianowicie nauczyła się odbierać kulturę w rzeczywistości wirtualnej, wygodnie, w domu, bezpłatnie - mówi dyrektor.

Jak nietrudno się domyślić, od 6 czerwca OiFP nie wrócić do przedpandemicznej rzeczywistości. Wydarzenia wciąż w głównej mierze będą odbywać przestrzeni wirtualnej. Pracownicy placówki będą dalej rozbudowywać zasoby archiwalne do transmisji online i przygotowywać się do streamingowania czerwcowych koncertów symfonicznych. W planach jest też organizacja koncertów w przestrzeni amfiteatru.

- Mam nadzieję, że jesienią wrócimy do przerwanej gwałtownie naszej najnowszej inscenizacji – musicalu „Jesus Christ Superstar” oraz „Doktora Żywago”, o które to tytuły upominają się widzowie - dodaje dyrektor.

PSS Społem Białystok wydzierżawiło Centrum Astoria. Grupa ŁaczyNasPraca zapowiada rewolucję na Rynku Kościuszki (zdjęcia)

Teatr Dramatyczny

Nie wiadomo także, kiedy na widowni zasiądzie publiczność Teatru Dramatycznego.

- Chcielibyśmy otworzyć się 6 maja. Jednak nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji. Rozmowy wciąż trwają - usłyszeliśmy w teatrze.

Kino Forum

Swoich widzów nie mogą się już doczekać w Kinie Forum.

- Do otwarcia musimy otrzymać zgodę Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Wniosek został już złożony i musimy cierpliwie czekać.Chcemy by nasza instytucja jak najszybciej otworzyła swoje drzwi dla widzów. Jednak czy nastąpi to 6 lub 7 czerwca, czy jeszcze później, nie wiadomo - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

W placówce szykowane już są bezpieczne przejścia dla widzów, wszelkie oznaczenia i miejsca do dezynfekcji i sprawdzania temperatury. BOK zadba także o bezpieczny zakup biletów. Instytucja zakupiła już ozonatory. Sala kinowa będzie dezynfekowana w przerwach między seansami.

- Będziemy się starać, żeby nasi widzowie jak najbezpieczniej spędzali z nami czas. Przygotowujemy już repertuar. Mamy nadzieję, że wrócimy z interesującymi propozycjami - dodaje Dworakowska.

Hot16School. Akcja zainicjowana przez ucznia I LO w Białymstoku, ma promować szkoły i pomagać medykom (zdjęcia, wideo)

Kina Helios

Wciąż nie wiadomo też, kiedy miłośnicy kina zasiądą na salach białostockich Heliosów.

- Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Wciąż czekamy na wytyczne sanepidu - mówi Urszula Komsta, dyrektor sieci kin Helios w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny