Kiedy następuje przedawnienie długów w banku, w ZUS, u komornika? Kiedy dług się przedawnia? Ile lat musi upłynąć? (11.07.2019)

Paulina Maciejczyk, pozyczkowy-portal.pl
Przedawnienie długów - kiedy następuje w banku, w ZUS, u komornika
Przedawnienie długów - kiedy następuje w banku, w ZUS, u komornika Archiwum
Decyzje o złożeniu wniosku o pożyczkę lub kredyt niosą ze sobą wiele konsekwencji. Wśród nich znajduje się między innymi konieczność zwrotu pieniędzy w określonym terminie. Dotyczy to również każdego innego zobowiązania finansowego. Jeżeli spóźnimy się z płatnością w terminie grożą nam dodatkowe koszty. Jednak czy da się ich uniknąć? Dług – tak jak inne produkty – również ma swój termin ważności.

Kiedy następuje przedawnienie długów w banku, w ZUS, u komornika?

Powyższe pytanie bardzo często pojawia się u osób, które zaniedbały obowiązek zwrotu pieniędzy w terminie. Wnioskując o pożyczkę czy kredyt gotówkowy oraz biorąc na siebie innego rodzaju zobowiązania finansowe, rzadko zastanawiamy się nad tym, co będzie dalej.

Od dziś 9 lipca krótszy termin przedawnienia roszczeń. Ale czy naprawdę konsumenci na nim skorzystają?

Jest to błąd, ponieważ taka decyzja powinna zostać poprzedzona odpowiednią analizą budżetu domowego. Dzięki temu w prosty sposób dowiemy się, czy podołamy spłacie zobowiązania. Jednak jeśli już za późno na tego typu rady, warto wiedzieć, co dzieje się, kiedy termin płatności minął.

Przedawnienie długów. Nie spłacam kredytu. Co teraz?

Pierwszą z podstawowych konsekwencji jest naliczanie dodatkowych opłat. Wśród nich znajdują się odsetki za opóźnienie czy też koszty związane z działaniami windykacyjnymi i próbami odzyskania pieniędzy.

Ile wynoszą odsetki za opóźnienie w banku, w ZUS, u komornika?

Informacje na ten temat znajdziemy w Kodeksie Cywilnym. Z art. 481§ 2 K.C. dowiadujemy się, że ustawowa wartość będzie równa sumie stopy referencyjnej NBP i 5,5 punktów procentowych. Na dzień 10 czerwca 2019 roku wynoszą one 7 proc. (stopa referencyjna 1,5 + 5,5 p.p). Jednak nasz wierzyciel ma prawo naliczać również maksymalną wartość odsetek za opóźnienie, które są równe dwukrotności odsetek ustawowych, czyli na dzień 10 czerwca 2019 roku – 14 proc.

Jednak czy wszystkie te działania mogą trwać w nieskończoność?

Ci mężczyźni uporczywie uchylają się od płacenia alimentów na członków swojej rodziny. Oto twarze mężczyzn ściganych przez KWP w Białymstoku, którzy mają odpowiadać prawnie na podst. art. 209 KK.

Alimenciarze z województwa podlaskiego poszukiwani przez pol...

Poręczenie kredytu negatywnie wpływa na zdolność kredytową żyranta

Na czym polega przedawnienie długów?

Jeżeli ktoś z nas zadaje sobie pytanie, czy dług się przedawnia, odpowiedź brzmi tak! Jednak nie jest to tak proste, jakby się mogło wydawać.

Każdy produkt ma swój termin ważności. Dotyczy to również długów, które są efektem niespłacanych zobowiązań finansowych. Najważniejsze informacje o czasie i warunkach, jakie musi spełniać zadłużenie, aby zostało uznane za przedawnione, znajdziemy w Kodeksie Cywilnym (Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93).

Okazuje się, że wiele zależy od tego, w jakiej kategorii znajduje się nasza wierzytelność. Do 2018 roku można było znaleźć ich długą listę, jednak wraz z nowelizacją zestawienie zostało skrócone do dwóch typów przedawnienia długu.

  • Pierwszy z nich to wszelkie roszczenia majątkowe lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. W takich przypadku termin przedawnienia długu wynosi 6 lat.
  • Natomiast drugi to roszczenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz oświadczeń okresowych. Jeżeli mamy do czynienia z tego typu zobowiązaniami, termin przedawnienia długów wynosi 3 lata.

Ile lat musi upłynąć, by dług się przedawnił - terminy, zasady, odsetki

Gdyby przedawnienie długu było tak proste, lista aktywnych dłużników byłaby krótsza. Jednak podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby uznać dług za przedawniony, jest brak zainteresowania ze strony wierzyciela odzyskaniem środków.

Oznacza to po prostu, że osoba lub instytucja przez 3 lub 6 lat nie upomniała się o zwrot swojej należności. Kiedy warunek ten nie został spełniony lub w pewnym momencie wierzyciel wznawia działania mające na celu odzyskanie należności, następuje przerwanie biegu przedawnienia.

Top 10 dłużników w Polsce. Myślisz, że masz mało pieniędzy? Oni mają gorzej!

Kiedy następuje przedawnienie długów w banku, w ZUS, u komornika? Jak działa przerwanie biegu przedawnienia?

Jeżeli wierzyciel wykona jedną z trzech poniższych czynności w dowolnym czasie przed upływem wyznaczonego terminu ważności, czas ten zostanie liczony od początku. Wierzyciel może:

  • złożyć pozew w sądzie,
  • podjąć próbę mediacji.

Może się również zdarzyć, że to nasza decyzja zaważy na anulacji biegu przedawnienia. Nastąpi to, kiedy uznamy roszczenia względem siebie.

Przedawnienie długów. Próby odzyskania przedawnionego długu

Do 2018 roku zdarzały się sytuacje, kiedy do drzwi mógł zapukać windykator lub komornik z żądaniem zwrotu zadłużenia, o którym nie mieliśmy pojęcia lub po prostu zapomnieliśmy. Wiele z nich uległo przedawnieniu. Jednak sąd nie sprawdzał wówczas tego, czy zadłużenie jest ważne lub nie.

Nowi oszuści poszukiwani przez podlaską policję. KWP Białystok ściga te osoby. Obejrzyj zdjęcia z galerii

Nowi oszuści poszukiwani przez podlaską policję. Te osoby uk...

Częstą praktyką był również handel przedawnionymi zobowiązaniami. W takiej sytuacji - jeżeli mieliśmy wątpliwości, co do terminu ważności długu - należało złożyć specjalny wniosek, czyli zarzut przedawnienia. Jednak to dłużnik był zobowiązany do udowodnienia, że wierzyciel już nie ma prawa do prób zaspokojenia swoich roszczeń.

Jednak jak już wspomnieliśmy, w 2018 roku nastąpiła nowelizacja kodeksu cywilnego, która dotyczyła również art. 117.

W efekcie od 2019 roku wierzyciel nie może domagać się spłaty zadłużenia po upływie terminu przedawnienia. Natomiast sąd ma obowiązek zweryfikować status długu. Jeżeli w zależności od rodzaju roszczenia minęło 3 lata lub 6 lat, sąd oddali powództwo wierzyciela.

Czy sąd może nie uznać przedawnienia długów?

Okazuje się, że wcale nie mamy gwarancji, że po upływie terminu ważności długu, nie będziemy musieli go spłacać. Według Kodeksu Cywilnego art. 117 § 1 sąd może kierować się “względami słuszności” i uznać, że dłużnik powinien zwrócić środki swojemu wierzycielowi.

Prokuratura: Podejrzana wyłudziła 500 plus. Śledztwo dotyczy oszustw na prawie 17 tysięcy złotych

Co sąd weźmie pod uwagę podczas rozpatrywania takiego wniosku? Według zapisów w Kodeksie Cywilnym będą to:

  1. długość terminu przedawnienia;
  2. długość okresu od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia roszczenia;
  3. charakter okoliczności, które spowodowały niedochodzenie roszczenia przez uprawnionego, w tym wpływ zachowania zobowiązanego na opóźnienie uprawnionego w dochodzeniu roszczenia.

Przedawnienie długów. Co oznacza uznanie roszczenia?

Jak już wspomnieliśmy, jednym z powodów przerwania biegu przedawnienia może być uznanie roszczenia przez dłużnika.

Na czym to polega? Zdarza się, że windykatorzy proponują osobom zadłużonym możliwość rozłożenia spłaty zadłużenia w niskich ratach dopasowanych do ich sytuacji finansowej.

Program 500+. Anonimowe donosy do MOPR w Białymstoku: Pieniądze idą na alkohol

Kiedy zgodzimy się na takie rozwiązanie, przyznajemy się, że dług należy do nas. Następnie, jeśli nie będziemy spłacać rat, przedawnienie zobowiązania będzie liczone od początku. Taka sama sytuacja będzie miała również miejsce w przypadku refinansowania pożyczki, przedłużenia terminu spłaty czy też rozłożenia długu na raty.

Czy warto czekać aż dług się przedawni?

Podsumowując, czy warto czekać na przedawnienie długów? W taki sposób narażamy się na dodatkowe większe koszty, nie mając pewności, czy wierzyciel nie upomni się o swoje pieniądze tuż przed upływem terminu ważności. Lepiej skłonić się ku innym rozwiązaniom, które proponują nam instytucje finansowe lub firmy windykacyjne.

Przykładem może być wyżej wspomniane rozłożenie długu na dogodne raty. Jeżeli wierzyciel sam nie proponuje takiego rozwiązania, warto zapytać o taką możliwość. Z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie niż czekanie aż być może dług ulegnie przedawnieniu.

UWAGA! Dodatkowo warto pamiętać, że przedawnione długi będą widoczne dla naszych przyszłych pożyczkodawców lub kredytodawców. To wszystko za sprawą bazy BIG Infomonitor, która przechowuje również informacje o przeterminowanych zobowiązaniach. W efekcie możemy mieć duży problem z otrzymaniem kredytu lub pożyczki w przyszłości.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Allonier Sandrine

Hello,

LOAN OFFER BETWEEN PRIVATE AND PROFESSIONAL

VOUSFINANCER is a structure based in FRANCE, CANADA, USA, SWITZERLAND, GERMANY, ITALY, SPAIN, PORTUGAL, and ..... which provides incredible loans.

You can have short term long term loans ranging from $ 5,000 to $ 10,000,000 and interest rates from 2.55% to 3.5% per year, depending on the amount requested.

The areas in which we operate

* Financial

* Real estate loans

* Investment loans

* Auto loan

* Debt consolidation

* Credit line

* Second mortgage

* Acquisition of credit

* Personal loans

10 years = 2.55%

15 years = 2.90%

20 years = 3.30%

25 years = 3.50%

Ps: If you are interested, Please contact to have a loan and tell us the amount you need and the year to repay the loan.

WhatsApp: 33756914624

E-mail: [email protected]

Thank you.

Regards.

S
Sandrine Allonier

Hello,

With a capital of $ 5,000,000, intend to grant private short- and long-term loans term ranging from $ 3000 to $ 5,000,000 to all serious persons, reliable and integrate wishing to make a loan.

My interest rate varies from 3% to 5% the year depending on the ready amount and duration of restitution funds, because being specific I will not violate the law on wear.

You can repay on 1 to 25 years depending on the amount ready.

You need to make a loan:

*Financing real estate loans

*Investment loans

*Car loan second mortgage

*Personal loans

You're plugged banned Bank and you do not have the favor of banks, or better, you have a project and need financing, a bad record of credit or need money to pay bills, Fund to invest in companies.

Our Organization is not a Bank and we need not many of the documents.

Loan fair and honest and reliable. Then if you need loan feel free to contact me to learn more about my conditions.

Please contact me directly by Email.

E-mail: [email protected]

Contact whatsapp: 33 7 56 91 46 24

Thank you.

S
Samael
Artykuł zrobiony na zlecenie firm windykacyjnych by ludzi wystraszył i by placili
G
Gosc
Te w pisy tresci lepiej splacic bo to bo tamto to tych co czychaja to osoby powiazane z windykacja ja znam osoby wziely kredyt leasing samochod z praca na 5 lat wszystko bylo cacy splacal 3 lata splacil 70 %leasing i zaczyly sie klopoty zabraklo pracy gdzie w spedycji szukal pracy tak planazy dawali prace ze 2 kursy tydzien tak aby nie mial na lesing a pozniej zabierali samochod i dosplaty odsetki od nowa i kolesie z windykacji kupowali dlug takie praktyki zmowy pewnej grupy osob aby udop,, dluznika to tak zwani biznez meni w bialych kolniezykach Ja bym tych namawjaiacych co ludziska nieplacill z 7 lat ja bym sie nie umawial o splate bo to itak jest nie dosplacenia Nie przeniosa sobie splaty tam u Swietego Piotra
J
Jfk
2019-07-11T06:55:06 02:00, Gość:

lepiej je spłacić nie ma sensu czekać bo wtedy jest to ścionganie z renty emerytury i co miesięcznej waszej wypłaty tu komornik może zadziałać w ten sposób

Pewnie ze naleznosci sie placi lecz firmy windykacyjne nekaja ludzi przedawnionymi roszczeniami czesto na smieszne wartosci .o ktorych sie juz nie pamieta lub.sa to jakies pomylki ksiegowe ktore po tylu ltach nie jestesmy w stnie skorygowac nikt nie trzyma rachunku za telefon przez 10 lat

G
Gość
lepiej je spłacić nie ma sensu czekać bo wtedy jest to ścionganie z renty emerytury i co miesięcznej waszej wypłaty tu komornik może zadziałać w ten sposób
Dodaj ogłoszenie