Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy do uzdrowiska, po co REGON, czy seksuolog jest za darmo

fot. Archiwum
Na Państwa pytania odpowiada Anna Zajkowska-Głowacka,rzecznik praw pacjenta
Na Państwa pytania odpowiada Anna Zajkowska-Głowacka,rzecznik praw pacjenta fot. Archiwum
Agnieszka: W jakim terminie Narodowy Fundusz Zdrowia powinien rozpatrzyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe?

- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe powinno być rozpatrzone przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w terminie trzydziestu dni od daty jego wpływu. Termin ten jednak w określonych sytuacjach może być przekroczony. Na przykład w razie konieczności uzupełnienia, aktualizacji dokumentacji medycznej. Ten termin nie może być jednak dłuższy niż czternaście dni.

Julita: Odmówiono mi w aptece zrealizowania recepty, bo według jej pracowników nie był czytelny numer REGON. Czy apteka postąpiła prawidłowo?

- Zgodnie z przepisami, wystawienie recepty polega tym, że określone dane są naniesione czytelnie i trwale. Jeżeli receptę wystawia lekarz zatrudniony w zakładzie opieki zdrowotnej czy lekarz wykonujący zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, dane dotyczące osoby upoważnionej do wystawienia recepty powinny obejmować identyfikator lekarza lub jego komórki organizacyjnej, czyli REGON. Brak czytelności tych danych uniemożliwia realizację recepty. Ponieważ korekta numeru REGON nie może być dokonana w aptece przez farmaceutę.

Ewelina: Czy porady seksuologa są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

- Obowiązujące przepisy prawa mówią, że poradnictwo seksuologiczne w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie jest finansowane ze środków publicznych, ale z wyłączeniem osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Edward: Lekarz rodzinny skierował mnie do szpitala. Tam jednak lekarz dyżurny izby przyjęć odesłał mnie do poradni specjalistycznej i nie zostałem hospitalizowany. Dlaczego odmówiono mi leczenia szpitalnego?

- Pacjent ma prawo do leczenia szpitalnego w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne. Jednak wystawienie skierowania do szpitala nie jest równoznaczne z tym, że pacjent zostanie hospitalizowany. Lekarz dyżurny może ocenić, że pacjent kwalifikuje się do dalszego leczenia ambulatoryjnego i jego zdaniem nie ma wskazań do hospitalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny