Kiedy boli brzuch. O czym świadczy ból brzucha i sobie z nim...

  Kiedy boli brzuch. O czym świadczy ból brzucha i sobie z nim radzić?

  Materiał informacyjny

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Kiedy boli brzuch. O czym świadczy ból brzucha i sobie z nim radzić?
  Ból brzucha należy do jednej z najczęściej odczuwanych dolegliwości bólowych. Dyskomfort brzuszny może pojawić się przy zatruciu, w trakcie menstruacji lub z powodu poważniejszego stanu chorobowego. O czym świadczy ból brzucha i jak skutecznie sobie z nimi radzić.
  Kiedy boli brzuch. O czym świadczy ból brzucha i sobie z nim radzić?

  Przewlekły i nawracający ból brzucha


  Utrzymujące się długotrwale dolegliwości bólowe zazwyczaj nie zagrażają naszemu życiu, jednak potrafią znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. W zespole jelita nadwrażliwego (IBS) skurcze żołądka, wzdęcia, biegunka lub zatwardzenie towarzyszą choremu każdego dnia. Ból brzucha ustępuje po skorzystaniu z toalety. W IBS dolegliwości bólowe mają charakter nawracający i często pojawiają się po jedzeniu lub pod wpływem stresu. Chorobę leczy się odpowiednią dietą i ziołowymi środkami łagodzącymi nieprzyjemne objawy.

  Bóle brzucha współwystępują z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniewskiego-Crohna. Temu uciążliwemu stanowi zapalnemu dowolnego odcinka układu pokarmowego oprócz bólów brzucha towarzyszą też biegunki, gorączka i niedokrwistość.  Nawracający ból w podbrzuszu może świadczyć o chorobach układu moczowego. Oprócz dolegliwości bólowych w dolnej części brzucha czujemy też pieczenie podczas oddawania moczu. Ból związany z zapaleniem pęcherza jest przeszywający i nasila się przy korzystaniu z toalety.

  Jeśli regularnie mamy problem z wypróżnieniami, nagromadzone gazy mogą powodować kłujący ból brzucha i wzdęcia. Żeby poprawić perystaltykę i zwiększyć ilość wypróżnień, wprowadzamy dietę wysoko błonnikową, czyli zawierającą pełnoziarniste zboża i duże ilości warzyw i owoców.

  Nawracający ból brzucha pojawia się również u niektórych kobiet podczas menstruacji lub dzień przed rozpoczęciem okresu. Skurcze w podbrzuszu mogą być na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że nawet leki rozkurczające nie pomagają złagodzić bardzo bolesnego uczucia.

  Dolegliwości bólowe w obszarze brzucha mogą występować też przy zgadze i refluksie żołądkowo-przełykowym lub przy nieżycie żołądka.

  Ból brzucha u dzieci


  Dzieci znacznie częściej niż dorośli doświadczają bólów brzucha, a wszystko dlatego, że ich układ trawienny cały czas dojrzewa. Czasami wystarczy, że spróbują nowej potrawy, zestresują się lub mają za dużo wrażeń, żeby zaczął ich boleć brzuch. Maluchy i starsze dzieciaki cierpią też często na zatwardzenia (głównie z powodu diety, w której brakuje błonnika), które wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi.

  U dzieci, podobnie jak i u dorosłych, ból brzucha może pojawić się przy refluksie. Nawracającą przypadłością maluchów są zapalenia dróg moczowych, którym towarzyszy silny ból w podbrzuszu. Powtarzające się epizody dyskomfortu brzusznego, czyli tzw. migrena brzuszna występują u dzieci bez żadnej konkretnej przyczyny.

  Nagły ból brzucha w okolicy pępka, któremu towarzyszą nudności i wymioty może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. W przypadku tego zapalenia konieczna jest operacja usunięcia wyrostka, żeby nie doprowadzić do jego pęknięcia i rozlania.
  Bóle brzucha u dzieci, szczególnie te nawracające lub utrzymujące się przez dłuższy czas, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Może się okazać, że dziecko cierpi na alergię pokarmową, celiakię (chorobę objawiającą się nietolerancją glutenu) lub nietolerancję laktozy. W przypadku rozpoznania którejkolwiek z tych przypadłości konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety z wykluczeniem produktów drażniących układ pokarmowy.

  Kiedy ból brzucha świadczy o poważnym stanie?


  Większość dolegliwości bólowych brzucha ustępuje samoistnie lub po zażyciu leku rozkurczającego czy zastosowaniu domowych środków łagodzących. Nagły ostry ból w którymkolwiek obszarze brzucha świadczy jednak o poważniejszym stanie, który wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyną bardzo bolesnego i nagłego bólu brzucha może być zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamienie nerkowe, zapalenie uchyłków lub perforacja wrzodu żołądka. W sytuacji zagrażającej życiu lekarz pierwszego kontaktu skieruje nas na ostry dyżur do szpitala.  Nagły i trudny do wytrzymania ból brzucha może być spowodowany również infekcją żołądka i jelit (nieżyt żołądkowo-jelitowy), naciągniętymi mięśniami brzucha lub urazem.

  Domowe sposoby na ból brzucha


  Już w starożytności imbir uchodził za roślinę o wielu właściwościach leczniczych. Stosowano go też jako skuteczny środek na nudności i bóle brzucha. Imbir charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i sprawdza się dobrze przy dolegliwościach bólowych towarzyszących zatruciu pokarmowemu. Z posiekanego korzenia imbiru zaparzamy herbatę, którą popijamy przez cały dzień.

  Napar z rumianku działa skutecznie przy kurczowych bólach brzucha dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Zioło rozkurcza i uspokaja mięśnie brzucha, przez co dolegliwości bólowe ustępują. Rumianek dodatkowo relaksuje całe ciało i pozwala się odprężyć.

  W przypadku zatrucia i związanych z nim bólów brzucha zastosujmy delikatną dietę opartą o lekkostrawne produkty. Standardem w leczeniu biegunek i rozstrojów żołądka są banan, ryż, duszone jabłka i tosty z pszennego pieczywa. Takie menu zawiera nisko błonnikowe pożywienie pozbawione soli i przypraw, które mogą nasilać objawy zatrucia. Dietę stosujemy tak długo, aż ustąpią uciążliwe symptomy.

  Mięta charakteryzuje się właściwościami zmniejszającymi nudności i niektóre rodzaje bólów brzucha (nie pijemy jej przy bólach skurczowych, bo może je nasilać). Działa jak naturalny środek znieczulający i przeciwbólowy.

  W przypadku uczucia ciężkości w brzuchu i pojawiających się z tego powodu dolegliwości bólowych, wypijmy szklankę wody z dodatkiem octu jabłkowego i odrobiną miodu. Kwas z octu pomoże w trawieniu skrobi i przesunie ją do jelit. Ocet zadba też o zdrową florę bakteryjną.

  Skurcze żołądka lub ból menstruacyjny najlepiej łagodzić ciepłymi okładami. Termofor lub butelka napełniona ciepłą wodą pomogą rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ewentualne nudności.

  Bóle brzucha, szczególnie te nawracające lub towarzyszące nam każdego dnia znacznie obniżają jakość życia. Jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się u nas przez dłuższy czas lub dopada nas intensywny i nagły ból brzucha, skorzystajmy z porady lekarskiej.

  Źródła:
  -https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/stomach-ache-and-abdominal-pain
  -https://www.healthline.com/health/digestive-health/natural-upset-stomach-remedies#when-to-see-a-doctor

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Otyłość zabija Polaków, problem rośnie

  Warto zobaczyć

  Diety