Kiedy będzie ciepło? Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa,...

  Kiedy będzie ciepło? Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

  ak

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Kiedy będzie ciepło? Jeśli też nie możesz doczekać się, kiedy przyjdzie wiosna, spieszymy się z informacjami na ten temat! Wiosna kalendarzowa, astronomiczna,
  1/6
  przejdź do galerii

  Kiedy będzie ciepło? Jeśli też nie możesz doczekać się, kiedy przyjdzie wiosna, spieszymy się z informacjami na ten temat! Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna? Sprawdź, kiedy zaczyna się wiosna (każda!) i kiedy będzie ciepło. ©Alex Vans-Colina /unsplash.com

  Kiedy będzie ciepło? Takie pytanie zadaje sobie chyba każdy, kogo pogoda zawodzi i przynosi kolejne opady śniegu, kiedy już wydawało się, że zima mija. Kalendarzowa wiosna (astronomiczna też!) niestety każe nam jeszcze na siebie trochę poczekać. Kiedy przyjdzie? Wiosna niestety nieprędko, ale być może cieplej będzie wcześniej. Sprawdzamy!

  Kiedy jest kalendarzowa wiosna?


  Kalendarzowa wiosna jest stałą, umowną datą w kalendarzu, kiedy kończy się zima, a zaczyna wiosna. Często jednak kalendarz sobie, a wiosna sobie. Bywały już lata, kiedy wiosna zaczęła się (w naszym mniemaniu) szybciej, niż wskazywał na to kalendarz, ale bywały też takie, gdy jeszcze na długo po kalendarzowej wiośnie padał obfity śnieg. Jednak kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa? Jest to data 21 marca – wtedy większość z nas ma nadzieję na kilka miesięcy pożegnać zimę, przedszkolaki topią marzannę, a młodzież korzysta z dnia wagarowicza.

  Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna?


  Astronomiczna wiosna to jednak zupełnie inna para kaloszy. To, kiedy się zaczyna, nie jest ustalone raz na zawsze, ponieważ zależy to od tego, kiedy wypadnie równonoc wiosenna. W Polsce w XX wieku najczęściej było to 21 marca – data ta zatem pokrywała się z wiosną kalendarzową i do dzisiaj wiele osób uważa, że tylko 21 marca to dzień, kiedy zaczyna się wiosna.
  Pod koniec XX wieku jednak coraz częściej astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca i tylko czasami zdarzyło się w ostatnich latach, by zaczęła się 21 marca. Teraz jednak aż do 2043 roku wiosna astronomiczna będzie zaczynała się 20 marca, a w latach późniejszych: 19 albo 20 marca. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej 21 marca wypadnie dopiero w 2102 roku.  Kiedy będzie ciepło?


  Ani wiosna kalendarzowa, ani wiosna astronomiczna nie mają jednak ostatecznego wpływu na to, kiedy będzie ciepło. Za klimatyczną wiosnę uznaje się bowiem okres, kiedy średnie dobowe temperatury wahają się między 5 a 15 stopni Celsjusza. Chociaż za dnia będzie już coraz cieplej (jeszcze w lutym termometry mogą wskazać 10 stopni), to nocami wciąż czekają nas przymrozki. To potrwa jeszcze dłuższy czas, ale przed nami coraz mniej dni, w których temperatura będzie na minusie. Zatem kiedy będzie ciepło? Już niedługo, choć oczywiście na dużo wyższe temperatury musimy jeszcze poczekać. Jednak kiedy przyjdzie wiosna, będzie nam do nich już bliżej. Cierpliwości!

  Podsumowujemy, kiedy zaczyna się wiosna:

  • kalendarzowa - 21 marca
  • astronomiczna - obecnie, do 2043 roku - 20 marca
  • klimatyczna - kiedy średnia dobowa temperatura waha się między 5 a 15 stopni Celsjusza


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych