MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy będzie ciepło? Kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

ak
Kiedy będzie ciepło? Jeśli też nie możesz doczekać się, kiedy przyjdzie wiosna, spieszymy się z informacjami na ten temat! Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna? Sprawdź, kiedy zaczyna się wiosna (każda!) i kiedy będzie ciepło.
Kiedy będzie ciepło? Jeśli też nie możesz doczekać się, kiedy przyjdzie wiosna, spieszymy się z informacjami na ten temat! Wiosna kalendarzowa, astronomiczna, klimatyczna? Sprawdź, kiedy zaczyna się wiosna (każda!) i kiedy będzie ciepło. Anthony DELANOIX /unsplash.com
Kiedy będzie ciepło? Takie pytanie zadaje sobie chyba każdy, kogo pogoda zawodzi i przynosi kolejne opady śniegu, kiedy już wydawało się, że zima mija. Kalendarzowa wiosna (astronomiczna też!) niestety każe nam jeszcze na siebie trochę poczekać. Kiedy przyjdzie? Wiosna niestety nieprędko, ale być może cieplej będzie wcześniej. Sprawdzamy!

Kiedy jest kalendarzowa wiosna?

Kalendarzowa wiosna jest stałą, umowną datą w kalendarzu, kiedy kończy się zima, a zaczyna wiosna. Często jednak kalendarz sobie, a wiosna sobie. Bywały już lata, kiedy wiosna zaczęła się (w naszym mniemaniu) szybciej, niż wskazywał na to kalendarz, ale bywały też takie, gdy jeszcze na długo po kalendarzowej wiośnie padał obfity śnieg. Jednak kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa? Jest to data 21 marca – wtedy większość z nas ma nadzieję na kilka miesięcy pożegnać zimę, przedszkolaki topią marzannę, a młodzież korzysta z dnia wagarowicza.

Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna?

Astronomiczna wiosna to jednak zupełnie inna para kaloszy. To, kiedy się zaczyna, nie jest ustalone raz na zawsze, ponieważ zależy to od tego, kiedy wypadnie równonoc wiosenna. W Polsce w XX wieku najczęściej było to 21 marca – data ta zatem pokrywała się z wiosną kalendarzową i do dzisiaj wiele osób uważa, że tylko 21 marca to dzień, kiedy zaczyna się wiosna.
Pod koniec XX wieku jednak coraz częściej astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca i tylko czasami zdarzyło się w ostatnich latach, by zaczęła się 21 marca. Teraz jednak aż do 2043 roku wiosna astronomiczna będzie zaczynała się 20 marca, a w latach późniejszych: 19 albo 20 marca. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej 21 marca wypadnie dopiero w 2102 roku.

Pogoda na listopad 2019 będzie chłodna i deszczowa? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na listopad!

Pogoda na grudzień 2019. Prognoza pogody na grudzień. Niedłu...

Kiedy będzie ciepło?

Ani wiosna kalendarzowa, ani wiosna astronomiczna nie mają jednak ostatecznego wpływu na to, kiedy będzie ciepło. Za klimatyczną wiosnę uznaje się bowiem okres, kiedy średnie dobowe temperatury wahają się między 5 a 15 stopni Celsjusza. Chociaż za dnia będzie już coraz cieplej (jeszcze w lutym termometry mogą wskazać 10 stopni), to nocami wciąż czekają nas przymrozki. To potrwa jeszcze dłuższy czas, ale przed nami coraz mniej dni, w których temperatura będzie na minusie. Zatem kiedy będzie ciepło? Już niedługo, choć oczywiście na dużo wyższe temperatury musimy jeszcze poczekać. Jednak kiedy przyjdzie wiosna, będzie nam do nich już bliżej. Cierpliwości!

Podsumowujemy, kiedy zaczyna się wiosna:

  • kalendarzowa - 21 marca
  • astronomiczna - obecnie, do 2043 roku - 20 marca
  • klimatyczna - kiedy średnia dobowa temperatura waha się między 5 a 15 stopni Celsjusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny