Spis treści
Dieta keto a dieta niskocukrowa
Dieta ketogeniczna mocno ogranicza spożycie węglowodanów, co prowadzi do zmian w metabolizmie i utraty wagi. Jej działanie polega na pobudzeiu produkcji związków ketonowych w wątrobie. Służą one jako źródło energii pod nieobecność glukozy pozyskiwanej z węglowodanów. Takie menu stosuje się w celu odchudzania, choć powstało jako dieta lecznicza.
Z kolei dieta niskocukrowa ogranicza produkty zawierające cukry dodane takie, jak glukoza i fruktoza. Redukcja ich spożycia do ilości, która zapewnia mniej niż 5 proc. dziennej dawki kalorii (ok. 25 g) może zmniejszyć spożycie energii o co najmniej 100 kcal. Jest ona promowana jako dieta prozdrowotna, ale także odchudzająca.
Czy któraś z tych diet zapewnia lepsze efekty w postaci utraty wagi i poprawy metabolizmu? Sprawdzili to badacze brytyjscy z Uniwersytetu w Bath, a wyniki przedstawili na łamach pisma „Cell Reports Medicine”.
Jak odchudza dieta ketogeniczna, a jak ograniczenie cukru?
Aby porównać działanie obu diet, naukowcy przeprowadzili badania z udziałem sześćdziesięciu zdrowych dorosłych, którzy stosowali je przez 12 tygodni. Natomiast w porównawczej w grupie kontrolnej stosowano dietę o umiarkowanej zawartości cukru.
Skutkiem stosowania diety ketogenicznej było zmniejszenie spożycia energii z węglowodanów o 8 procent, a w przypadku diety niskocukrowej spadło ono o 5 procent. Po 12 tygodniach uczestnicy w obu grupach stracili kilogramy i pewne ilości tkanki tłuszczowej, chociaż nie spalali wcale więcej kalorii. Efektu nie zaobserwowano w grupie kontrolnej, gdzie węglowodany dostarczały przez cały czas średnio 18 proc. kalorii.
W obu grupach uczestnicy odczuwali większy apetyt na słodycze niż na początku badania. Jednak najważniejsze były wskaźniki dotyczące zdrowia metabolicznego i sercowego.
W porównaniu do grupy kontrolnej, uczestnicy ograniczający dodane cukry obniżyli poziom cholesterolu całkowitego i „złej” frakcji LDL. Jednak w grupie keto było inaczej. Choć po 12 tygodniach nie zaobserwowano wzrostu poziomu cholesterolu całkowitego, LDL i HDL, zwiększył się poziom apolipoproteiny B. Sygnalizuje ona podwyższone ryzyko rozwoju miażdżycy w przypadku większych stężeń cholesterolu.
U osób na diecie keto odnotowano obniżenie współczynnika wymiany oddechowej (RER), co wskazuje na zmniejszenie ilości węglowodanów rozkładanych dla energii. Poziom glukozy na czczo obniżył się po ok. 4 tygodniach, jednak po upływie 12 tygodnia powrócił do stanu wyjściowego. Natomiast w obu tych punktach czasowych pogorszyła się tolerancja glukozy, czyli zdolność organizmu do radzenia sobie z jej dawką przez rozdysponowanie tego cukru po komórkach organizmu.
U osób na ketodiecie zauważono także zmiany sugerujące upośledzony pobór glukozy po posiłku oraz wyższy poziom białka CRP, które jest wskaźnikiem procesów zapalnych w ciele. Różnice między grupami nie były jednak widoczne po 12 tygodniu badania. Wykryto ponadto zmiany mikroflory jelitowej.
Chociaż obie badane diety okazały się skuteczne jako długoterminowe strategie utraty wagi, na diecie keto doszło do niekorzystnych zmian metabolicznych. Jak podsumowali autorzy, lepszym rozwiązaniem może być po prostu ograniczenie dodanych cukrów. Dieta keto nie zapewnia bowiem takich korzyści zdrowotnych, jakich można by się spodziewać w związku ze spadkiem wagi.
Źródło: Ketogenic vs. low-sugar diet: Study reveals distinct metabolic effects and fat loss benefits News Medical
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?