Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaziuki 2016 w Białymstoku. Jarmark na św. Kazimierza to tradycja z Wilna

Justyna Paszko
Kaziuki w Białymstoku
Kaziuki w Białymstoku Andrzej Zgiet
Jarmark Kaziuki odbędzie się 6 marca w godz. 8-16 na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Z Arturem Gawłem, dyrektorem białostockiego Muzeum Wsi rozmawia Justyna Paszko.

Skąd wziął się Jarmark św. Kazimierza w Białymstoku?

Artur Gaweł: Tak zwane „Kaziuki” organizowane są u nas w nawiązaniu do tradycji wileńskiej. Obchodzono je tam w dzień upamiętniający św. Kazimierza, głównego patrona Litwy. Jarmark kojarzony był przede wszystkim z wesołością i zabawami. Najdłużej, bo aż trzy dni świętowano w Wilnie. Kaziuki obchodzono też w innych większych miastach np. Grodnie. W Białymstoku organizowane są od końca lat 90. z okazji Dni Kultury Kresowej. Mają charakter jarmarku wielkanocnego, podczas którego sprzedaje się świąteczne palmy, ale też kolorowe pisanki, wyroby ludowego rękodzieła, a także kulinarne przysmaki. Sprzedawano je na straganach rozstawionych przed kościołami.

Kto i czym handluje na Jarmarku św. Kazimierza?

Pisanki czy też wyroby ludowego rękodzieła są sprzedawane przez samych twórców, co daje niepowtarzalną możliwość uzyskania informacji, w jaki sposób je wykonano, według jakiej tradycji. Na białostocki jarmark przyjeżdżają pisankarki z odległych miejscowości, takich jak Lipsk czy też aż spod Siemiatycz. Można więc kupić pisanki malowane np. techniką batiku szpilkowego i lejkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny