Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy pacjent będzie miał identyfikator już od lipca

Urszula Ludwiczak [email protected] tel. 85 748 74 61
Nowy obowiązek oznacza dla szpitali dodatkowe wydatki. Im większa placówka, i lecząca więcej chorych - tym te wydatki będą większe.
Nowy obowiązek oznacza dla szpitali dodatkowe wydatki. Im większa placówka, i lecząca więcej chorych - tym te wydatki będą większe. sxc.hu
Na zakodowanej karcie znajdą się informacje pozwalające ustalić dane osobowe chorego. Ma to zmniejszyć ryzyko pomyłek przy wydawaniu leków w szpitalach.

Placówki medyczne szykują się do realizacji obowiązku wprowadzenia znaków identyfikacyjnych dla pacjentów. Choć ciągle nie ma gotowego rozporządzenia ministra zdrowia, które ma uszczegółowić te zalecenia, szpitale już liczą się z dodatkowymi, niemałymi kosztami.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, od lipca już nie tylko personel, ale także każdy chory w szpitalu powinien mieć specjalny identyfikator, który będzie zawierał informacje pozwalające na ustalenie imienia i nazwiska oraz daty urodzenia pacjenta oraz uniemożliwiał identyfikację takiego chorego przez osoby nieuprawnione. Ten ostatni wymóg oznacza, że dane na identyfikatorze powinny być kodowane. Wszystkie te zalecenia mają służyć większemu bezpieczeństwu pacjentów - ograniczą ryzyko pomyłek przy wydawaniu leków czy wykonywaniu zabiegów. Ułatwią też pracę lekarzom i pielęgniarkom.
W projekcie rozporządzenia ministerstwo zdrowia oszacowało, że wprowadzenie systemu identyfikacji pacjentów będzie wymagało wyposażenia szpitala w przynajmniej jedną drukarkę oraz czytniki elektroniczne do skanowania kodów (standardem ma być 1 czytnik na około 50 pacjentów).
Nowy obowiązek oznacza dla szpitali dodatkowe wydatki. Im większa placówka, i lecząca więcej chorych - tym te wydatki będą większe. Według szacunków samo oprogramowanie, zakup czytników i drukarek kosztować może kilkadziesiąt tys. zł. A do tego dojdą koszty obsługi systemu czy opasek.

- Liczymy się z wydatkiem od kilkudziesięciu do nawet 100-150 tys. zł - mówi Marek Chojnowski, dyrektor szpitala MSWiA w Białymstoku. - Są różne systemy znakowania, wszystko będzie zależeć od wybranego rodzaju. Mogą to być chipy albo kody kreskowe. Ale i tak musimy te pieniądze w naszym budżecie znaleźć.

Białostocki Uniwersytecki Szpital Kliniczny pieniędzy na ten cel szuka w programie współpracy transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina, który ma pomóc we wprowadzeniu w placówce systemu automatycznej dystrybucji leków i dostosowaniu szpitalnego systemu informatycznego.

Nowe poradnie z kontraktami

Podlaski oddział NFZ rozstrzygnął właśnie konkursy uzupełniające na kilka zakresów świadczeń. Kontrakty na porady otolaryngologiczne dostały poradnie E-Vita przy ul. Słonimskiej 15/1 i Lar-Med przy ul. Bema 2/227. Nowe umowy będą podpisane też z poradniami okulistycznymi: NZOZ Okuliści przy ul. Słonimskiej 15/1, NZOZ Opoka ul. Antoniukowskiej 11 i Wojskową Poradnią Lekarską przy ul. Lipowej 47. Z kolei neurolodzy w ramach umowy z NFZ będą przyjmować od lipca w Centrum Neurologiczno-Diagnostycznym przy ul. Stołecznej 7/115 oraz NZOZ Przychodnia Neurologiczna przy ul. Bema 2. Przybędą też dwa miejsca, gdzie udzielane będą świadczenia z zakresu logopedii. To NZOZ Vita Med przy ul. Antoniukowskiej 11 i NZOZ Vita przy ul. Popiełuszki 71.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny