Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawiarnia Fama. Nieśmiertelne Zero-85 (zdjęcia, wideo)

(dor)
Kawiarnia Fama. Zero-85 promowali album "Turritopsis nutricula"
Kawiarnia Fama. Zero-85 promowali album "Turritopsis nutricula" Jerzy Doroszkiewicz
Zespół Zero-85 stał się legendą sceny rockowej polskich Białorusinów. Śpiewał po białorusku, ale również po polsku, w jidysz czy esperanto. Koncert promujący album "Turritopsis nutricula" ściągnął do kawiarni Fama około 200 osób.

Przygotowując promocyjny koncert płyty "Turritopsis nutricula" przygotowano tekst objaśniający poniekąd fenomen grupy.

"Zero-85 to nazwa zespołu oraz numer kierunkowy do Białegostoku. Miasta pogranicza, kultur, narodów, religii, idei, ale i miasta niewidzialnego, pozbawionego pamięci. Zespół jest trochę jak ono. Przez 15 lat był w awangardzie, mimo iż nie wydał żadnej płyty. To zespół „zaangażowany”, głęboko związany z historią i życiem lokalnej społeczności. W warstwie tekstowej – to opowieść o samotności istnienia, o pragnieniu miłości, o wolności, opowieść o codzienności, ideach, o wierze w siebie i w ludzi. To głównie teksty autorskie, ale także wiersze wybitnych, choć mało znanych poetów jak Karatkiewicz, Sys czy Kazanecki. Teksty brzmią głównie po białorusku, ale również po polsku, w jidysz czy esperanto. W warstwie muzycznej to pasjonująca podróż od korzeni białoruskiej muzyki ludowej, przez punk i metal po echa Indii. Niewiele jest dziś grup, którym udaje się połączyć w tak szczery i prawdziwy przekaz, bez udawania i jakże modnej dziś pozy, tak wiele ważnych treści, emocji i energii.

Wiosną 2015 roku narodził się pomysł reaktywacji grupy i nagrania płyty – opowiedzenia i zamknięcia historii 15 lat wspólnego grania. Pomysł przyciągnął kolejne, nietuzinkowe postaci, mocno związane z lokalnym środowiskiem artystycznym."

W kawiarni Fama znalazło się kilku dziennikarzy, kilku ważnych urzędników samorządowych i mnóstwo osób, które chciały przypomnieć sobie dawniejsze koncerty grupy. Wypełniona niemal do końca kawiarnia Fama może być w pewien sposób sygnałem, że polscy Białorusini wyraźnie cierpią na deficyt wykonywanej po tej stronie polsko-białoruskiej granicy muzyki rockowej w języku białoruskim. Organizowane raz do roku Basowiszcza to chyba jednak zbyt mało dla fanów mroczniejszych klimatów. Kiedy zaglądam na stronę zespołu Rima, niegdyś swego rodzaju nadziei energetycznego rockowego grania połączonego z tekstami w języku białoruskim, ostatni aktualność datowana jest na lipiec 2012 roku. Jest jeszcze działający na pograniczu rocka i songwritingu Ilo & Friends i rock metalowy Ostrov - śpiewający po polsku i po białorusku. Ich najbliższy koncert to występ na głównej scenie podczas białostockiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2017 około godz. 17.25.

Ale to Zero-85, następcy innej legendy R.F. Braha, są tymi, którzy dowodzili na wschodzie Polski, że potrafią mówić własnym głosem, nawet jeśli ich muzyka była eklektycznym zlepkiem fascynacji poszczególnych członków grupy. Trudno jednak wymagać od ludzi zakochanych w rocku, by na siłę robili coś innego. I chyba zostali sobą, przynajmniej dla tych osób, które w sobotni wieczór przyszły na ich koncert. W akustycznym secie na akordeonie zespół wsparł Robert Jurćo. A skąd pomysł na uznanie ich za nieśmiertelnych? Wszak nazywając album "Turritopsis nutricula", łacińska nazwą stułbiopława, jedynego znanego przedstawiciela królestwa zwierząt posiadającego zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność, z rock and rollową butą nagrali sobie soniczny pomnik. Bo któż miał to zrobić za nich?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny