Katowice. To miasto, w którym nie ma czasu na nudę. Atrakcje znajdą tu miłośnicy muzyki, architektury, sportu.

Artykuł sponsorowany Miasto Katowice
W stolicy aglomeracji każdy znajdzie coś dla siebie. Katowice to zielone miasto z pięknymi terenami rekreacyjnymi, gdzie swoje miejsca odnajdą miłośnicy biegania czy rowerzyści. To miasto wydarzeń kulturalnych, zabytkowych osiedli robotniczych, szlaku moderny czy niepowtarzalnej Strefy Kultury.

- Strefa Kultury, ukończona w 2015 r. kosztem ponad miliarda złotych wyrosła w miejscu, w którym jeszcze niedawno funkcjonowała kopalnia „Katowice”. Ta nowa wizytówka miasta doskonale symbolizuje przemianę Katowic z przemysłowego miasta w nowoczesną metropolię, tętniącą energią jej mieszkańców. Dziś mamy majestatyczną siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie, sąsiadujące ze Spodkiem Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które gościło imprezy gospodarcze, sportowe i kulturalne oraz nowoczesne Muzeum Śląskie. W Strefie Kultury spotykają się dziś tysiące ludzi. Przychodzą, by aktywnie odpocząć w pięknym otoczeniu, by wspólnie z innymi „dotknąć” wielkiej kultury, zasmakować architektury na światowym poziomie, posłuchać świetnych koncertów w plenerze. To miejsce, z którego my – mieszkańcy Katowic – możemy być szczególnie dumni, i do którego śmiało możemy zapraszać gości nie tylko spoza regionu, ale i zza granic naszego kraju. Bo Strefa Kultury tworzy dziś barwny świat wielkich wydarzeń i niezapomnianych przeżyć. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Katowic - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Po pierwsze miasto wydarzeń i muzyki

Katowice należą do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. To dowód na to, że strategia miasta polegająca na inwestowaniu w kulturę przynosi efekty. Katowice weszły do elitarnego klubu miast słynnych ze swojego życia muzycznego. UNESCO doceniło intensywność i różnorodność życia muzycznego w Katowicach – silnych muzyką poważną, dumnych ze swojego wkładu w rozwój polskiego jazzu i bluesa, szczycących się najlepszymi festiwalami muzyki alternatywnej i elektronicznej. To w Katowicach odbywają się - wielokrotnie nagradzane i przyciągające tysiące fanów z całej Europy - Tauron Nowa Muzyka, Off Festival Katowice czy Rawa Blues Festival.

Tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO zawdzięczamy twórczym ludziom związanym z Katowicami, na czele z wybitnymi kompozytorami – Henrykiem Mikołajem Góreckim i Wojciechem Kilarem. Katowice konsekwentnie inwestują w kulturę, w tym w infrastrukturę.

Jeśli chcecie wiedzieć, co w kulturze piszczy, koniecznie wybierzcie się do Katowic, gdzie o gustach się nie dyskutuje. Tutaj się obserwuje, słucha i bawi do białego rana. Wakacyjne doznania gwarantowały zawsze dwie imprezy – OFF Festival i Tauron Nowa Muzyka, na których można było usłyszeć zarówno gwiazdy światowego formatu, jak i artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę muzyczną.

Nie bez przyczyny Katowice otrzymały tytuł kreatywnego miasta UNESCO w dziedzinie muzyki. O każdej porze roku natkniemy się na świetne koncerty. A gdyby i ich było mało to repertuar Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zaspokoi apetyt największych melomanów.

Lecz przecież nie samą muzyką Katowice żyją. Miłośnicy teatru powinni pilnować terminów i repertuarów, w szczególności gdy zbliżają się Letnie Ogrody Teatralne czy Katowicki Karnawał Komedii.

Zielone Katowice

Prawie połowa Katowic to tereny zielone, które zapewniają możliwość aktywnego wypoczynku dla wszystkich mieszkańców bez względu na wiek – od przedszkolaków po seniorów. Katowicki Park Leśny z rolkostradą, Dolina Trzech Stawów z możliwością popływania kajakiem oraz liczne parki i skwery, gdzie można w ciszy pospacerować lub odpocząć na ławce – to tylko nieliczne przykłady z bogatej oferty miasta.

W katowickiej Dolinie Trzech Stawów warto założyć rolki i przetestować nową, prawie 4-kilometrową rolkostradę lub wypożyczyć kajak. Można też tam spotkać setki biegaczy i wziąć udział w wielu imprezach biegowych, w których tradycyjnie wspólnie uczestniczą wytrawni zawodnicy i amatorzy. Natomiast największą letnią atrakcją dla dzieci jest tu wodny plac zabaw. Z kolei lasy na południu miasta cieszą się wielką popularnością wśród rowerzystów. W całym mieście jest 170 km dróg i tras rowerowych, a osoby nie mające jednośladów mogą skorzystać z największej w województwie sieci wypożyczalni rowerów miejskich rozsianych po całym mieście.

Furorę w Katowicach robią palmy - cztery 5-metrowe feniksy kanaryjskie wypożyczone z palmiarni w Gliwicach. W słoneczne dni Rynek zamienia się w kurort - z palmami, leżakami i fontanną przypominającą rzekę.

To miasto zaprasza na rodzinny wypoczynek. Nie tylko pod względem rekreacyjnym, ale i kulturowym. Żądni przygód podróżnicy powinni odwiedzić wystawę „Na Tropie Tomka”, która znajduje się w Muzeum Śląskim. W zabytkowym budynku stolarni znajdziemy świat, który doskonale znamy z książek Alfreda Szklarskiego. A spacerując po Katowicach warto uważnie się rozglądać. Wszystko po to, by nie przeoczyć posążków Beboka czy Utopka, które tworzą Katowicki Szlak Ślonski Godki.

Miasto designu

W ostatnich latach Katowice przeżywają neonowy renesans: stają się coraz bardziej kolorowe i jaśnieją po zmroku. W ciągu ostatniego roku powstawały nowe neony, m.in. małpki skacząca na latarniach, „Kwiaty” na placu Kwiatowym oraz „Strefa Kultury Katowice”.

Ten neonowy trend miasto zawdzięcza pasji i aktywności swoich mieszkańców. Katowiccy społecznicy od lat zbierają i z pieczołowitością restaurują stare świetlne reklamy. Okres ich świetności przypada na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku, kiedy Katowice były nazywane polskim Las Vegas.

Na ścianach katowickich budynków można podziwiać dzieła dwóch gwiazd polskiego street artu wywodzących się z Górnego Śląska: Mony Tusz i Raspazjana. Od siedmiu lat Katowice są również scenerią dla artystów przybywających z całego świata na Street Art Festival, którego mocnym akcentem jest malarstwo ścienne. Zaskakujące efekty pracy ulicznych malarzy możemy podziwiać w wielu dzielnicach Katowic. Nie dziwi więc fakt, że wielu podróżnych odwiedzających Katowice pyta, gdzie można zobaczyć sławne już poza granicami miasta murale.

Czas na miłość

Jeśli chcemy spędzić kilka romantycznych chwil w Katowicach to koniecznie trzeba udać się na Nikiszowiec. To górnicze osiedle położone jest po za ścisłym centrum, ale swoim urokiem zachwyca każdego gościa. Nikiszowiec to prawdziwa perełka architektoniczna, która znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, czyli industrialnej trasie turystycznej, zdobył również czwarte miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez „National Geographic Traveler”. Charakterystyczna ceglana zabudowa skrywa wiele tajemnic, które warto poznawać we dwójkę – z jednej strony można spróbować prawdziwej śląskiej kuchni, z drugiej zajrzeć do pracowni tutejszych rzemieślników, którzy tworzą wyjątkową biżuterię z węgla lub akwarele prezentujące pejzaż miasta.

Po wizycie w urokliwego Nikiszowca warto spędzić trochę czasu w centrum miasta, gdzie można we dwójkę poznać nową architekturę miasta, skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, czy też poznać inne lokalne produkty.

Dla fanów nocnego życia na pewno obowiązkowym punktem w Katowicach będzie ulica Mariacka, która zamieniona kilka lat temu w deptak, kusi nie tylko klimatycznymi knajpkami, ale też wieloma ciekawymi koncertami.

A jeśli chcemy do Katowic przyjechać zimą – warto tu zajrzeć na przełomie lutego i marca. Miasto stają się wtedy globalną stolicą eSportu. Podczas IEM Expo obecne są czołowe marki z branży e-sportowej, firmy technologiczne oraz influencerzy. Intel Extreme Masters to wyjątkowa atmosfera, która fascynuje nie tylko graczy komputerowych!

Materiał oryginalny: Katowice. To miasto, w którym nie ma czasu na nudę. Atrakcje znajdą tu miłośnicy muzyki, architektury, sportu. - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie