Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katolicy i prawosławni wspólnie obchodzą Wielkanoc. Taka zgodność terminów zdarza się raz na kilka lat.

Aneta Boruch
W tym roku katolicy i prawosławni obchodzą święta wielkanocne w jednym terminie.
W tym roku katolicy i prawosławni obchodzą święta wielkanocne w jednym terminie. Fot. sxc.hu
To wyjątkowe święta. W tym roku katolicy i prawosławni obchodzą je w jednym terminie. W niedzielę wyznawcy obu wyznań podczas wielkanocnego śniadania podzielą się jajkiem. A w sobotę spotkają się na ekumenicznym święceniu pokarmów w centrum Białegostoku.

Podwójne święta w naszej rodzinie oznaczają podwójne imprezowanie - śmieje się Emilia Trochimczyk.
Emilia i Łukasz Trochimczykowie to młode małżeństwo, z prawie rocznym synkiem Szymonem. On jest wyznania prawosławnego, jego żona to katoliczka. Ślub wzięli w cerkwi, ale dziecko ochrzcili w kościele. Żeby łatwiej było go wychować, bo Emilia przyznaje, że o prawosławiu wie niewiele.

Tak jak wiele rodzin w naszym województwie Emilia i Łukasz Trochimczykowie obchodzą święta i katolickie, i prawosławne. W tym roku Wielkanoc świętować będą razem. To zdarza się raz na kilka lat. Bo data Wielkiej Nocy w obu obrządkach wyliczana jest w różny sposób. I dlatego tylko co jakiś czas święta wielkanocne obchodzone są w jednym terminie.

Emilia już robi przygotowania do świąt. Zamierza z rodziną wybrać się w sobotę w południe na Rynek Kościuszki w Białymstoku, gdzie pokarmy święcić będą obaj biskupi: katolicki i prawosławny. Generalnie w wielkanocnych koszyczkach obu wyznań znajdą się podobne produkty: wędlina, chleb, jajka, sól.

- Ja do swojego wkładam jeszcze masło i świecę - mówi Halina Trochimczyk, mama Łukasza. - Później tę świecę zapalamy przy świątecznym stole. Potem jest modlitwa i śniadanie.

- Ja już nawet nauczyłam się specjalnych pozdrowień prawosławnych z okazji Wielkanocy - z zadowoleniem mówi Emilia. Przyznaje, że wcześniej ich nie znała.

Katolicy zaczynają wielkanocne świętowanie od Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Wtedy po trzech dniach milczenia odzywają się dzwony, ludzie śpiewają radosne Alleluja. A w niedzielę rano jest msza rezurekcyjna z procesją wokół kościoła.

- A u nas w cerkwi w Fastach pół godziny przed północą w sobotę zaczyna się wsienoczna, czyli całonocne nabożeństwo z procesją - opowiada pani Halina. - Po pierwszej mszy ksiądz ogłasza: Christos woskresie. Wszyscy obecni, znajomi i nieznajomi, mówią to sobie i się całują. To jest tradycja.

W obu wyznaniach drugi dzień świąt to tzw. lany poniedziałek. Choć prawosławni oblewają się bardzo symbolicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny