Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa tupolewa. Chór Aleksandrowa spadł do morza (wideo)

(dj), (aip)
Katastrofa tupolewa nad Morzem Czarnym. Zginęli członkowie Chóru Aleksandrowa
Katastrofa tupolewa nad Morzem Czarnym. Zginęli członkowie Chóru Aleksandrowa Wikipedia
Katastrofa tupolewa TU-154 nad Morzem Czarnym. Na pokładzie samolotu rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej byli członkowie sławnego Chóru Aleksandrowa.

Samolot należący do rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej TU-154 wpadł do Morza Czarnego po starcie z Soczi.

Na pokładzie tupolewa TU-154 było 91 osób - 83 pasażerów i 8 członków załogi, w tym Chór Aleksandrowa. Samolot zniknął z radarów 20 minut po starcie.

Trwają poszukiwania ofiar katastrofy samolotu Tu-154, który należał do rosyjskiego resortu obrony. Maszyna, lecąca z Moskwy do Syrii, spadła do Morza Czarnego krótko po starcie z lotniska Soczi-Adler. Odbyło się tam międzylądowanie w celu uzupełnienia paliwa. Ministerstwo poinformowało, że "nic nie wskazuje, by ktoś ocalał". Na pokładzie były 92 osoby, w tym członkowie słynnego Chóru Aleksandrowa.

Źródło: RUPTLY

Prawdopodobną przyczyną katastrofy tupolewa były problemy techniczne. TU-154 leciał do Latakinii w Syrii, gdzie Chór Aleksandrowa miał dać koncert noworoczny. Fragmenty samolotu znaleziono kilka kilometrów od wybrzeża Soczi.

Czytaj też: Chór Aleksandrowa zaśpiewał na białostockim lodowisku!

Rosyjskie media informują, że ekipy ratownicze wydobyły ciało jednej z ofiar w odległości ok. 6 km od wybrzeża Soczi. Podobno fragmenty maszyny znaleziono na głębokości 50-70 metrów w odległości półtora kilometra od linii brzegowej. Na wodzie ma być widoczna długa plama oleju.

Katastrofa tupolewa. Pierwsze wideo z akcji ratunkowej

Rozbity tupolew to maszyna typu Tu-154B-2 o numerze RA-85572. Samolot latał w powietrzu od 1983 roku!

Zobacz też: Smoleńsk: Zdjęcia z katastrofy. Drastyczne (+18)

Zobacz:

Katastrofa w Smoleńsku - akcja ratownicza

Smoleńsk: Zdjęcia z katastrofy. Drastyczne (+18)

Według wstępnych informacji przyczyną katastrofy był albo błąd pilota, albo usterka techniczna. Agencja Interfax cytując anonimowego informatora podała, że samolot nie wysłał sygnału SOS. Dochodzenie w sprawie rozpoczął już Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. O przebiegu akcji ratowniczej na bieżąco informowany jest rosyjski prezydent, Władimir Putin.

Do tragedii z udziałem maszyny należącej do Ministerstwa Obrony Rosji doszło też w grudniu na Syberii. Podczas próby awaryjnego lądowania w pobliżu bazy wojskowej rozbił się samolot z 39 osobami na pokładzie. Nie było ofiar śmiertelnych, wszystkich pasażerów przetransportowano do szpitala.

Chór Aleksandrowa - Wikipedia

Powstał w październiku 1928 jako Zespół Krasnoarmiejskiej Pieśni Centralnego Domu Armii Czerwonej im. Michaiła Frunzego, a jego założycielem był rosyjski kompozytor i dyrygent Aleksandr Wasiljewicz Aleksandrow, profesor moskiewskiego konserwatorium, późniejszy autor melodii hymnu Związku Radzieckiego i wielu innych pieśni masowych i żołnierskich. Przewodził on chórowi do swojej śmierci w 1946, później kierownictwo przejął jego syn, również kompozytor, Borys Aleksandrow, który nadał nazwę Chór im. Aleksandrowa.

Czytaj też: Białystok: Bilety na koncert sprzedał, ale pieniądze przepił i przepuścił na automatach

Źródło: Dziennik Łódzki

Pierwotnie w skład zespołu wchodziło 12 artystów: oktet wokalny, dwóch tancerzy, akordeonista oraz bałałajkarz. Dopiero kilka lat później, w połowie lat 30., grupa znacznie się rozrosła i stała się dużym męskim chórem z orkiestrą i grupą taneczną. Pierwszy koncert zespół dał 12 października 1928 roku w Centralnym Domu Armii Czerwonej, a zaprezentowano wówczas montaż słowno-muzyczny "22 Krasnodarska Dywizja w pieśniach".

Czytaj też: Chór Aleksandrowa w Białymstoku

Zespół koncertował w 74 krajach, wszędzie budząc podziw i emocje. Do dzisiejszych czasów dał około 2000 koncertów. Duże uznanie zdobył w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest stale zapraszany. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi, cieszy się niesłabnącą popularnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny