MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa kolejowa w Białymstoku. Przewrócił się pociąg z chlorem. Od wypadku mija 29 lat (zdjęcia)

Marta Gawina
Katastrofa kolejowa w Białymstoku. Przewrócił się pociąg z chlorem.
Katastrofa kolejowa w Białymstoku. Przewrócił się pociąg z chlorem. WK PSP w Białymstoku
29 lat temu wykoleił się pociąg z chlorem. Tylko cudem nie doszło do tragedii. W piątek białostoczanie podziękują za uratowanie miasta.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 16. 30 przed krzyżem przy ul. Poleskiej. Będą okolicznościowe wystąpienia, modlitwa ekumeniczna, złożenie wieńców. Później wierni wezmą udział w Drodze Krzyżowej, która przejdzie ulicami: Poleską, 1000-lecia Państwa Polskiego, Radzymińską do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tam o godz. 18 rozpocznie się uroczysta msza, której będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Wcześniej, o godz. 12, nabożeństwo dziękczynne za ocalenie mieszkańców Białegostoku, zostanie odprawione w cerkwi św. Mikołaja przy ul. Lipowej. Będzie je celebrował arcybiskup Jakub.

9 marca 1989 r. doszło do najniebezpieczniejszego wypadku w historii Białegostoku. W pobliżu centrum miasta, na skraju osiedla im. Sienkiewicza wykoleiły się cztery 50-tonowe cysterny z ciekłym chlorem. Jechały one z ZSRR do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Trzy cysterny przewróciły się. Specjaliści podkreślali, że gdyby doszło wtedy do wycieku trującej substancji i skażenia środowiska, zagrożone byłoby życie wielu tysięcy osób. Do dziś mieszkańcy uważają, że uniknięcie tragedii to cud.

Wypadek pociągu z chlorem w Białymstoku w 1989 roku. Wszyscy...

W nocy z 8 na 9 marca 1989 roku do Białegostoku wjechał pociąg towarowy z ZSRR. W skład pociągu wchodziło m.in. 12 cystern z ciekłym chlorem. Gdy transport przejeżdżał przez ul. Poleską, z powodu pęknięcia szyny nastąpiła katastrofa. Cztery cysterny wykoleiły się, a następnie osunęły się na pobocze torów.

Gdyby śmiercionośna substancja wydostała się z przewróconych cystern, przy warunkach pogodowych, jakie wówczas panowały, obłok mógł rozprzestrzenić się na 3-4 kilometry szerokości i nawet 50 kilometrów długości. Ofiar śmiertelnych mogły być tysiące.

Przeczytaj też:
Smętowo Graniczne. Wypadek pociągu na Pomorzu. Katastrofa kolejowa 50 km od Grudziądza (wideo)

Ponad osiem lat po katastrofie kolejowej w pobliżu tunelu Nila kończy się proces apelacyjny maszynistów. Dalej zobaczysz więcej archiwalnych zdjęć z tego wydarzenia, oraz materiał wideo z katastrofy. Przeczytasz też więcej o samym procesie

Katastrofa kolejowa w pobliżu tunela Nila. Obrona: Maszyniśc...

Pociąg Pesa Dart przyjechał do Białegostoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny