Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Mirgos – Gure. Historie z Kraju Basków

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Katarzyna Mirgos – Gure. Historie z Kraju Basków
Katarzyna Mirgos – Gure. Historie z Kraju Basków Wydawnictwo Czarne
Osoby interesujące się polityką od kilkudziesięciu lat słyszały o krwawych zamachach przeprowadzanych przez baskijskich separatystów z ETA. Mało kto wie, także w Polsce, że ETA w 2018 roku ogłosiła samorozwiązanie, a Kraj Basków może kusić nie tylko wytrawnych turystów. Dla Katarzyny Migros, za sprawą języka, stał się wielką miłością, którą umie opisać w książce.

Antropolożka kultury Katarzyna Mirgos swoją fascynację Krajem Basków rozpoczęła od języka. Później była podróż autostopem, a pogłębiające się uczucie wciąż trwa. Nic dziwnego, że „Gure. Historie z Kraju Basków” to seria fantastycznych spotkań z niezwykłymi ludźmi, ale też podany w niezwykle przystępny sposób wykład o historii i kulturze tej krainy na terenie Hiszpanii. Różniej jednak na wiele sposobów od Madrytu. Tam symbolem jest byk, w Katalonii osioł, Baskowie wolą owcę. Podobno tamtejsze odmiany nie dość, że mają długą wełnę, są odporne na deszczowy klimat (dlatego w Kraju Basków jest bardzo zielono) to jeszcze z ich mleka powstają przepyszne sery.

O kulcie ucztowania, jedzeniu nieśpiesznym, rozłożonym w czasie Mirgos wspomina wielokrotnie, a jednym z powodów do dumy autorki jest bezpośrednie spotkanie z Eleną Arzak, która uzyskała tytuł najlepszej kucharki świata. A i podobno w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Kraju Basków najwięcej jest restauracji nagrodzonych gwiazdką Michelin. A że przez żołądek łatwo trafić do serca, nie mogło zabraknąć również opowieści o miłości po baskijsku. O tym jak zmieniała się z małżeństw z rozsądku, po dzisiejsze życie w wolnych związkach. Znawczynię języka zachwycają baskijskie imiona związane z przyrodą, takie jak: Chmura, Morze, czy Skała, ale też Wesoła albo Marzenie.

Oprócz oczywistych dla obeznanych w polityce historii o terrorystach z ETA nie mniej ciekawie brzmi na przykład wspomnienie procederu kradzenia dzieci, który w całej Hiszpanii trwał od lat 40. do 90. XX wieku, uczestniczyły w nim i Kościół katolicki i personel wielu szpitali. W samym Kraju Basków takich przypadków mogło być kilkaset, a dorosłe już dziś osoby wciąż nie wiedzą, kto był ich biologicznymi rodzicami.

„Gure. Historie z Kraju Basków” to lektura fascynująca i zaostrzająca apetyt na podróż w tamte rejony, kiedy tylko będzie to możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny