MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karty dla odpowiedzialnych

Każdy, kto zaczyna korzystać z karty płatniczej, powinien wiedzieć jak zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonych na swoim rachunku pieniędzy.

Technologia wykorzystująca nowinki techniczne - chipy, hologramy, internet - wręcz rewolucyjnie zmieniła sposób dokonywania transakcji bankowych. Znaczącą rolę odegrały karty płatnicze i bankomatowe. Według statystyk NBP, na koniec 2011 roku na polskim rynku w obiegu znajdowało się 32 mln takich kart.
Karty bankomatowe - coraz rzadziej są wydawane przez banki - służą wyłącznie do użycia w bankomacie, np. do sprawdzenia salda, do wypłaty gotówki, zasilenia telefonu. Nie można nimi płacić w sklepach, ani wykonywać innych operacji finansowych.
Karty płatnicze mają natomiast swoje zastosowanie zarówno w przeprowadzaniu transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych, jak również w dokonywaniu operacji w bankomatach.
Do młodzieżowych rachunków przeważnie wydawane są karty płatnicze. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim umożliwiają młodemu człowiekowi zaznajomienie się z nowymi technologiami w bankowości oraz uczą, jak gospodarować pieniędzmi, zgromadzonymi na rachunku. Co istotne, karty pozwalają również na pełną kontrolę rodziców nad wydatkami pociechy.
Każdy, kto zaczyna posługiwać się kartą płatniczą czy bankomatową, powinien znać abecadło jej obsługi, zapewniające bezpieczeństwo zgromadzonych na koncie pieniędzy.
Chroń swój PIN
Jak zatem przygotować nasze dziecko do korzystania z elektronicznego instrumentu płatniczego? Wystarczy, że nastolatek będzie przestrzegać kilku podstawowych, istotnych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim musi zapamiętać, że nie wolno przechowywać karty razem z kodem PIN. Dziecko nie powinno też nigdy ujawniać swojego hasła innym osobom. Dobrym sposobem podczas korzystania z bankomatów jest ochrona wprowadzanego kodu (np. poprzez przysłonięcie dłonią klawiatury, na której jest wprowadzany numer zabezpieczenia).
Kolejną ważną zasadą jest ochrona danych zawartych na karcie: jej numeru, daty ważności i trzycyfrowego kodu. Rozpowszechnienie tych informacji wśród osób, które nie powinny mieć takiej wiedzy, może doprowadzić do tego, że ktoś przeprowadzi transakcje na koncie bez tzw. fizycznej obecności karty, np. przez internet.
Nie spuszczaj karty z oczu
Niezależnie od miejsca dokonywania płatności, nastolatek nie powinien dopuścić do sytuacji, w której osoba realizująca transakcję zabiera kartę z zasięgu jego wzroku. Jeśli np. pracownik nie posiada terminala przenośnego, to powinien zaprowadzić klienta w miejsce, gdzie taki terminal się znajduje. Mamy prawo nadzorować swój proces płatności!
Dodatkowym zabezpieczeniem pieniędzy nastolatka jest ubezpieczenie jego karty w przypadku kradzieży.
Istotną rzeczą jest kontrolowanie stanu rachunku karty płatniczej nie tylko przez dziecko, ale również przez rodziców. Opiekun powinien ustalić dzienny limit dokonywanych transakcji dla karty nastolatka. Pamiętajmy, żeby w przypadku stwierdzenia zagubienia lub utracenia karty, bezzwłocznie poinformować o tym fakcie bank, który wydał nam kartę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny