MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karta kredytowa bez tajemnic

ARTUR KOSTECKI, [email protected]
Priority Pass, Cash Back, Concierge, Grace Period - to tylko niektóre pojęcia związane z kartami kredytowymi.

Te, niekiedy obco brzmiące nazwy, oraz nowe możliwości popularnych "plastików" objaśnia Szymon Kuchciak, dyrektor biura kart kredytowych Deutsche Bank PBC.

Czym jest okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy to inaczej "grace period". Oznacza on, że jeśli np. 3 stycznia dokonaliśmy zakupu i zapłaciliśmy za niego kartą kredytową, pieniądze za dokonaną transakcję możemy bez kosztów oprocentowania oddać bankowi po określonym w umowie czasie. Jeśli przyjmiemy granicę 56 dni na zwrot kwoty, a początek cyklu na pierwszy dzień miesiąca, musimy spłacić zadłużenie do 25 lutego. Transakcja dokonana 4 stycznia oznacza również zwrot 25 lutego itd. Innymi słowy, wspomniane 56 dni to maksymalny okres pomiędzy początkiem cyklu rozliczeniowego a datą spłaty zadłużenia. W zależności od oferty banku czas bezodsetkowy wynosi od około 46 do 60 dni. Jego przekroczenie jest jednoznaczne z poniesieniem kosztów oprocentowania podanego w umowie.

Czego dotyczy usługa Concierge?

Dostęp do usługi Concierge pozwala zlecić wykonanie pewnych czynności - od całkiem drobnych, na które nie mamy czasu, po bardziej skomplikowane zadania. Concierge to Osobisty Asystent, który np. zarezerwuje bilety do teatru czy kina, zajmie się organizacją podróży zagranicznej, czy też dostarczy wszelkich interesujących nas informacji. Co ważne, posiadacze usługi nie ponoszą żadnych kosztów związanych z jego pracą. Asystent jest dostępny przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Usługa Concierge dołączana jest zazwyczaj do kart złotych i platynowych.

Czy można nie płacić za użytkowanie karty?

Opłaty związane z użytkowaniem karty są powszechnie stosowane, jednak istnieją sytuacje, w których banki z nich rezygnują. Może to być jednorazowa promocja np. dotycząca osób rozpoczynających współpracę z bankiem. Inną możliwością jest osiągnięcie wymaganego poziomu salda obrotu pieniędzmi dostępnymi na karcie. Dla przykładu, Deutsche Bank PBC nie wymaga opłaty rocznej od swoich klientów korzystających np. z karty kredytowej Silver, o ile średnie operacje na karcie będą opiewały na kwotę 12 000 zł. Ponadto klient zwolniony jest z opłaty w pierwszym roku użytkowania, jeśli w ciągu 1 miesiąca od dnia aktywacji karty wykona za jej pomocą dowolną transakcję.

Do czego służy karta dodatkowa?

Posiadacz karty kredytowej może obdarzyć bliską osobę kartą dodatkową, dając jej w ten sposób możliwość korzystania z przyznanego limitu kredytowego. Wszystkie dokonane nią transakcje są widoczne na miesięcznym wyciągu dostarczanym właścicielowi głównej karty.

Z jakimi problemami mogę zgłaszać się w ramach Assistance?

Assistance to pomoc, na którą możemy liczyć w nieoczekiwanych sytuacjach życiowych. W zależności od rodzaju karty kredytowej (srebrna, złota, platynowa) pakiet ubezpieczeń obejmuje sytuacje awaryjne w domu (interwencję hydraulika, zepsuty zamek w drzwiach), w samochodzie (brak paliwa, awarię samochodu, przebitą oponę), w podróży zagranicznej, w przypadku problemów ze zdrowiem (wizytę lekarza czy pielęgniarki) jak również w przypadku problemów prawnych (telefoniczną konsultację prawną, przesłanie wzorów umów, aktów normatywnych).

Co oznacza "skip payment"?

Skip payment to opcja pozwalająca na wydłużenie okresu bezodsetkowego. Termin spłaty zadłużenia zostaje wówczas odroczony o kolejny miesiąc. Dzięki temu np. w Deutsche Bank PBC zamiast przykładowych 56 dni na zwrot kwoty bankowi mamy aż 87 dni, bez ponoszenia kosztów oprocentowania.

Na czym polega dodatkowa ochrona karty, jaką daje chip?

Zabezpieczenie w postaci chipa to odpowiedź na przypadki bezprawnego wykorzystania danych z kart płatniczych. Mikroprocesory zabezpieczają przed kopiowaniem zawartości paska magnetycznego, które może posłużyć do nieuprawnionych zakupów na koszt właściciela karty. Większość transakcji potwierdzanych jest przez PIN (terminale płatnicze wyposażone w PIN-pad oraz bankomaty), przez co posiadacz karty może czuć się bezpiecznie - ma pewność, że bez znajomości kodu nikt nie wykorzysta pieniędzy z jego konta.

Co zrobić, gdy brakuje funduszy na jednorazową spłatę zadłużenia?

Niektóre banki umożliwiają ratalną spłatę zadłużenia. Klient może rozłożyć swoje płatności nawet na 24 miesiące. W takim przypadku odsetki, jakie przyjdzie mu zapłacić, będą naliczane według niższego niż standardowe oprocentowanie jego karty kredytowej. Jednak nie wszystkie banki dają taką możliwość, dlatego przy wyborze karty kredytowej warto zwrócić na to uwagę.

Co oznacza pojęcie Priority Pass?

Priority Pass to wyjątkowa usługa dla posiadaczy prestiżowych, zwykle platynowych kart kredytowych. W Polsce dostępna jest w kilku bankach. Dla przykładu usługa Priority Pass w ramach karty Platinum Deutsche Bank daje możliwość bezpłatnego korzystania z 500 luksusowych saloników na 300 lotniskach na całym świecie. Komfortowy wystrój pozwala na chwilę relaksu w trakcie podróży, a dostęp do urządzeń, takich jak telefon, fax, Internet czy telewizja, ułatwia spokojną pracę lub relaks. W niektórych salonikach znajdują się nawet odrębne sale konferencyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny