Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta i konto dla dziecka

Barbara Kociakowska [email protected] tel. 085 748 74 53
Opłaty za prowadzenie kont młodzieżowych są dużo niższe niż w przypadku zwykłych rachunków - przypomina Mateusz Ostrowski

Wystarczy skończyć 13 lat, a można już samodzielnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Mieć własny rachunek bankowy, robić przelewy, płacić za zakupy kartą czy kupować przez Internet.

Takie konto ma same zalety - mówi Paweł Majtkowski, doradca finansowy z Expandera.

Jakie? Po pierwsze, edukujemy dziecko ekonomicznie, przyzwyczajamy do kontaktów z bankiem. Po drugie, rodzice mają większą kontrolę nad finansami dziecka. Mogą sprawdzić, kiedy i gdzie wypłacało pieniądze z bankomatu, w jakim sklepie płaciło kartą za zakupy. Po trzecie, bardzo ważne - a może najważniejsze - to bezpieczeństwo. Zwłaszcza teraz - kiedy zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów.

- Jeśli dziecku zabraknie pieniędzy, rodzice w każdej chwili mogą mu zasilić konto - podkreśla Paweł Majtkowski.

Poza tym własne konto dodaje prestiżu, jest atrybutem dorosłości.

Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance

Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance

Opłaty za prowadzenie kont młodzieżowych są dużo niższe niż w przypadku zwykłych rachunków. Ale nie należy się spodziewać, że będą one dokładnie takie jak rachunek dla dorosłych. Małolat będzie miał problem ze skorzystaniem z niektórych produktów oszczędnościowych, może również zapomnieć o kredycie. W niektórych bankach, np. Banku Polskiej Spółdzielczości czy Getin Banku, niezbędne jest posiadanie konta przez rodzica. Ale warto założyć dziecku konto, choćby z tego powodu, że jeśli wcześnie zacznie ono przygodę z finansami, wyrobi w sobie nawyki, które bardzo przydadzą się w dorosłym życiu.

Aby posiadać własny rachunek z kartą, dziecko musi ukończyć 13 lat. Rachunki dla młodzieży ma obecnie w ofercie większość polskich banków. Opłaty za rachunki tego typu albo nie są wcale pobierane, albo wynoszą zaledwie kilka złotych (przykładowo, PKO BP i Pekao nie pobierają opłaty, jeśli rodzice posiadają w banku rachunek prestiżowy). Rachunek może być otwarty przez rodziców lub przez samo dziecko za ich zgodą. Występują dwie odmiany kont dla osób niepełnoletnich: samodzielne, w przypadku których dziecko jest posiadaczem rachunku i jego pełnym dysponentem, oraz subkonto połączone z rachunkiem rodziców. W obu wypadkach dziecko może samodzielnie korzystać z rachunku i wykonywać przelewy, może także otrzymać kartę do rachunku służącą do płatności w sklepie i wypłat z bankomatu. Rodzice w każdej chwili mogą sprawdzić wszystkie wykonane przez dziecko operacje. Nie mają jednak możliwości ich anulowania, jeśli już zostały wykonane.

Co banki mogą zaoferować młodszym klientom - tym, którzy jeszcze nie ukończyli 13 lat? Są to karty przedpłacone (pre paid) z pieniądzem elektronicznym. Na razie oferuje je Bank Zachodni WBK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny