Nasza Loteria

Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki – Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki – Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu
Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki – Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu Wydawnictwo Czarne
Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki o czarnym złocie Donbasu, czyli antracycie – jednym z najlepszych gatunków węgla na świecie pisali w reportażach w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Zbrukany krwią wojen domowych surowiec trafiał także do Polski. Z dziennikarskich śledztw narodziła się fantastyczna reporterska książka.

Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki wykonali gigantyczną pracę. Z pasją i niezwykłą ciekawością świata przeprowadzili nie tylko wnikliwe dziennikarskie śledztwo dotyczące łamania międzynarodowych postanowień, ale też szeroko opowiedzieli o genezie górnictwa w okolicach rzeki Doniec (bo to od niej, a nie Doniecka wziął się skrót Donbas), ale też opowiedzieli o trudzie pracy górników. Jakże szokująco brzmią relacje pracujących w tamtejszych kopalniach mężczyzn o niemal feudalnym systemie wyzysku, braku jakichkolwiek zabezpieczeń, ba, nawet ubrań roboczych. O olbrzymiej ilości wypadków, niepodzielnej władzy nad całymi monomiastami dyrektorów kopalń. Monomiastami, czyli miejscowościami, w których jedynym zakładem pracy jest właśnie kopalnia.Poznają historie ludzie, którzy jak w XIX wieku pracowali w biedaszybach, dowiadują się o składowaniu w dawnych kopalniach radioaktywnych odpadów.

Reporterzy opowiadają też o wybuchu i przebiegu wojny w Donbasie, o brudnych interesach tamtejszych oligarchów, politycznych woltach, za którymi zwykle kryją się wielkie możliwości zarobienia w szybki sposób wielkich pieniędzy. I wreszcie – podążają śladem antracytu, fantastycznego węgla, jaki wydobywa się tylko w tamtych rejonach i w Walii, poza granice Ukrainy. Trafiał on, co chyba oczywiste, do Rosji, ale też do Turcji, na Bliski Wschód i państw Unii Europejskiej. W szczytowym okresie handlu do Polski przyjechało z kraju ogarniętego wojną domową około 200 tys. ton tego surowca. Co robiły polskie służby, kto w kraju mógł się wzbogacić na handlu z pseudo-republikami Donbasu - „Czarne złoto” przynosi wiele interesujących wniosków.

Tę historię napisało życie. Nie zawsze piękne, często brudne, jak wżerający się w skórę górników pył węglowy. Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki nadali jej świetną formę, nie rezygnując przy tym z podawania wielu istotnych faktów. Pytania o moralność handlu krwawym towarem pozostawiając czytelnikom. Warto.

Czytaj też: Claire L. Evans – Pionierki internetu. Nieopowiedziana historia kobiet, które stworzyły internet
Czytaj też: Marc Randolph – Netflix. To się nigdy nie uda
Czytaj też: Piotr Bratkowski – Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny