Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Wojtyła - życiorys. Historia chłopca, który został papieżem

(mg)
Opr. graf. Marcin K. Szymaniuk, źródło: MTC\Bulls
16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła z Krakowa zasiadł na tronie Piotrowym. Kościołem katolickim kierował przez blisko 27 lat.

Karol Wojtyła był pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, wspinającym się po górach, pływającym kajakiem. Był też pierwszym Słowianinem, który zasiadł na tronie Piotrowym. To Polak Karol Wojtyła, który przez blisko 27 lat był głową Kościoła katolickiego.

Jego historia rozpoczyna się w Wadowicach. Tu 18 maja 1920 roku urodził się drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Na chrzcie otrzymał imiona Karol Józef. Pierwsze lata życia spędził w skromnej kamienicy przy ulicy Kościelnej 7. W dzieciństwie najczęściej nazywano go Lolkiem.

Był zdolny i wysportowany. Regularnie grał w piłkę nożną, jeździł na nartach. Jako 9-letni chłopiec stracił matkę, potem także starszego brata Edmunda. W 1938 roku razem z tatą Karol przeniósł się do Krakowa. Tu rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wybuchu wojny przerwał studia, zaczął pracować fizycznie w kamieniołomie i zakładach chemicznych. Znalazł czas na rozwijanie swojej teatralnej pasji. W 1941 roku Karol wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny. W tym samym roku zmarł ojciec przyszłego papieża.

Jesienią 1942 roku Karol Wojtyła wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. Cztery lata później otrzymał święcenia.

Jego kapłańska droga rozpoczęła się od Rzymu, gdzie kontynuował studia, potem była praca w kolejnych polskich parafiach. Tu ksiądz Wojtyła szczególną uwagę poświęcał młodzieży. Były wspólne wycieczki. By zmylić milicję, zdejmował sutannę i kazał się nazywać wujkiem.

Karol Wojtyła - droga do Rzymu

W 1958 roku Karol Wojtyła został mianowany biskupem, pięć lat później krakowskim arcybiskupem, a od 1967 roku był już kardynałem. Stał się znanym w Europie autorytetem. Był, obok prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, najważniejszą postacią Episkopatu Polski. Aktywnie uczestniczył w czasie obrad Soboru Watykańskiego II. Jako kardynał pojechał do Rzymu na konklawe po śmierci papieża Jana Pawła I. 16 października 1978 roku Polak Karol Wojtyła został papieżem. Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem.

Pontyfikat Jana Pawła II zalicza się do jednego z najdłuższych. Trwał 9666 dni. W tym czasie Ojciec Święty ogłosił błogosławionymi ponad 1300 osób, kanonizował 480 świętych. Papież Polak otworzył Watykan i papiestwo na ludzi. W czasie pontyfikatu odwiedził 135 krajów. Do ojczyzny pielgrzymował siedem razy.

Przez wiele lat Ojciec Święty zmagał się także z ciężkimi chorobami. W lutym 2005 roku jego stan zdrowia zaczął się gwałtownie pogarszać. 2 kwietnia 2005 roku, o godz. 21.37, Jan Paweł II odszedł do Domu Pana.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny