Karczemna awantura na sesji Rady Miasta Białystok. Poszło o stanowisko w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

wal
Sesja rady miasta w trybie hybrydowym na stadionie miejskim w lutym 2021 roku. Obrady 29.03.2021 były prowadzone już tylko w trybie zdalnym Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Niech pan nie odwraca kota ogonem - apelował do prezydenta radny Henryk Dębowski. - A pan niech nie przytacza fake newsów - kontratakował wiceprezydent Rafał Rudnicki. Tak jak można było się spodziewać, głosowanie nad stanowiskiem w sprawie Krajowego Planu Odbudowy było impulsem do karczemnej awantury.

Traktuje największe polskie miasta i ich mieszkańców, jako beneficjentów drugiej kategorii, warunkując wsparcia dla dużych miast w wielu obszarach od niewykorzystania funduszy przez inne podmioty. Takie zapisy znajdują się m.in. w zakresie zielonej i błękitnej infrastruktury, zazieleniania przestrzeni publicznych, rozwoju sieci ciepłowniczych, a także tworzenia nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3, czy obszarze ochrony zdrowia - takie zapisy znalazły się w projekcie stanowiska odnośnie rządowych założeń Krajowego Planu Odbudowy.

Przypomnijmy, że on jednym z elementów funduszy unijnych, z których w najbliższych latach będzie mogła korzystać Polska. Przewiduje skorzystanie z miliardów euro w postaci bezzwrotnych grantów, jak i w formie ewentualnych pożyczek. Do 2 kwietnia trwają konsultacje w sprawie planu. Do końca kwietnia Polska ma czas na przedstawienie w Brukseli ostatecznego dokumentu. Jego założenia budzą niepokój samorządowców największych miast.

Czytaj też: Wielka awantura na sesji rady miasta

- Rząd w stosunku do największych miast prowadzi politykę wykluczenia. Nie wiemy dlaczego tak robi, możemy się tylko domyślać - mówił wiceprezydent Rafał Rudnicki uzasadniając projekt stanowiska, którego autorem jest prezydent Tadeusz Truskolaski. - Szczególnie boli, że duże miasta są dyskryminowane w tworzeniu opieki dla dzieci do lat trzech. Bo pieniądze w pierwszej kolejności będą skierowane do małych gmin i tych, w których nie funkcjonują żłobki. To oznacza, że duże miasta zostaną z tego wsparcia wykluczone.

Według prezydenta miasta niepokój jest uzasadniony w kontekście sposobu, w jaki rozdzielano dofinansowanie na projekty z jesiennej transzy Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

- Została podzielona wyłącznie w sposób polityczny. Złożyliśmy wnioski na 130 mln, otrzymaliśmy zero. Z kolei urząd marszałkowski uzyskał 60 mln, w tym 9 mln na remont urzędu - wyliczał Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Białystok wyciąga rękę po pieniądze po PGR-ach

Szef klubu radnych PiS chciał wiedzieć jak to się stało, ze władze miasta do Krajowego Planu Odbudowy złożyły tylko dwa projekty na kwotę 8,5 mln zł. Chodzi o przebudowa zabytkowej kamienicy mieszkalnej, w której przed laty planowano Muzeum Żydów, na budynek usługowy oraz instalację OZE w budynku przy Barszczańskiej 10 (zgodnie z założeniami, aż 37 proc. wydatków z funduszu odbudowy trafić ma na projekty dotyczące klimatu).

Radny uważa, że to mieszkańcy Białegostoku mają prawo czuć się dyskryminowani, ale przez swoje władze.

- Włodarze mniejszych miast takich jak Łomża czy Suwałki (a nawet Sokółka) zdecydowanie bardziej dbają o mieszkańców i zgłosili do realizacji poważne przedsięwzięcia za wielokrotnie większe pieniądze (Suwałki 240 mln). Nie wspominając o prezydentach takich miast jak Poznań czy Szczecin, który zawnioskowali o miliardy złotych - wyliczał Henryk Dębowski. - Inne samorządy jakoś potrafiły wykorzystać szansę i nie narzekały na brak współpracy. Pan jak zawsze zasłania się politycznymi stanowiska. Jako prezes UMP powinien świecić pan przykładem i dbać o mieszkańców, a nie politykę UMP. Proszę nie odwracać kota ogonem. Pana rola jest wspieraniu lokalnych przedsiębiorców, a nie podejmować na sesji polityczne stanowiska.

Czytaj: Stanowiska zbyt polityczne? Co powie wojewoda?

Wypowiedź radnego rozsierdziła wiceprezydenta miasta.

- Jestem zaskoczony, że ktoś kto reprezentuje białostoczan jest przeciwko naszemu miastu. Nie wiem, co pan robi w tej radzie, skoro nie może poprzeć stanowiska, które służy w obronie miasta przed niesprawiedliwym podziałem środków - wystąpił z tyradą Rafał Rudnicki.

Zaapelował do radnego PiS, by nie rozpowszechniał fake newsów. Przypomniał, że w 2019 roku miało wskazało urzędowi marszałkowskiemu siedem obszarów tematycznych.

- W sierpniu 2019 roku zostaliśmy poproszeni o uzupełnienie szczegółowe jednego: zrównoważonej przestrzeni przestrzeni miejskiej. I to zrobiliśmy. Stąd te dwa projekty. Nie wiem, czy i jakie maile urząd marszałkowski rozsyłał maile do innych samorządów. Nas poproszono o doprecyzowanie jednego i to zrobiliśmy - mówił wiceprezydent Rudnicki.

Czytaj też:Krajowy Plan Odbudowy. Białystok zgłosił dwa projekty. Łomża i Suwałki po jednym

Henryk Dębowski odpowiedział, że nie rozpowszechnia żadnych fake newsów.

- Operuję faktami. Złożyłem interpelację, otrzymałem odpowiedź. Każdy może to sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej - tłumaczył szef klubu PiS. - Skoro inni mogli złożyć wnioski na miliardy, my także powinniśmy zrobić tak samo. Sprawdzić, czy możemy składać projekty na halę widowiskowo-sportową, basen, rozbudowę lotniska. Pan mnie atakuje i odwraca kota agonem.

Radny KO Marcin Moskwa zastanawiał się dlaczego, 40 proc. mieszkańców Polski żyjących w dużych miastach jest wykluczona z założeń rządowych Krajowego Planu Odbudowy.

- Jedyną odpowiedzią jaka się nasuwa to słowa polityka Zjednoczonej Prawicy oo likwidowaniu "wielkomiejskich ksiąstewek" - mówił radny. - Rząd skamle do opozycji, by poparła KPO. Drugą ręką z tego planu wyklucza duże miasta. To nie jest kwestia polityki krajowej. Te pieniądze - cytując marnego klasyka - nam się po prostu należą. Ci z radnych, którzy nie poprą stanowiska sprzeniewierzają się swoim wyborcom.

Wiceprezydent Przemysław Tuchliński mówił, że Białystok jest podwójnie dyskryminowany: po pierwsze na poziomie krajowym, a po drugie na etapie pośrednictwa w pozyskiwaniu informacji od urzędu marszałkowskiego.

- Niech pan zapyta się się kolegów partyjnych z urzędu marszałkowskiego, dlaczego zostaliśmy poproszeni o uszczegółowienie jednego obszaru. Niech pan nie rozpowszechnia insynuacji, że czegoś zaniechamy - apelował wiceprezydent do radnego Dębowskiego.

Czytaj też:Radni w stanowisko murem za Kościołem

Atmosfera podczas zdalnych obrad radnych coraz bardziej się nakręcała. Aż radny Zbigniew Klimaszewski zgłosił wniosek formalny o zakończenie dyskusji.

- Gdy do tematu obrad wkradnie się ździebełko polityki, to dyskusja może trwać w wiele godzin i nikogo nie przekona - uzasadniał radny PiS.

Ostatecznie radni przerwali dyskusję w tym punkcie i przyjęli głosami obozu większościowego stanowisko w sprawie Krajowego Planu Odbudowy zaprezentowane przez prezydenta. Pozostałe stanowiska, które przyjęli na sesji radni nie wzbudzały emocji. Solidarnie sprzeciwili się przemocy na Białorusi, stanęli w obronie dobrego imienia Jana Pawła II (choć za sprawą poprawki radnego marka Tyszkiewicza znikło ze stanowisko zdanie o środowiskach skrajnie lewicowych podważających autorytet papież) i za budową drogi ekspresowej na trasie Białystok-Augustów (nie przyjęli poprawki radnego Pawła Myszkowskiego o znaczeniu także drogi Białystok-Ełk).

Protest pielęgniarek. Wysoka średnia wieku i niskie płace

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl

„Rowery miejskie” kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę to dopiero złodziejski przekręt? Dlatego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? http://ibialystok.blogspot.com/2020/05/wiceprezydent.html Zobacz nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 Ustawa Prawo Prasowe Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 44. 1. Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności . Art. 41. publikowanie rzetelnych, ocen dzieł naukowych lub artystycznych albo innej działalności twórczej, zawodowej lub publicznej służy realizacji zadań określonych w art. 1 i pozostaje pod ochroną prawa; przepis ten stosuje się odpowiednio do satyry i karykatury.

G
Gość
29 marca, 20:13, Gość:

Dziennikarka w programie 'Jedziemy' mówiła o hejterach zatrudnianych opłacanych równiez w Białymstoku, czyli tam gdzie siedzi pełowski naczelni, i wymieniła nazwisko Truskolaskiego. Kto to sprawdzi? czy Truskolaski opłacał hejterów ? podobnie jak było w Warszawie, Zagozdę opłacał Giertych, Neuman i inni. To powinno być karalne, i prokurator powinien zająć się równiez Truskolaskim/mi. Te wystepy syna Truskolaskiego z jatrzeniem na rzad PiSu to jak to nazwać?

I ludzie nabierali się na tresci Zagozdy, a Trzaskowski dostał tak wielka liczbe głosów, i to , ze jest Zydem, synek esbeczki nie przeszkadxzało, i Zagozde nazwał królem.

G
Gość

Dziennikarka w programie 'Jedziemy' mówiła o hejterach zatrudnianych opłacanych równiez w Białymstoku, czyli tam gdzie siedzi pełowski naczelni, i wymieniła nazwisko Truskolaskiego. Kto to sprawdzi? czy Truskolaski opłacał hejterów ? podobnie jak było w Warszawie, Zagozdę opłacał Giertych, Neuman i inni. To powinno być karalne, i prokurator powinien zająć się równiez Truskolaskim/mi. Te wystepy syna Truskolaskiego z jatrzeniem na rzad PiSu to jak to nazwać?

G
Gość
29 marca, 15:53, Gość:

Truskolaskiego nie stać na nic, mimo, że wydaje po 100 tysiecy na słodycze, i dla kogo on je daje? Odmówił dania pieniedzy na stojaki do rowerów przy ZOO, ale na parade wiosenną LGBTe kasa bedzie.

29 marca, 16:26, Gość:

Jak on nawet w XXI wieku nie potrafi mieszkańcom kanalizacji zrobić

29 marca, 17:23, PuszczaBialowieskaTV.pl:

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski a zabudowa blokami dzielnicy Zawady w Białymstoku https://youtu.be/rpUMN7veKqw

Brak kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazu, zakorkowane dojazdy? A w przyszłości: zalewane garaże, piwnice? Czy Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski nie nadzoruje Urzędu Miasta Białystok, bo tam pracował? https://youtu.be/5Ox_wHlj5YM 20.11.2020. Dlaczego Ewa Welc, dyrektor Wydziału Inwestycji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego nie umie czytać? Pani Welc nieusuwalna z Urzędu Wojewódzkiego (konflikty Rail Baltica, Via Baltica, gazociągi....)

Nie tylko Zawady połowa os Zagórki bez kanalizacji i wodociągu ,a w okolicy jest zalew dojlidy

P
PuszczaBialowieskaTV.pl
29 marca, 15:53, Gość:

Truskolaskiego nie stać na nic, mimo, że wydaje po 100 tysiecy na słodycze, i dla kogo on je daje? Odmówił dania pieniedzy na stojaki do rowerów przy ZOO, ale na parade wiosenną LGBTe kasa bedzie.

29 marca, 16:26, Gość:

Jak on nawet w XXI wieku nie potrafi mieszkańcom kanalizacji zrobić

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski a zabudowa blokami dzielnicy Zawady w Białymstoku https://youtu.be/rpUMN7veKqw

Brak kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazu, zakorkowane dojazdy? A w przyszłości: zalewane garaże, piwnice? Czy Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski nie nadzoruje Urzędu Miasta Białystok, bo tam pracował? https://youtu.be/5Ox_wHlj5YM 20.11.2020. Dlaczego Ewa Welc, dyrektor Wydziału Inwestycji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego nie umie czytać? Pani Welc nieusuwalna z Urzędu Wojewódzkiego (konflikty Rail Baltica, Via Baltica, gazociągi....)

w
www.FederacjaZielonych.pl

„Tur=Tusk=olaski” gasi światło na „Godzinę dla Ziemi”: oszust, złodziej, hiPOkryta? https://youtu.be/Qqni1_67y18

Zamiast wyłączyć rakotwórczą spalarnię śmie(r)ci, uruchomić kolej miejska, nie wycinać drzew? Czemu bankrut Tur=Tusk=olaski nie POda się do dymisji? Czemu nie siedzi? Jego wojna z rządem szkodzi mieszkańcom! Tur=Tusk=olaski: nieprawidłowości, łamanie prawa, oszustwa, kłamstwa od lat? Skończyły się dotacje z Unii Europejskiej i okazuje się że zostały rozkradzione na absurdalne deficytowe przedsięwzięcia, na których utrzymanie brak teraz pieniędzy. Przykłady w Białymstoku: rakotwórcza spalarnia śmieci zamiast recyklingu, stadion z dachem grożącym zawaleniem, pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem, pseudolotnisko bez możliwości przedłużenia pasa startowego do wymaganych 2,5 km. Firmy uciekają poza miasto z powodu korupcji, inne miasta stać na bezpłatna komunikację a Białystok bez kolei miejskiej możliwej do uruchomienia od jutra staje się zakorkowaną nekropolia zamiast metropolią, z wiceprezydentem zatrudnionym z firmie za rzecz której przetargi rozstrzygał. Do tego sfałszowane wybory na prezydenta i dający poczucie bezkarności mafijny układ władzy z policją, sądami i prokuraturą.

lotnisko w mieście zamiast poza miastem, a co się z tym wiąże bez możliwości rozbudowy np. przedłużenia zbyt krótkiego pasa startowego,

pseudoobwodnice w mieście zamiast poza miastem

firmy uciekają z Białegostoku poza miasto

zakup autobusów miejskich z silnikami diesla zamiast np. na gaz lub na prąd o co wnioskuje od wielu lat, co od 2004 r roku spowodowało około 200 mln zł strat

brak utworzenia kolei miejskiej

wykorzystywanie stanowiska prezydenta do np. spraw uniwersytetu w Białymstoku – miejsca pracy prezydenta (Budowa Kampusu Uniwersytetu obok rezerwtau Zwierzyniec zamiast przy Kampusie Politechniki

działanie spalarni śmieci zamiast ich recyklingu

rowery miejskie kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę

Jak widać gdy kończą się pieniądze z Unii Europejskiej Białystok nie jest moim zdaniem miastem sprawnie i gospodarnie zarządzanym, porównując do innych miast jak np. Olsztyn, który w tym samym czasie zbudował sieć linii tramwajowych, ma prawdziwe lotnisko czy np. jak Lublin, Rzeszów.

Nawet mniejsze miasta mają np. bezpłatną komunikację dla mieszkańców np. Bielsk Podlaski."

ustawianie ekranów akustycznych zamiast przy np. torze wschodzący Białystok w sposób odcinający dojazd do firm np. przy ul. Wiklinowej 10

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

Kolejna nielegalna sesja Rady Miasta Białystok, nieważna, bo wbrew prawu zamknięta na udział mieszkańców, nikt nie może uczestniczyć w obradach, zabrać głosu, zaprotestować itp. itd.

Ściągnąć Polaków z Białorusi do Polski, a entuzjastom Białorusi, Łukaszenki, Putina umożliwić szczęśliwe życie we własnych, wymarzonych krajach jak Rosja, Białoruś, Zachodnia Białoruś. Każdy ma prawo do wyboru miejsca zamieszkania i życia w dobrobycie:)

http://ibialystok.blogspot.com/2020/09/truskolaszczenka.html A kiedy w Białymstoku skończą się rządy „Białostockiego Łukaszenki” – prezydenta Białegostoku Tadeusza Tur=Tusk=olaskiego, który sfałszował wybory, wykorzystuje stanowisko, przez którego Białystok jest zacofaną nekropolią zamiast metropolią, bez kolei miejskiej, z korupcją, nepotyzmem, rakotwórczą spalarnią śmieci zamiast recyklingu zatruwająca ujęcia wody pitnej, smog który zabija 300 osób rocznie, więcej ludzi niż epidemia COVID-19 w Białymstoku? Na nagraniu: wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz (były dziennikarz od afer POlitycznych Kuriera POrannego) poseł PO Robert Tyszkiewicz (m.in. szef przegranej kampanii wyborczej reelekcji na prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego - wygrał Andrzej Duda) 06.02.2021 Rządy białostockiego reżimu Truszkolaszczenki? Balon dla Białorusi, hiPOkryzja PO? https://youtu.be/OB5_oUNzvB4

w
www.i.Bialystok.pl

A czemu PiS nie POwsadzało Tur=Tusk=olaskich, PO/PSL do więzień?

Czy PIS PO woli staje się PO?

Zamiast rozliczyć afery PO, stają się kopią PO, zamiast „słuchać ludzi” i „nie kraść”?

Przez całą kadencję 2014-2018 r. PiS mając większość w Radzie Miasta Białystok, zamiast skutecznie rozliczyć afery i nieprawidłowości dotychczasowych władz, udawał krytykę w mało istotnych sprawach np. zmiany nazw ulic czy pomników, nie zajmując się np. wyłączeniem rakotwórczej spalarni śmieci, w głosowaniach popierał np. budowę pseudo „obwodnicy” przez miasto zamiast poza miastem, „Zintegrowany System Sterowania Ruchem” zakorkowujący ruch nawet nocą, źle oznakowaną strefę parkowania, aferą parkomatową, zakup rakotwórczych autobusów z silnikami diesla zamiast elektrycznych czy na tańszy gaz, brak kolei miejskiej (chociaż można ją uruchomić od zaraz, mamy tory, wagony, przystanki)?

Np. Jurgiel chcący budować ogrodzenie wzdłuż granicy, zamiast ogrodzić szczelnie fermy świń i zakazać okresowo hodowli kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie, która wykarmiła eksplozję demograficzną dzików?

Czy Szyszko - od milionów wyciętych drzew bez pozwoleń i rzezi na polowaniach? Sitwy kolesi w spółkach i urzędach, pozorne zmiany?

G
Gość

Truskolaskiego nie stać na nic, mimo, że wydaje po 100 tysiecy na słodycze, i dla kogo on je daje? Odmówił dania pieniedzy na stojaki do rowerów przy ZOO, ale na parade wiosenną LGBTe kasa bedzie.

Dodaj ogłoszenie