Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanciarzy zdradziły... sztuczne wąsy

Agnieszka Romanowicz
sxc.hu
Odkąd istnieją banki, oszuści kombinują, jak je obrobić. Metoda "na słupa" to obrzydliwy sposób, bo wykorzystuje ludzi w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Policjantom ze Świecia udało się właśnie zapobiec jednej takiej akcji.

Dwaj mężczyźni, 44-letni i 62 letni, postanowili przechytrzyć bank w Świeciu. Wcześniej założyli w nim konto, wczoraj w południe zamierzali wziąć kredyt.

Jednak wyglądali dziwnie. - Uwagę ochrony zwróciły ich wąsy, były przyklejone - wyjaśnia Marek Rydzewski, rzecznik prasowy policji w Świeciu. - Gdy mężczyźni to spostrzegli, wycofali się, jeden z nich uciekł.

Ochrona podążyła za nimi. Wyśledzili miejsce, w którym ukryli się uciekinierzy i zadzwonili po policję. - Zatrzymali ich kryminalni. Znaleźli przy nich dokumenty, świadczące o tym, że wcześniej założyli konto na tzw. słupa - dodaje Rydzewski. - Obaj spędzili noc w policyjnym areszcie.

Oszust ścigany dwoma listami gończymi wpadł po siedmiu latach unikania więzienia

Słup nie został dotąd zatrzymany. To prawdopodobnie bezdomny albo ktoś w równie trudnej sytuacji życiowej. Taka jest istota metody na słupa - posługuje się ludźmi, z których komornik nie będzie w stanie ściągnąć ani złotówki. Wcześniej sprawcy inwestują w jego schludny wygląd, żeby nie budził podejrzeń pracowników banku.

Z analizy dr Agaty Wujastyk z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk wynika, że w 80 procent słupów to osoby bezrobotne, często narkomani i alkoholicy. Zdarza się też, że wyłudzają kredyt wbrew swojej woli, są np. zastraszani. Jednak w większości przypadków słupy dobrowolnie wchodzą w układ, skuszeni nagrodą, procentowym udziałem w zysku, itp.

W I kwartale tego roku w województwie kujawsko-pomorskim policja wszczęła około 148 postępowań dotyczących oszustw bankowych. - Z których większość wiązała się z wyłudzeniem kredytu na podstawie fałszywych dokumentów. Mieści się w tym również coraz popularniejsza metoda na słupa - informuje Monika Chlebicz, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Szczęśliwie, policja może się pochwalić bardzo wysoką wykrywalnością w tej kategorii przestępstw. Wynosi ona ok. 95 proc. Dzięki temu udaje się zabezpieczać rocznie ok. 10 mln zł mienia banków w Polsce.

Świecie - wiadomości

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska