Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica św. Rocha 3 dla urzędników

Aneta Boruch
Gorąco wokół budynku przy św. Rocha 3. Kamienica miała służyć organizacjom pozarządowym.
Gorąco wokół budynku przy św. Rocha 3. Kamienica miała służyć organizacjom pozarządowym. Anatol Chomicz
Remontowana właśnie kamienica miała służyć w całości organizacjom pozarządowym. Taki był zamysł wojewody, który przekazał nieruchomość miastu. Teraz jednak okazało się, że mają tu również znaleźć się biura urzędu miejskiego. Sprawa rozbudziła emocje. Zaprotestowała część miejskich radnych.

To nie jest zamknięta koncepcja, teraz czekamy na sugestie organizacji pozarządowych - uspokaja Karol Świetlicki z biura prasowego magistratu. - Na początku września planujemy spotkanie z ich przedstawicielami. Chcemy wspólnie wypracować sposób ich działania w tym budynku. I ustalić, jakie powierzchnie mają im być przekazane.

O sprawie zrobiło się głośno po spotkaniu przedstawicieli trzeciego sektora w naszym mieście z urzędnikami, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. Miasto poinformowało wtedy, że do dyspozycji pozarządówek będzie powierzchnia trzykrotnie większa od obecnej, ale na poddaszu budynku przy ul. św. Rocha. A także, że w budynku zostaną poza tym umieszczone magistrackie biura: kultury, promocji oraz sportu. - Pomysł ulokowania organizacji pozarządowych na poddaszu uważamy za skandaliczny - ostro komentuje Rafał Rudnicki, szef miejskiego klubu PiS. Zwołał on wczoraj specjalną konferencję prasową w tej sprawie. - Liczymy, że pan prezydent się z tego wycofa.

Na dziś konferencję w tej samej sprawie zapowiedział też klub radnych SLD.
Miasto jednak broni swojej propozycji. Choć podkreśla, że nie jest ostateczna. - Owszem, są pomieszczenia znajdujące się na strychu, ale dla organizacji dostępna byłaby również sala konferencyjna na 120 osób, pomieszczenia szkoleniowe i warsztatowe na terenie całego budynku - tłumaczy Świetlicki. - A na parterze działałaby kawiarenka.

Urzędnicy szacują, że w sumie organizacje miałyby do dyspozycji większą część liczącego około 1,5 tysiąca metrów powierzchni budynku. Pomieszczenia byłyby im udostępniane na takich samych zasadach, jak w obecnie zajmowanym przez nie budynku przy ulicy Świętojańskiej.

Magistrat podkreśla też, że ich sąsiadami byłyby te biura, z którymi pozarządówki najczęściej się kontaktują. - Dlatego chcieliśmy, by były na miejscu - podkreśla Świetlicki. - Byłaby to taka płaszczyzna do współpracy pod jednym dachem.

W tej sprawie zabrał także głos wojewoda. Bo to on przekazał trzy lata temu budynek miastu ze wskazaniem konkretnego przeznaczenia, czyli głównie na poprawę warunków działania trzeciego sektora w mieście.

- Traktuję spotkanie pani wiceprezydent Renaty Przygodzkiej z organizacjami pozarządowymi jako rozpoczęcie konsultacji w zakresie zagospodarowania przekazanego przeze mnie obiektu - stwierdził wojewoda Maciej Żywno. - Ze swej strony deklaruję dalszą chęć współpracy, a także uczestniczenie w ewentualnych spotkaniach z udziałem organizacji.

Tym samym wojewoda delikatnie przypomniał magistratowi, co było motywem transakcji z miastem. - Oczekuję również dotrzymania celu darowizny obiektu - zaznacza wojewoda Żywno. - A mianowicie, by zgodnie z zarządzeniem, które podpisałem w 2009 roku, budynek przeznaczony był na potrzeby realizacji zadań własnych miasta. W szczególności z zakresu kultury i współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny