MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy ul. Dąbrowskiego w Białymstoku. Remontują dom doradcy Kennedy’ego

Tomasz Mikulicz
Według inwestora nie sposób zdjąć odrapanego dziś tynku i oczyścić stare cegły
Według inwestora nie sposób zdjąć odrapanego dziś tynku i oczyścić stare cegły Andrzej Zgiet
Przy ul. Dąbrowskiego 20 w Białymstoku mieszkał słynny białostoczanin

Pierwotnie planowaliśmy, że powstanie tu hotel. Teraz jednak, kiedy na hotele skończyły się już fundusze unijne, postanowiliśmy zmienić funkcję na biurowo-usługową - mówi Ryszard Nowakowski, pełnomocnik inwestora.

Właśnie ruszyła przebudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 20. Wykonawcą prac jest firma, która kilka lat temu odnowiła budynek przy ul. Staszica 2. Obrońcy zabytków zgodnie twierdzą, że to chyba najpiękniej odnowiony budynek w Białymstoku. Elewacja została oczyszczona, a cegły uzupełnione.

- W tym przypadku tak dobrze chyba jednak nie będzie. Zdjęcie odrapanego dziś tynku i wydobycie ceglanej elewacji, ale ma ona zbyt dużo ubytków. Budynek przy ul. Staszica 2 ma znacznie lepszy stan techniczny niż nasz. Stąd też niestety, ale ściany będą otynkowane - mówi Ryszard Nowakowski.

Budynek widnieje w ewidencji zabytków. Prace były więc uzgadniane ze służbami konserwatorskimi.

- Bryła pozostanie bez zmian. Podobnie, jak detal architektoniczny i balustrady balkonów. Elewacja będzie miała kolor jasnobeżowy i biały. Natomiast zastosowana na dachu blachodachówka - ciemnoczerwony - mówi Dariusz Stankiewicz, miejski konserwator zabytków.

Na zapleczu powstanie dobudówka. Ale w stylu oryginału. A ten powstał w końcówce XIX wieku. W latach 20. XX wieku mieszkała tu rodzina Pisarów.

- To tutaj przyszedł na świat w 1929 r. Samuel Pisar, jeden z najwybitniejszych białostoczan. Był prawnikiem i społecznikiem o niekwestionowanym autorytecie w świecie wielkiej polityki. Doradzał światowym liderom - premierom, ministrom oraz przede wszystkim amerykańskiemu prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu - podkreśla Dariusz Stankiewicz.

Inwestor planuje skończyć przebudowę kamienicy jeszcze w tym roku.

- Teraz to już pójdzie szybko. Sprawy w urzędach trwały aż trzy lata - mówi Ryszard Nowakowski.

Kim był Samuel Pisar

Urodził się 18 marca 1929 w Białymstoku. Trafił do getta, gdy miał zaledwie dwanaście lat. Był więźniem Majdanku oraz obozów w Auschwitz-Birkenau i Dachau. Po wojnie został odnaleziony w Niemczech przez swoją rodzinę z Francji. Osiedlił się w Australii, a następnie podjął studia w USA i Paryżu.

W 1963 założył kancelarię prawniczą, z której usług korzystały takie sławy, jak Elizabeth Taylor czy Steve Jobs. Samuel był też przyjacielem prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego. Zasiadał w komisji doradczej do spraw polityki zagranicznej i gospodarczej.

Pisar był też znany z działalności społecznej. Stawał w obronie dysydentów politycznych, m.in. Aleksandra Sołżenicyna. Poza tym angażował się w nawiązywanie stosunków USA z Europą Wschodnią, ZSRR i Chinami. W 1973 zgłoszono go do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 27 lipca 2015 w Nowym Jorku.

Kilka lat temu odwiedził rodzinne miasto. Oglądał też kamienicę, w której się urodził. Jego rodzina zajmowała piętro. Na parterze mieściła się m.in. piekarnia Todela Abramowicza czy sklep spożywczy Simy Kunicy. Ojciec Samuela, Dawid Pisar, prowadził zaś sklep z rowerami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny