Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień do kamienia

Fot. Atlas
Dokładne oczyszczenie płyty uwidoczni ewentualne jej uszkodzenia
Dokładne oczyszczenie płyty uwidoczni ewentualne jej uszkodzenia Fot. Atlas
Już niedługo, we Wszystkich Świętych i Zaduszki, udamy się na groby najbliższych. Przedświąteczna wizyta na cmentarzu jest okazją nie tylko do zrobienia generalnych porządków, ale także, o ile jest to konieczne, wykonania drobnych napraw.
Ekspert radzi: Dariusz Stobierski, Grupa AtlasŁRenowacja zabytkowych nagrobków wymaga użycia specjalistycznych materiałów. W takich przypadkach korzysta

Ekspert radzi: Dariusz Stobierski, Grupa AtlasŁ

Renowacja zabytkowych nagrobków wymaga użycia specjalistycznych materiałów. W takich przypadkach korzysta się z renowacyjnych zapraw. Są one przeznaczone do uzupełniania ubytków w kamieniu naturalnym, spoinach, także w cegle. W zależności od potrzeb, mogą być one również wykorzystane do wypełniania form sztukatorskich – figurek nagrobnych i detali architektonicznych, takich jak plafon czy płaskorzeźba. Fot. Atlas

Ekspert radzi: Dariusz Stobierski, Grupa AtlasŁ

Renowacja zabytkowych nagrobków wymaga użycia specjalistycznych materiałów. W takich przypadkach korzysta się z renowacyjnych zapraw. Są one przeznaczone do uzupełniania ubytków w kamieniu naturalnym, spoinach, także w cegle. W zależności od potrzeb, mogą być one również wykorzystane do wypełniania form sztukatorskich - figurek nagrobnych i detali architektonicznych, takich jak plafon czy płaskorzeźba.
(fot. Fot. Atlas)

Usunięcie wierzchniej warstwy brudu uwidoczni ukryte uszkodzenia. Ze względu na usytuowanie cmentarzy, powszechne jest pojawianie się na nagrobkach organicznych wykwitów. Mchy, grzyby lub pleśń należy usunąć mechanicznie, na przykład na mokro szczotką drucianą (beton lub lastrico) lub szorstką ściereczką (marmur).
Po oczyszczeniu i wyschnięciu podłoża, należy je dwukrotnie pokryć preparatem grzybobójczym, stosując kilkugodzinne przerwy. Nagrobek zyska w ten spodób Nieduże ubytki w grobowcach betonowych można naprawić, stosując zaprawę szybko twardniejącą,

W przypadku szczelinowatego pęknięcia cokołu, do jego sklejenia warto użyć zaprawy klejącej Atlas Plus Biały lub Progres Mega Biały. Produkowane są one na bazie białego cementu, nie powodują więc przebarwienia materiału. Ze względu na swoje właściwości Atlas Plus Biały może też służyć do przyklejania marmurowych tablic na powierzchniach pionowych lub poziomych (Progres Mega Biały - tylko na poziomych), płyt z innego kamienia lub do solidnego przymocowania gazonu na kwiaty.
Obie zaprawy występują w postaci suchej, trzeba ją więc wymieszać z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu. Kleje muszą schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając je folią budowlaną.

Po dokonaniu drobnych napraw, kamienny lub betonowy nagrobek warto całościowo zabezpieczyć. Do tego celu służy bezbarwny silikonowy preparat Atlas Silstop. Sposób jego użycia jest prosty: wystarczy równomiernie nanieść Silstopa na podłoże przy pomocy pędzla lub wałka malarskiego. Tak zabezpieczona powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po nagrobku, dodatkowo go oczyszczając.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny