Już 73 miliony zł zainwestowane w Połowcach

Zdjęcia: Podlaski Urząd Wojewódzki
Już 73 miliony zł zainwestowane w Połowcach
Drogowe przejście graniczne w Połowcach to obecnie największa budowa na wschodniej granicy Polski. Za półtora roku ( I – II kwartał 2015 roku) będzie to nowoczesne międzynarodowe przejście graniczne o powierzchni 18 hektarów.

Inwestycja j jest realizowana w kilku etapach i finansowana z wielu źródeł:

- z budżetu wojewody podlaskiego na budowę przejścia w Polowcach wydano już ponad 31,5 mln zł.,
- z Funduszu Granic Zewnętrznych – 2,5 mln zł.
-  z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 pochodzi ponad 21 mln zł., za które udało się wybudować osiem budynków, między innymi budynek główny, budynki kontroli szczegółowej, budynki kontroli paszportowo-celnej, budynek wartownika i wiaty ( 14 obiektów)

A to nie koniec - wojewoda podlaski (który dziś odwiedził inwestycję wraz z przedstawicielami Straży Granicznej, Służby Celnej oraz wykonawcy) zdobył  61 mln zł. ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Z tych pieniędzy zakontraktowano już blisko 18 mln. zł, a na prace za pozostałe 43 mln, zł już będą rozpisywane przetargi.

Czyli zostały wykonane prace w sumie za 73 mln zl.

Za  pieniądze od Szwajcarów powstają kolejne budynki ( 8 obiektów):  kontroli szczegółowej ruchu pieszego, kontroli celno-paszportowej samochodów ciężarowych do 7,5 tony,  usługowego, technicznego z kotłownią, obsługi przejścia granicznego oraz  trafostacji, wiat z rampami rozładunkowymi, zewnętrznej sieci cieplnej, kablowych linii zasilających i oświetlenia terenu, kanalizacji teletechnicznej i ogrodzenia terenu.

Pieniądze te również zostaną przeznaczone na wyposażenie całej infrastruktury ( 22 obiektów). Wkrótce ogłoszone zostaną także przetargi na dostawę i montaż urządzenia rentgenowskiego do kontroli samochodów ciężarowych, wagi statycznej, wag dynamicznych.

Obecnie przejście w Polowcach ma charakter bilateralny, czyli przeznaczone jest wyłącznie dla obywateli Polski i Białorusi. Po zakończeniu budowy będzie to przejście międzynarodowe. Teraz odprawiane są tylko samochody osobowe.

Po zakończeniu budowy służby graniczne będą odprawiać w ciągu doby, w dwóch kierunkach 2000 samochodów osobowych, 50 autokarów i 200 samochodów ciężarowych do 7,5 tony. To ogromna zmiana i jednocześnie odciążenie od ruchu osobowego innych przejść.

Korzyści z budowy przejścia: zwiększenie bezpieczeństwa na granicy państwowej, ograniczenie nielegalnych przekroczeń granicy, uaktywnienie się podmiotów gospodarczych w rejonie przejścia, a co za tym idzie zwiększenie zatrudnienia w regionie i poprawa warunków życia mieszkańców. Jednocześnie modernizacja i rozbudowa dróg dojazdowych do przejścia zmniejszy ryzyko kolizji i wypadków. Poprawie ulegnie międzynarodowa komunikacja drogowa w relacji Polska – Białoruś – Rosja.
Projekt przebudowy przejścia jest prowadzony po obu stronach granicy – w Połowcach i w Pieszczatce.
 

Źródło: PUW

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie