MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Na Jasnej Górze modli się kilkadziesiąt tysięcy wiernych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Kilkadziesiąt tysięcy wiernych bierze udział w Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasnej GórzeZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kilkadziesiąt tysięcy wiernych bierze udział w Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasnej GórzeZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Na Jasnej Górze trwa dwudniowa Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Jubileuszowej, trzydziestej pielgrzymce towarzyszy Hasło "Ewangelia radosną tajemnicą". W głównych uroczystościach, niedzielnej mszy świętej uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja od lat jest jedną z największych pielgrzymek na Jasną Górę. Bywały lata, kiedy pielgrzymi szczelnie wypełniali aleję Sienkiewicza i jasnogórskie parki. Wtedy w mszy świętej uczestniczyć mogło nawet 120 tysięcy osób.

Tegoroczna pielgrzymka nie jest tak liczna, ale i tak liczba wiernych robi wrażenie. Na błoniach jasnogórskich modli się kilkadziesiąt tysięcy wiernych. To znacznie więcej niż przed rokiem, kiedy podczas pandemii w pielgrzymce uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja trwa dwa dni

Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę od mszy świętej, które przewodniczył bp senior Ignacy Dec ze Świdnicy.

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, pielgrzymów przywitał przeor, o. Samuel Pacholski.

- To dziękczynienie, które Pan uczynił, a uczynił nie tylko wam, którzy to dzieło tworzycie, ojcom redemptorystom na czele z o. Tadeuszem Rydzykiem, pracownikom i współpracownikom Radia, Telewizji Trwam i wielu innych dzieł wyrosłych na przestrzeni tych lat, ale także Kościołowi w Polsce i na świecie, naszej Ojczyźnie i polskim rodzinom, wszystkim dla których stało się ono skutecznym narzędziem ewangelizacji - mówił przeor cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Podczas homilii biskup Ignacy Dec mówił o roli chrześcijaństwa we współczesnym świecie.

- Chrześcijaństwo jest dzisiaj najbardziej prześladowaną religią w świecie - przypominał w kazaniu biskup Ignacy Dec. Zauważył, że w wielu krajach Europy Zachodniej, a ostatnio również w Polsce, wyraźnie wzmogły się ataki na wartości chrześcijańskie. - Obserwatorzy tych procesów wyraźnie odczytują to jako próbę osłabienia a nawet obalenia cywilizacji chrześcijańskiej. Procesowi temu sprzyja słabość chrześcijaństwa w krajach zachodnich, zapaść demograficzna Zachodu i napływ imigrantów z inną kulturą i religią - mówił biskup senior.

Biskup Dec podkreślał, że „musimy się obronić przed przewrotną ideologią gender i błędnym ekologizmem, gdzie miejsce Boga zajmuje człowiek, a miejsce człowieka zajmują zwierzęta, gdzie panuje empatia do losu zwierząt, a brak empatii do poczętych dzieci”.

Nie przeocz

Ojciec Rydzyk dziękował za wsparcie misji Radia Maryja

Tradycyjnie przed niedzielną mszą świętą do uczestników pielgrzymki zwrócił się ojciec Tadeusz Rydzyk, który dziękował wszystkim osobom odpowiedzialnym za jej organizację. Apelował również o pomoc dla misji Radia Maryja i telewizji TRWAM. Jak podkreślał ojciec Rydzyk ofiara podczas mszy świętej przeznaczona jest na potrzeby Jasnej Góry, natomiast ofiary na rzecz radia przyjmowane są na specjalnych stoiskach ustawionych pod Jasną Górą.

Ojciec Tadeusz Rydzyk podkreślał, że to dzięki radiosłuchaczom Radio Maryja działa od 30 lat i apelował o pomoc każdego miesiąca.

- Słuchasz, oglądasz, pomagaj - mówił ojciec Tadeusz Rydzyk.

Przed mszą odczytano również specjalne listy prezydenta RP Andrzeja Dudy i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego (jego list odczytała europosłanka Jadwiga Wiśniewska). W pielgrzymce uczestniczy m.in. Przemysław Czarnek, minister edukacji.

Niedzielnej mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

- Zbyt dużo jest dzisiaj reformatorów i oczyszczaczy prawdy i wiary Kościoła. Prawda, którą Bóg nam objawił nie uczyniła nas niewolnikami wiary i moralności, przeciwnie czyni nas ludźmi wolnymi obdarowanymi obietnicą życia poza granicami cierpienia i śmierci - mówił przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, do zgromadzonych.

I dodawał: - Dlatego mówienie o radosnej obietnicy powtórnego przyjścia Jezusa zostało wyrzucone na margines. Jesteśmy wszyscy skoncentrowani na ulepszaniu życia ekonomicznego i społecznego a chrześcijanin nie może żyć naprawdę, bez perspektywy radosnej nadziei spotkania z Bogiem w Wieczności.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny