Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz USK. Leczą pacjentów już od 50 lat

(luk)
Na 43 szpitale kliniczne w Polsce, USK jest jednym z nielicznych niezadłużonych - mówił prof. Jacek Nikliński (z lewej), który wręczył medal za zasługi dyrektorowi szpitala, Bogusławowi Poniatowskiemu (z prawej).
Na 43 szpitale kliniczne w Polsce, USK jest jednym z nielicznych niezadłużonych - mówił prof. Jacek Nikliński (z lewej), który wręczył medal za zasługi dyrektorowi szpitala, Bogusławowi Poniatowskiemu (z prawej). Anatol Chomicz
Jego budowa trwała sześć lat. Była to druga co do wielkości w tamtym czasie inwestycja na Białostocczyźnie. Wtedy to media ochrzciły szpital mianem giganta. Ta nazwa funkcjonuje do dziś.

Pierwsi pacjenci w gigancie pojawili się 15 grudnia 1962 roku. Do nowego budynku najpierw przeniosła się I Klinika Chirurgii, w następnych miesiącach dołączały kliniki: II chirurgiczna, otolaryngologii, położnictwa i chorób kobiecych, neurologii, chorób wewnętrznych. Państwowy Szpital Kliniczny robił wrażenie - liczył ok. 700 łóżek, zatrudniał ok. 1000 pracowników, miał 12 sal operacyjnych.

- Przez te 50 lat gigant przechodził metamorfozy nazwy, z Państwowego Szpitala Klinicznego najpierw stał się Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym, a w 2008 - Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym - mówił podczas piątkowego jubileuszu prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Ale od zawsze jest związany z uczelnią.

Ten związek został jeszcze pogłębiony w 2008 roku, kiedy to władze uczelni podjęły decyzję o rozbudowie szpitala. Bo standardy, które 50 lat temu robiły wrażenie, dzisiaj są niewystarczające. Dzięki ponad 500 mln zł, pozyskanym przez uczelnię z budżetu państwa, po rozbudowie i modernizacji, w 2016 roku USK ma stać się nowoczesnym, spełniającym wszelkie standardy XXI wieku szpitalem, dwa razy większym niż obecnie.

- Zyskamy najnowocześniejsze warunki do pracy klinicznej, dydaktycznej i naukowej - zauważa prof. Nikliński.

Już teraz USK ma się czym pochwalić. Najważniejsze daty z historii szpitala to m.in. rok 1987, gdy zespół kierowany przez prof. Mariana Szamatowicza doprowadził do narodzin pierwszego w Polsce dziecka z zapłodnienia pozaustrojowego. W 1998 roku rozpoczęła działalność Klinika Kardiochirurgii, w której pierwszą operację serca w Białymstoku przeprowadził prof. Zbigniew Religa. W 2006 roku utworzono Klinikę Kardiologii Inwazyjnej - pionierski ośrodek interwencyjnego leczenia ostrych zespołów sercowych.
Przy okazji jubileuszu wręczono też kilkadziesiąt medali za długoletnią pracę na rzecz USK.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny