Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joseph Conrad – Serce ciemności

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Jacek Dukaj - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego Katedry - zgromadzonych m.in. w tomach W kraju niewiernych oraz Król Bólu. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla i Jerzego Żuławskiego, pięciokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.
Jacek Dukaj - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego Katedry - zgromadzonych m.in. w tomach W kraju niewiernych oraz Król Bólu. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla i Jerzego Żuławskiego, pięciokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009. Wydawnictwo Literackie
Rok 2017 ogłoszono rokiem Josepha Conrada. Jacek Dukaj spolszczył jeden z najbardziej znanych tekstów pisarza, choć znanych w formie raczej wizualnej.

Konia z rzędem dzisiejszym młodym ludziom, którzy „Jądro ciemności” przeczytali dobrowolnie. Kinoman mogą kojarzyć ten tytuł ze sławnym bon motem o zapachu napalmu o poranku – akurat nie do końca występującym w książce. Ale „Czas apokalipsy” to też rok 1981 (sławne zdjęcie Chrisa Niedenthala!) – zamierzchła przeszłość. Zatem Jacek Dukaj podjął się po raz drugi właściwie przepisania conradowskiej prozy na nowo.

Tym razem nie bawi się w futurologię, tylko stara się przybliżyć tekst z końca XIX wieku czytelnikom z wieku XXI. Miesza tu eksplorację kości słoniowej z potęgą korporacji, dzisiejsze stosunki społeczne wkłada w świat, w którym pływają parowce, a niewolnicy nie mają się dobrze. Scena okładania oskarżonego o pożar składziku z perkalem rozłożona jest na ładnych kilka godzin.

Jacek Dukaj mruga okiem do czytelników wspominając o Radzie Europy, lubuje się w tworzeniu słów dźwiękonaśladowczych – i czyni to bardzo udanie. W jego autorskim pisaniu Conrada są porywające fragmenty, jak choćby opis przyuczania „dzikusa” do funkcji palacza, który „karmił diabła rezydującego w tym żelaznym monstrum”. Zmienia styl opowieści odwołując się jakby do XIX-wiecznego języka. Pisze: „Jeśli wąsy na tej okrągłej buźce potwora ułożą się tak, a na tamtej – owak, demon kotła rozwściekli się ogniście i ugasi swe pragnienie straszliwą pomstą na nas wszystkich”.

Taki barwny styl, zamienia się w bardzo lapidarny, kiedy wreszcie dochodzi do spotkania z osławionym Kurtzem. Kwestie umierającego „króla dżungli” wydrukowane są kapitalikami, jakby nawiązując do netykiety, jednak umyka gdzieś obecne w klasycznych tłumaczeniach poczucie grozy, tak dobrze sfilmowane przez Francisa Forda Coppolę.

Jacek Dukaj zrealizował swój pomysł na „przepisanie” prozy Conrada według swoich reguł. A może warto się odważyć, szczególnie w młodym wieku – i sięgnąć po ten tekst w oryginale?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny