Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Worona: 6-letnie dziecko jest gotowe do nauki. Wystarczy mu pomóc

Katarzyna Asijewska
Dziecko do szóstego roku życia ma największą zdolność przyswajania wiedzy - mówi Joanna Worona.

Kurier Poranny: Rodzice sześciolatków boją się puścić swoje dziecko do szkoły. Myślą, że zabiorą mu w ten sposób dzieciństwo. Mają powody?

Joanna Worona:
Jeśli czekamy do szóstego, bądź siódmego roku życia z puszczeniem dziecka do szkoły, to zmniejszamy jego szanse na efektywną naukę. Bo dziecko od niemowlęctwa, właśnie do szóstego roku życia ma największą zdolność przyswajania wiedzy. To widać po jego zachowaniu - zadaje wiele pytań i na wszystkie oczekuje odpowiedzi. W tym czasie, mózg człowieka zawiera największą ilość połączeń neuronalnych. Niestety niewykorzystywane połączenia giną, podczas programowanej śmierci komórek w wieku około 6 lat. Jeżeli nie są one wykorzystywane, oznacza to, że są zbędne i aby nie dopuścić do przegrzania mózgu, organizm je usuwa. Ale jeżeli dziecko do szóstego roku życia uczęszcza na dodatkowe zajęcia, wówczas mniej połączeń jest usuwanych, gdyż zostaną one zagospodarowane przez przyswojoną wiedzę. Dzięki temu dziecko będzie miało w przyszłości łatwiej.

Już trzylatka można nauczyć czytania, prawda?

W telewizji są reklamy. Trzyletnie dziecko, mimo że nie umie czytać, jest w stanie - widząc jedynie obraz, etykietkę danego produktu - go nazwać. M.in. stąd wiemy, że jest ono w stanie rozpocząć naukę czytania. W tym wieku polega ona na zabawie, zainteresowaniu otaczającym światem, który opisywany jest przez prezentowane słowa.

Sześciolatki w szkole. Rodzice w Białymstoku są gotowi

Czyli im wcześniej dziecko rozpocznie naukę, tym lepiej?

Dokładnie. Dzięki temu wspieramy jego rozwój i ułatwiamy mu start w szkole, bo nie będzie zaczynało od zera.

Jeżeli dziecko słabo mówi, to czy też można uczyć je czytać?

Nawet powinniśmy. Każdy z nas ma w głowie bank słów, który wzbogacany jest przez książki czy doświadczenia życiowe. Dzieci, które mają problem z mówieniem, często mają też problem z odnalezieniem właściwego słowa. Nauka poprzez poznawanie poszczególnych wyrazów, obrazujących otaczający świat - krzesło, słońce, woda - ułatwia dziecku ich nazywanie i wskazywanie. Zdarzało mi się pracować z dziećmi, które nie mówiły, bądź odpowiadały zdawkowo na zadane pytania. Kiedy nauczyły się czytać nabrały pewności siebie i zaczęły mówić pełnymi zdaniami.

Jak zachęcić małe dziecko do nauki?

Przede wszystkim unikajmy stwierdzeń typu: a teraz pójdziemy się uczyć. Zdecydowanie lepiej brzmi hasło zabawa. Musimy mieć także odpowiednie, pozytywne nastawienie do pracy z dzieckiem. Konieczne jest dopingowanie i wspieranie dziecka, nawet jak mu coś nie wychodzi. Najważniejsze jest jednak traktowanie nauki jako zabawy oraz wyrozumiałość. Nauka czytania nie musi być trudna, to może być wspaniała przygoda, którą poprzez wspólnie spędzony czas na zabawie, przeżyjemy razem z dzieckiem.

Jak zachęcić rodzica, by jego dziecko wcześniej rozpoczęło naukę?

Może zasięgnąć opinii specjalisty, który stwierdzi, czy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki. Dostępnych jest także szereg zajęć dodatkowych, które rozwijają dziecko. Wystarczy tylko chcieć i skorzystać z tak dużej palety możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny