Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Jodełka - 2 miliony za Grunwald. Niemcy byli bez szans

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Joanna Jodełka (ur. 1973) – polska pisarka związana z Poznaniem, gdzie ukończyła studia na wydziale historii sztuki UAM. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach”, za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru, czym przełamała męską hegemonię wśród laureatów. Wydała także m.in. „Grzechotkę”, „Kamyk”, „Kryminalistkę” i „Wariatkę”. W 2017 r. napisała też przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom”.
Joanna Jodełka (ur. 1973) – polska pisarka związana z Poznaniem, gdzie ukończyła studia na wydziale historii sztuki UAM. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach”, za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru, czym przełamała męską hegemonię wśród laureatów. Wydała także m.in. „Grzechotkę”, „Kamyk”, „Kryminalistkę” i „Wariatkę”. W 2017 r. napisała też przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom”. Wydawnictwo W.A.B.
"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki do dziś jest wzorem wielkiego malarstwa historycznego, a dla Polaków dodatkowo artystyczną pamiątką wielkiego triumfu oręża. Nic dziwnego, że Niemcy chcieli ją zniszczyć za wszelką cenę. W sensacyjnej formie tę naszpikowaną patriotyzmem historię w powieści "2 miliony za Grunwald" opisuje Joanna Jodełka.

Joanna Jodełka nie ogranicza się tylko przypomnienia historii ukrywania obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" przed Niemcami. Wręcz wydaje się, że przygotowujący czytelników do właściwej akcji rozbudowany wstęp stanowią nie mniej interesującą część powieści "2 miliony za Grunwald". Autorka zagląda do pracowni Jana Matejki, przypomina jakim kultem cieszył się malarz w Krakowie i w jaki sposób promowano wielkie malarstwo batalistyczne w Europie. Przypomina rolę handlarzy dziełami sztuki, nie zapomina o zamieszkujących Polskę żydowskich przedsiębiorcach. Z drugiej strony granicy polsko-niemieckiej kreśli udany obraz kształtowania się hitleryzmu, przybliża postaci przywódców III Rzeszy jako grabieżców, i w ich mniemaniu kolekcjonerów, dzieł sztuki.

Druga część powieści to już napaść Niemiec na Polskę i pełne dramatyzmu próby ukrycia "Bitwy pod Grunwaldem" przed okupantami. Autorka nie ogranicza się do przywołania postaci historycznych, wprowadza też sylwetkę drobnego kryminalisty, który poczuje w sobie patriotyzm. Przy okazji penetruje środowisko polskiego i żydowskiego lumpenproletariatu, a w treści przemyca wiele autentycznych faktów historycznych. Nie zabraknie w niej pedofila, kolaborantki, ale też i Niemców, którzy umieją uszanować sztukę.

"2 miliony za Grunwald" to można rzec - thriller patriotyczny. Taka forma przybliżania historii może się spodobać nawet osobom, które twierdzą, że za tą dziedziną nauki nie przepadają. A poza tym - o "Bitwie pod Grunwaldem" słyszał chyba każdy Polak.

"Przyjechaliśmy bić Krzyżaków". Obchody 606. rocznicy bitwy pod Grunwaldem

Grunwald (woj. warmińsko-mazurskie). Tak jak 606 lat temu na polach pod Grunwaldem spotkały się sprzymierzone wojska polsko-litewskie i Krzyżacy. Zgodnie z tradycją, bitwa zakończyła się druzgocącą porażką zakonu. Starcie pod Grunwaldem to jedna z największych średniowiecznych bitew. Wojska polsko-litewskie, dowodzone przez króla Władysława II Jagiełłę oraz wielkiego księcia litewskiego Witolda, pokonując wojska Zakonu, odniosły jedno z najwspanialszych zwycięstw w historii polskiego oręża.

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny