Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest praca dla osób ze znajomością rosyjskiego

Magdalena Prus [email protected] tel. 85 748 95 42 Fot. B. Maleszewska
Znam angielski i niemiecki, jednak firma poszukiwała osoby znającej język rosyjski – mówi Adam Rydzewski, student
Znam angielski i niemiecki, jednak firma poszukiwała osoby znającej język rosyjski – mówi Adam Rydzewski, student
Podlaskie. W naszym regionie potrzeba ludzi, którzy władają językiem rosyjskim. A z tym jesy kiepsko, mimo że języków obcych uczymy się chętnie. Szkoły językowe nie narzekają na brak słuchaczy. Dziś znajomość angielskiego to podstawa, aby znaleźć pracę. I ofert jest dużo.

– O wiele szybciej znajdziemy studenta znającego francuski albo hiszpański – mówi Izabela Stankiewicz, kierowniczka Biura Karier Politechniki Białostockiej i lektor języka rosyjskiego.

W Biurze Karier PB pojawia się coraz więcej ofert pracy ze znajomością języka rosyjskiego i to w stopniu komunikatywnym.

– Przede wszystkim pracowników takich poszukują firmy logistyczne, których właścicielami są często Rosjanie. Oprócz tego są to branże takie jak handlowa, usługowa, budowlana – wyjaśnia Izabela Stankiewicz. – Oferty są, ale pracowników znaleźć jest bardzo ciężko.

Pracodawcy przyznają, że mają spory problem ze znalezieniem pracowników, którzy znają rosyjski. Antoni Stolarski, właściciel firmy Samasz twierdzi, że znalezienie pracownika ze znajomością tego języka to nie lada wyzwanie.

– Młodzież nie uczy się rosyjskiego – twierdzi Antoni Stolarski. – Brakuje zwłaszcza ludzi po kierunkach mechanicznych, elektrycznych, inżynierów czy absolwentów handlu zagranicznego ze znajomością rosyjskiego.

Elena Łukanowa, właścicielka Adampolu, lidera firm przewozowych w kraju przyznaje, że pracownik z dobrą znajomością rosyjskiego to rzadkość.

– Jeśli jednak pracownik stara się, warto dać mu czas na doszkolenie się, wysłać na kurs językowy – mówi Elena Łukanowa. Dodaje, że warto znać język sąsiadów, bo handel ze Wschodem rośnie.

– Należałoby przywrócić nauczanie rosyjskiego w szkołach podstawowych. Szczególnie tutaj na Wschodzie – sugeruje też Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity. Tłumaczy, że właśnie tam znajdują się najbardziej perspektywiczne rynki, które mają wielki i wciąż niewykorzystany potencjał. – Należałoby uruchomić programy wymiany uczniów i studentów polsko- i rosyjskojęzycznych, aby lepiej poznać kulturę i obyczaje sąsiadów.

– Na szczęście ostatnio młodzi ludzie zauważyli potrzeby rynku i zapisują się na lektorat z rosyjskiego – mówi Izabela Stankiewicz.

Rosyjski zatem powraca do łask. Doszkalają się właściciele firm, które współpracują z Rosjanami i ludzie młodzi.

– Rosyjski sporym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza od ubiegłego roku – mówi Aleksandra Staroszczuk ze szkoły językowej Empik w Białymstoku. – Powstało dużo więcej grup niż zazwyczaj. Na kursy zapisują się młodzi ludzie, którzy dobrze znają angielski, ale ze względu na rynek pracy muszą nauczyć się rosyjskiego.

Niesłabnącą popularnością cieszy się filologia rosyjska. Uniwersytet w Białymstoku przyjął przez ostatnie dwa lata dużo więcej studentów niż w poprzednich.

Jak tłumaczy nam Iza, jedna ze studentek piątego roku filologii rosyjskiej w Białymstoku, pracę po samej filologii znaleźć jest bardzo ciężko. Bo wiedza o kulturze i literaturze to za mało.

– Tylko niewielki procent absolwentów pracuje w szkolnictwie, bo rosyjski niemal zniknął ze szkół – tłumaczy prof. Wanda Supa, dyrektorka Instytutu Filologii WschodnioSłowiańskiej na Uniwersytecie w Białymstoku. – Część z nich trafia do różnych firm, sporo osób studiuje dwa kierunki i wiąże przyszłość z tym drugim. Niektórzy zakładają własne firmy.

Ile osób uczy się rosyjskiego Przewiduje się, że filologię rosyjską (łącznie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia) na Uniwersytecie w Białymstoku w tym roku ukończy 115 osób.
Dla porównania, w 2006 roku ten kierunek miał 70 absolwentów, w 2007 – 84, 2008 – 116, 2009 – 82, a w ubiegłym roku – 129.
Obecnie w województwie podlaskim języka rosyjskiego uczy się 31 tysięcy uczniów, a w samym Białymstoku około pięć tysięcy (od szkoły podstawowej do szkoły średniej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny