Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł, by w mieście stanęły wieże dla jerzyków. Władze miasta są za. Dzięki temu może będzie mniej komarów

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Jerzyk potrafi upolować nawet do 20 tys. much komarów i meszek dziennie
Jerzyk potrafi upolować nawet do 20 tys. much komarów i meszek dziennie Anna Kaczmarz
Jerzyki to bardzo pracowite i pożyteczne ptaki. Potrafią upolować nawet do 20 tys. much komarów i meszek dziennie. Jest pomysł, by miasto zbudowało budki czy wieże lęgowe dla tych ptaków. Tak jak ma się stać np. w Tarnowie, gdzie w ramach akcji „Zajerzysty Tarnów” ma powstać 70 budek.

To bardzo dobry pomysł. Z tym, że jerzyki powinny gniazdować na dużych wysokościach. Lepsze od budek są więc wieże - mówi wiceprezydent Adam Musiuk.

Wspomina, że miasto miało już takie plany 2-3 lata temu. - W wieżach lęgowałyby nie tylko jerzyki, ale też i inne ptaki - podkreśla wiceprezydent.

Czytaj też: To przyciąga komary. Jeśli nie chcecie zostać pogryzieni, lepiej tego unikajcie [lista]

O wieże pomniał się ostatnio radny PiS Henryk Dębowski w interpelacji do władz miasta.

- Będziemy się nad tym zastanawiać konstruując budżet miasta na przyszły rok. - Oczywiście najpierw musielibyśmy przeanalizować, czy takie wieże przyniosłyby pożądany efekt - mówi Adam Musiuk.

Czytaj też: [a]https://poranny.pl/zagumienna-8-chca-zamurowac-zywcem-jerzyki-szpaki-i-kawki-ruszamy-na-odsiecz/ar/5209412;Zagumienna 8. Chcą zamurować żywcem jerzyki, szpaki i kawki. Ruszamy na odsiecz.[/a]

Może warto postawić budkę dla jerzyków chociażby na dachu magistratu przy ul. Słonimskiej 1? - To nie takie proste. Trzeba spełnić szereg różnych wymagań, by ptaki zechciały w danym miejscu zamieszkać. Budka zamocowana w złym miejscu będzie po prostu niezamieszkana. Najlepszym rozwiązaniem jest więc postawienie wieży - uważa wiceprezydent.

Plany miasta cieszą zastępczynię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku Elwirę Choińską. - Znaczna większość krajowej populacji jerzyków gniazduje w miastach, dlatego istotna jest ochrona tego gatunku właśnie na obszarach miejskich - podkreśla.

Dodaje, że jerzyk - co niesamowite - jest ptakiem całe życie spędzającym w powietrzu.

Czytaj też: [a]https://poranny.pl/chroniony-jerzyk-zaklinowal-sie-w-szczycie-budynku-straz-miejska-odeslala-mieszkanca-do-strazy-pozarnej-ptak-zdechl/ar/c1-14212177;Chroniony jerzyk zaklinował się w szczycie budynku. Straż miejska odesłała mieszkańca do straży pożarnej. Ptak zdechł[/a]

- Po opuszczeniu gniazda nigdy nie siada na ziemi, nawet śpi krążąc wysoko nad ziemią. Kiedyś gniazdowały w skałach i wysokich drzewach, ale od kiedy człowiek zaczął budować domy, jerzyk na swoje gniazda wybiera ludzkie siedliska. Wykorzystuje różne ich zakamarki – pod dachówkami, za rynnami, w szparach między cegłami lub płytami betonu, ale najchętniej buduje gniazda w wolnych przestrzeniach pod dachami – tzw. stropodachach - wyjaśnia Choińska.

Jerzyki są gatunkiem chronionym. RDOŚ ma prawo wstrzymać prace budowlane jeśli mogą one zagrozić siedliskom tych ptaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny