Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy bezpłatny przewodnik. Przedstawia cerkwie Białegostoku i okolic. (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Na wewnętrznej stronie kopuł naszej cerkwi umieszczono imiona darczyńców – opowiada Grzegorz Misijuk, proboszcz parafii św. Jerzego w Białymstoku. Historia tej cerkwi też znalazła się w przewodniku.
Na wewnętrznej stronie kopuł naszej cerkwi umieszczono imiona darczyńców – opowiada Grzegorz Misijuk, proboszcz parafii św. Jerzego w Białymstoku. Historia tej cerkwi też znalazła się w przewodniku. Fot. Wojciech Oksztol
Bractwo Prawosławne wydało przewodnik po cerkwiach Białegostoku i okolic. Można go dostać za darmo. Archiwalne zdjęcia udostępnił wiceprezydent Sosna.

[galeria_glowna]
- To bardzo pożyteczna publikacja. Dzięki niej każdy będzie mógł poznać bogactwo naszej kultury - mówi ks. Grzegorz Misijuk, proboszcz parafii św. Jerzego.

"Prawosławne cerkwie Białegostoku i okolic" to niezwykła publikacja. Można ją dostać za darmo. Przy każdej cerkwi są opisy w języku polskim i angielskim. Do tego mnóstwo fotografii i ciekawostek, także dotyczących miasta.

- Chcieliśmy pokazać, że prawosławie jest związane z Białymstokiem od samego początku. I tak na przykład z przewodnika możemy się dowiedzieć, że nazwa "Dojlida" w języku starobiałoruskim oznacza cieślę - mówi Andrzej Danieluk, radny i nauczyciel religii w gimnazjum, który wraz z żoną zajął się stroną redakcyjną.

Opowiada, że objeżdżał parafie w poszukiwaniu materiałów archiwalnych, które posłużyły potem do stworzenia notek historycznych.

- Przewodnik jest jednak dziełem wielu autorów. Część tekstów napisali na przykład prof. Antoni Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku czy też Anna Radziukiewicz z "Przeglądu Prawosławnego" - mówi.

Książkę wydało Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. - Sami turyści zgłaszali nam, że potrzebna jest taka publikacja - zauważa prof. Andrzej Łapko, szef stowarzyszenia.

Potwierdza to Agnieszka Ostaszewska z Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Malmeda w Białymstoku. - Wiele osób przyjeżdża do Białegostoku wyłącznie po to, by zwiedzać nasze świątynie. Przewodnik cieszy się ogromną popularnością - podkreśla.

Można go dostać za darmo również w siedzibie Bractwa Prawosławnego przy ulicy św. Mikołaja.

- Wydaliśmy 5 tys. egzemplarzy. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie dostaliśmy z urzędu miasta - dodaje Andrzej Łapko.

Na pierwszych stronach jest mapka z lokalizacjami. Przy każdej opisywanej cerkwi znajdują się notka historyczna, godziny nabożeństw. Przewodnik jest bogaty w zdjęcia. Udostępnił je Aleksander Sosna, wiceprezydent Białegostoku.

- Pochwalę się, że mam kolekcję ponad dwóch tysięcy pocztówek. Na większości z nich są uwiecznione cerkwie. Najstarsza pochodzi z 1897 roku - mówi.

Ksiądz Grzegorz Misijuk jest zadowolony z publikacji. Jego cerkiew na Nowym Mieście jest nowa, budowa zaczęła się w 1995 roku.

- Turyści przychodzą i pytają o historię świątyni i prawosławne zwyczaje. A teraz mają przewodnik. Można w nim znaleźć na przykład ciekawostkę, że na wewnętrznej stronie kopuł naszej cerkwi umieszczono imiona darczyńców - mówi proboszcz Misijuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny