Jeśli masz firmę i prowadzisz ewidencję odpadów - nie zapomnij o rocznym zestawieniu

Magdalena Szymańska-Smarżewska [email protected] tel. 85 748 95 42
Udostępnij:
Tylko do 15 marca posiadacze odpadów prowadzący ewidencję, jak również wytwórcy komunalnych osadów ściekowych mają obowiązek złożenia Marszałkowi Województwa Podlaskiego rocznego zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania ich. Jeśli tego nie zrobią mogą ponieść karę w wysokości aż 10 tys. złotych.

Przed sporządzeniem rocznego zeznania o gospodarowaniu odpadami najlepiej jest skonsultować się z departamentem infrastruktury i ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Bowiem okazać się może, że prowadzony przez nas biznes nie podlega nakazowi składania oświadczenia.

- Każdy przypadek należy traktować indywidualnie - zauważa Katrzarzyna Muszyńska-Liszyk, inspektor z departamentu infrastruktury i ochrony środowiska UMWP. - To znaczy, że na przykład gabinet lekarski może podlegać pod ten obowiązek – jeśli wytwarza odpady, ale nie wszyscy lekarze muszą być wytwórcami odpadów, np. stomatolog raczej zawsze będzie wytwarzał odpady. Serwisy samochodowe z reguły wytwarzają odpady podczas napraw samochodów, ale niektóre z nich w określonych sytuacjach mogą nie wytwarzać odpadów, np. gdy klient zabiera wymienioną część czy stare opony, i temu podobne.

Nie trzeba zaś sprawozdawać się z wytwarzania odpadów komunalnych, które powstają zarówno w domach, jak i przedsiębiorstwach

Uniknąć składania zbiorczego zeznania może także osoba, która nie wykazuje odpowiednich rodzajów i ilości odpadów. (Patrz-załącznik-tabela)

Zapomnisz lub zlekceważysz- zapłacisz Konsekwencje niezłożenia rocznej ewidencji, w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to nie było kar pieniężnych, są bardzo ostre. Ten, kto powinien, a nie złoży rocznego zestawienia może otrzymać karę grzywny w wysokości nawet 10 tys. złotych. Taka sama sankcja grozi tym, którzy informację przedstawią po terminie, czyli po 15 marca.

- Większość osób składających sprawozdanie nie ma problemów z jego wypełnieniem - przyznaje Katarzyna Zajkowska, kierownik departamentu infrastruktury i ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. - Jeśli ktoś ma kłopoty może zgłosić się do naszego departamentu, a my telefonicznie, bądź osobiście pomożemy mu wypełnić wniosek.

Wzór formularza jest dostępny na stronie www.wrotapodlasia.pl/pl/ochrona_srodowiska/prawo/odpadyroczne_dis.htm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie