Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień z Bluesem 2011 - Program. W centrum miasta przybędzie bluesowych tabliczek

Jerzy Doroszkiewicz
Aleja Bluesa miała kojarzyć się z klawiaturą fortepianu. W planach było także ustawienie grającego pomnika w kształcie harmonijki ustnej i letnie mini koncerty. Na razie przybywa tylko tabliczek.
Aleja Bluesa miała kojarzyć się z klawiaturą fortepianu. W planach było także ustawienie grającego pomnika w kształcie harmonijki ustnej i letnie mini koncerty. Na razie przybywa tylko tabliczek. Wojciech Wojtkielewicz
Białostocki dziennikarz i krytyk Jacek Grün oraz znany radiowiec Jan Chojnacki - tabliczki z ich nazwiskami zostaną w środę odsłonięte na Alei Bluesa. Tak rozpocznie się tegoroczna, już 27. Jesień z Bluesem. Od środy do soboty w Białymstoku zagrają bluesmani z Polski, Europy oraz goście ze Stanów Zjednoczonych. Będzie także premiera nagranej u nas płyty.

Dotychczas upamiętnieni

Dotychczas upamiętnieni

Rok 2008
Ryszard "Skiba" Skibiński
Ryszard Riedel
Tadeusz Nalepa
Maria Jurkowska
Leszek Winder
Sławek Wierzcholski
Rok 2009
Piotr Dziemski
Jerzy "Kawa" Kawalec
Mira Kubasińska
Irek Dudek
Jan "Kyks" Skrzek
Witold Frankiewicz
Rok 2010
Józef Skrzek
Jarosław Tioskow
Cezary Czternastek
Elżbieta Mielczarek
Paweł Berger
Marek Jakubowski

Białystok jest może jednym z trzech miast w Polsce, które od razu kojarzą się z bluesem - mówi Jan Chojnacki. Znany dziennikarz i krytyk muzyczny, wieloletni propagator bluesa, w środę około godz. 17.30 będzie uczestniczył w uroczystym odsłonięciu kolejnych tabliczek na Alei Bluesa.

Zamiana zdewastowanego chodnika łączącego Rynek Kościuszki z bulwarami Kościałkowskiego narodziła się u schyłku 2007 roku. Wkrótce białostoccy radni oficjalnie uchwalili, że w 2008 roku będziemy obchodzili Rok Bluesa w Białymstoku. I w listopadzie tego samego roku na odnowionym przy okazji chodniku pojawiły się pierwsze tabliczki z nazwiskami.

- Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają - tłumaczy Konrad Sikora z Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok i autor całej koncepcji.

Dlatego oprócz nazwisk wielkich polskich bluesmanów jak choćby legendarnego Ryszarda Skiby Skibińskiego czy Tadeusza Nalepy znalazły się tabliczki upamiętniające dziennikarkę Marię Jurkowską czy założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego Witolda Frankiewicza.

- To piękne, że w Białymstoku jest poletko, gdzie takie bluesowe ziarenka mogą kiełkować i że ja z tego chodnika będę mógł się kłaniać białostoczanom - nie ukrywa radości Jan Chojnacki. Dziennikarz wraz z Wojciechem Mannem byli twórcami i prowadzącymi w Programie Trzecim Polskiego Radia audycji "Bielszy odcień bluesa". To tam Polacy słuchali światowych nowości bluesa i uzupełniali swoją wiedzę muzyczną. A sam Chojnacki spotka się z fanami bluesa w środę o godzinie 18. w kawiarni Fama. - Blues ma w sobie improwizację i takie będzie nasze spotkanie - nie chce zdradzać szczegółów Jan Chojnacki. Ale już obiecał, że opowie o kulisach koncertu Big Daddy Kinseya w nieistniejącej hali Jagiellonii. Później zagra akustyczny duet Werbińska & Pawlina.

Kolejną tabliczkę Fundacja poświęciła pamięci białostockiego dziennikarza i wielkiego admiratora bluesa i jazzu - Jacka Grüna. Podczas studiów w Lublinie Grün grał na perkusji w Budce Suflera, kiedy jeszcze inspirowała się amerykańskim blues-rockiem. W Białymstoku pisał o muzyce w "Gazecie Współczesnej", a później w "Kurierze Podlaskim". Dzięki prywatnym kontaktom prezentował unikalne nagrania na antenie Radia Białystok. To on był pomysłodawcą organizacji jednej z edycji Jesieni z Bluesem, w nieistniejącej już hali Jagiellonii.

Pozostałe nazwiska, które znajdą się na tabliczkach, organizatorzy ujawnią podczas środowej uroczystości.

Program festiwalu Jesień z Bluesem

Odsłonięcie kolejnych tablic rozpocznie tegoroczną Jesień z Bluesem. Tego samego dnia o godz. 18 w Famie BLUESJANA, czyli spotkanie z Janem Chojnackim, który będzie opowiadał o swojej przygodzie z bluesem. Spotkanie poprowadzi Marek Jakubowski, potem czeka nas koncert duetu Werbińska & Pawlina.
Dzień później - 24 listopada o godz. 19.30 w kościele św. Wojciecha rozpocznie się koncert gospel New Gospel Choir Life (zmiana wykonawcy, bilety: 10 zł przedsprzedaż, 15 zł w dniu koncertu). A 25 listopada o godz. 18 w kinie Forum (ul. Legionowa 5) zagrają Marek Makaron Trio feat. Minix, Beata Kossowska & United Blues Experience oraz Pat Smillie Band ze Stanów Zjednoczonych (bilety - 40 zł). Około godz. 22 w Famie (ul. Legionowa 5) czeka nas występ Zydeco Flow (bilety - 10 zł).

Na zakończenie Jesieni z Bluesem, ostatniego dnia - czyli 26 listopada o godz. 15 w Famie odbędzie się spotkanie ph. "Harmonijka bez tajemnic" (Łęczycki, Kamiński, Kielak, Wiśniewski). O godz. 18 w Forum posłuchamy: Kajetan Drozd Acoustic Trio, Latvian Blues Band, Howlin' Bill (bilety - 40 zł). Około godz. 22 w Famie coś dla fanów harmonijkowego grania - Harmonijkowy Atak - Harpcore. (bilety - 10 zł). Wszystkie koncerty poprowadzi Marek Jakubowski. Bilety są do nabycia w kasie kina Forum.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny