Jerzy Nikitorowicz z UwB otrzymał medal Zasłużony dla Tolerancji

(adek)
Jerzy Nikitorowicz z UwB otrzymał medal Zasłużony dla Tolerancji
Jerzy Nikitorowicz z UwB otrzymał medal Zasłużony dla Tolerancji Archiwum
Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz z Uniwersytetu w Białymstoku znalazł się w gronie tegorocznych laureatów nagrody "Zasłużony dla Tolerancji". Przyznaje ją - od 1998 roku - Fundacja Ekumeniczna "TOLERANCJA". Uroczystość wręczenia pamiątkowych medali odbędzie się w listopadzie. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do szerzenia idei tolerancji w kraju i na świecie.

Prof. Jerzy Nikitorowicz od 1993 do 2005 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii na białostockim uniwersytecie. Pod jego kierownictwem Wydział zainicjował wspólnie ze "Wspólnotą Polską" (prof. Stelmachowski) studia w Grodnie na Białorusi, które są prowadzone od 1994 roku. Wypromowano dotychczas 340 absolwentów.

To właśnie na wniosek prof. Nikitorowicza Senat Uniwersytetu Warszawskiego powołał
w 1995 roku (po przedstawieniu przez niego pracy autorskiej Pogranicze - Tożsamość - Edukacja międzykulturowa) Zakład Edukacji Międzykulturowej (obecnie Katedra Edukacji Międzykulturowej UwB). Prof. Nikitorowicz kieruje Katedrą od początku jej istnienia, prowadząc zajęcia z edukacji międzykulturowej, seminaria dyplomowe, magisterskie i doktorskie z tej problematyki. Jest inicjatorem i organizatorem cyklicznych (od 1994 roku) konferencji naukowych z obszaru "Edukacja międzykulturowa".

Jako rektor Uniwersytetu w Białymstoku (piastował tę funkcję przez 2 kadencje), mając na uwadze niwelowanie stereotypów i uprzedzeń etnicznych oraz narodowościowych, podjął działania związane z powołaniem Filii UwB w Wilnie. Starania te zakończyły się sukcesem i od 2007 roku Uniwersytet w Białymstoku kształci studentów także w stolicy Litwy. Filia wykształciła już 145 absolwentów. W tym roku studia rozpoczęło ponad 130 osób.

Sprawowanie funkcji rektora prof. Jerzy Nikitorowicz łączył z przewodnictwem w Radzie Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. W ciągu ośmiu lat pod jego przewodnictwem Fundacja podjęła wiele cennych inicjatyw związanych z działaniami na rzecz pokojowego współistnienia oraz współdziałania kultur i religii. Jej wolontariusze, przy współpracy z Fundacją Edukacji i Twórczości, zrealizowali w 2011 r. Pilotażowy Program Kształtowania Wrażliwości na Odmienność pt. "Przygody Innego", promujący postawy tolerancji i zrozumienia wśród uczniów białostockich podstawówek i przedszkolaków. Jednym z działań projektu było też opracowanie podręcznika metodycznego dla nauczycieli w tym zakresie. Fundacja wydała też kilka innych publikacji o podobnej problematyce, m.in. Kot(d) dla tolerancji - materiały dla nauczycieli i edukatorów (2010), Edukacja międzykulturowa wobec integracji dzieci polskich i czeczeńskich na przykładzie projektu "Ku wzbogacającej różnorodności" (2009).

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie