Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Hungendorfer: Co Ty wiesz o swoim mieście? Niektóre pytania będą zaskakujące

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Jerzy Hungendorfer z Muzeum Wojska w Białymstoku
Jerzy Hungendorfer z Muzeum Wojska w Białymstoku Anatol Chomicz
Test to świetna okazja do poznania historii naszego miasta zapewnia - Jerzy Hungendorfer z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Dlaczego warto wziąć udział w Teście Wiedzy o Historii Białegostoku?

Jerzy Hungendorfer z Muzeum Wojska w Białymstoku: Bo jest to fajna zabawa. Niektórzy twierdzą, że warto nawet dla samego koncertu, który odbędzie się w niedzielę. Bo jedyną szansą wysłuchania piosenek Łucji Prus jest uczestnictwo w teście.

Warto też po to zapisać się na test, by lepiej poznać historię naszego miasta.

Tak, przygotowania do testu to świetna okazja do tego. Historia Białegostoku jest bardzo ciekawa. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Białystok jest miastem, które przeszło bardzo wiele. Dochodziło tutaj do wielu ciekawych zmian. I moim zdaniem warto o tym wiedzieć. Taki test jest okazją, by „zderzyć się” z naszą historią. Poza tym, jeśli zobaczy się pytania w quizie, to może kogoś „coś” zainteresuje. Złapie bakcyla do zainteresowania się bliżej jakimś tematem. Bo pytania w teście zwykle są ciekawe.

Jakie one będą w tym roku? Kto je przygotowywał?

Ich autorami są specjaliści w swoich dziedzinach. To między innymi - Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, profesor Adam Dobroński, Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego. I wreszcie profesor Uniwersytetu w Białymstoku Artur Pasko, historyk.

Czy pytania w teście będą trudne?

Jeśli ktoś chociaż trochę zna historię naszego miasta, to one nie powinny sprawić mu problemów. Na pewno poradzi sobie. Niektóre pytania będą zaskakujące. Oczywiście, nie będą one banalne. Na uczestników czeka 30 pytań, więc dobrze byłoby gdyby wyłoniły one zwycięzcę. Jeśli tak się nie stanie, odbędzie się dogrywka. Wtedy piszący będą musieli zmierzyć się ze zdecydowanie trudniejszymi tematami.

Czego będą dotyczyły pytania?

Dwadzieścia jest ściśle związanych z historią Białegostoku, jego kulturą, architekturą, przemianami społecznymi. W tym roku pytania będą dotyczyły wydarzeń z XIX i XX wieku. Inaczej niż podczas pierwszej edycji testu, nie obejmą one wcześniejszych lat. Stwierdziliśmy, że skoro impreza staje się cykliczna, lepiej będzie ją zmieniać. Dziesięć pytań jest poświęconych patronom tego roku w Białymstoku, czyli Józefowi Piłsudskiemu oraz Ludwikowi Zamenhofowi. Chcemy przypomnieć, że marszałek Piłsudski bywał w naszym mieście. W 1921 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela. Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przyjechał do Białegostoku jako reporter „Robotnika”.

Proszę przypomnieć, na jakie nagrody mogą liczyć zwycięzcy testu?

Nagrodą główną są trzy tysiące złotych. Laureat drugiego miejsca otrzyma 2 tysiące złotych, a tysiąc złotych trafi do osoby, która zajmie trzecie miejsce. Oprócz tego zaplanowaliśmy dwie nagrody rzeczowe rozlosowane wśród wszystkich uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny